2008. aastal loodud tarbijakrediidi direktiiv on endiselt eesmärgipärane
Tarbijakrediidi direktiiv võeti vastu kümme aastat tagasi ning sellega seoses hindab Euroopa Komisjon, kas direktiiv on kõiki alates 2008. aastast aset leidnud turuarenguid arvestades endiselt eesmärgipärane. Koda leiab, et direktiiv on üldjoontes tõhus ja asjakohane ning võimalikud muutused peavad olema kaalutletud vältimaks üle-reguleerimist ja innovatsiooni aeglustumist.
Direktiiv tagab tarbijale mitmeid õigusi
Direktiiviga tagatakse tarbijatele õigus taganeda krediidilepingust 14 päeva jooksul, krediit ennetähtaegselt tagastada ning kehtestatakse krediidipakkujatele kohustus hinnata krediidivõimelisust enne lepingu sõlmimist. Samuti tagatakse direktiiviga, et kõik tarbijad kogu Euroopa Liidus saavad krediidipakkumiste põhijoonte kohta standardse ja hõlpsasti võrreldava lepingueelse teabe.
Oluline on tagada tarbija teadlikkus
Infotehnoloogia ja e-teenused võimaldavad teha tehinguid ilma teise poolega suhtlemata ning töödelda kogu finantsinformatsioon digitaalselt ning kiiresti. Vahetu kontakti puudumine võib tuua kaasa vastutustundetu laenamise ning seetõttu on võimalus 14 päeva jooksul lepingust taganeda tarbija seisukohast väga oluline.
Tulenevalt informatsiooni asümmeetriast finantsteenuste valdkonnas ja finantsteenuste keerulisest olemusest, peab laenusuhete loomisel krediidiasutus käituma vastutustundlikult ja aitama kaasa tingimuste loomisele, et klient saaks hinnata võetava laenu või krediidisuhte sobivust ja sellega kaasnevaid riske.
Finantsteenuste ja -lepingutega seotud teave peab olema lihtne ja keeleliselt arusaadav. Samas ei pruugi see anda oodatud tulemust, sest vaja on mõista erinevaid arvudes toodud näitajaid, spetsiifilisi mõisteid ja osata hinnata riske tervikuna (finantskirjaoskus). OECD uuringu kohaselt vajaks finantskirjaoskus Eestis parandamist.
Seetõttu on direktiivi eesmärke silmas pidades väga olulised sätted, mis puudutavad krediidikulukuse aastamäära mõiste selgitamist (krediidi kogukulu tarbijale, väljendatud aastase protsendimäärana krediidi kogusummast) ja Euroopa tarbijakrediidi standardinfo teabelehte. Standardvormi kasutades saab tarbija võrrelda talle pakutavaid lepingutingimusi teiste krediidiandjate poolt pakutavaga.
Kaubanduskoja hinnagul on direktiiv üldjoontes tõhus ja asjakohane. Ühiskond areneb kiiresti, tuues kaasa vajaduse regulatsioonide muudatuse järele, kuid need peavad olema kaalutletud, et vältida üle-reguleerimist ja innovatsiooni aeglustumist.
Vaata kaubanduskoja ametlikku arvamust: