
Kontaktkohtumised Iraani ettevõtjatega
Koostöös Iraani Alborzi kaubanduskojaga kutsume Eesti ettevõtteid üles näitama huvi koostöövõimaluste vastu Iraani ettevõtetega.
Plaanime korraldada online B2B-kohtumised Iraani ettevõtetega ja Iraani ärivõimalusi tutvustama veebiseminari selle aasta esimeses pooles. Selleks, et täpsemalt määratleda Eesti ettevõtete huvisid Iraani suunal ja huvipakkuvaid sektoreid, palume registreerida hiljemalt 26. veebruaril alloleva vormi kaudu.
Kõigile huvilistele saadame hiljem täpsema info ja toimumisaja.
Kontaktkohtumised ja veebiseminar on Eesti ettevõtetele TASUTA.
Projekti rahastab Välisministeerium Eesti arengu- ja humanitaarabi vahenditest.
Lisainfo Iraani kohta
Iraani turu tugevused: umbes 80 miljoni elanikku (suuruselt teine Lähis-Idas pärast Egiptust); noor elanikkond (hinnanguliselt 60% on alla 30-aastased); kõrgelt haritud tööjõud; rikkalikud loodusvarad; strateegiline asukoht - Iraan asetseb Ida ja Lääne ristumiskohas.
Esimesed kontaktid Eesti ja Iraani ettevõtete vahel on loodud ning teave meie e-teenustest, sealhulgas ka e-residentsusest, on jõudnud Iraani ühiskonnani, kuid majandussektoris on palju kasutamata võimalusi. Eesti kaubandus-tööstuskoda on eelnevalt võõrustanud Eestis mitut Iraani äridelegatsiooni ja korraldanud visiidi Iraani.
Iraaniga äri tegemisel tuleb arvestada sealse poliitilise ja majandusliku olukorraga, asjakohaste sanktsioonide ja võimaliku poliitilise riskiga, kuid ka sektorispetsiifilise teabega.
Iraani majandus on suhteliselt mitmekesine, siiski domineerib seda endiselt nafta- ja gaasisektor. Iraanil on maailma suuruselt seitsmendad maavaravarud, suur tarbijaturg, tugev tööstus, märkimisväärne põllumajandus- ja teenindussektor.
Iraani suurimad impordiartiklid on raud ja teras, kemikaalid, masinad, transpordivahendid. Iraanile pakuvad huvi ka plastik- ja alumiiniummaterjalid.
2019 oli Eestist Iraani eksporditavate kaupade väärtus 1,44 miljonit eurot, mis tegi riigist Eesti 89. kaubanduspartneri. Viimasel ajal on eksporti vedanud puit pidevprofiiliga, mis moodustab 44.9% koguekspordist Iraani. Sellele järgneb turvas, mille osatähtsus on 20.6%.
2019 oli Iraanist Eestisse imporditavate kaupade väärtus 95,5 tuhat eurot, mis tegi riigist Eesti 98. kaubanduspartneri. Võrreldes varasema aastaga kasvas import Iraanist Eestisse 10.4%. Viimasel ajal on importi vedanud värsked melonid (k.a arbuusid) ja papaiad, mis moodustab 35.5% Iraanist toodavast koguimpordist. Sellele järgneb muud köögiviljad, värsked või jahutatud, mille osatähtsus on 26.3%.