29. märtsil Brexitit ei toimu, kuidas edasi?
Brexitiga ehk Ühendkuningriigi (UK) lahkumisega Euroopa Liidust on lood järjest segasemad. Üks on selge - esialgsel lahkumiskuupäeval 29. märtsil jääb Suurbritannia Euroopa Liitu.
Uued olulised kuupäevad on 12. aprill ja 22. mai
Veel sellel nädalal peab UK parlament veelkord hääletama lahkumislepingu üle. Kui saavutatakse vajalik toetus, siis lahkub Suurbritannia Euroopa Liidust 22. mail. Sellel juhul juba lepinguga ja edasisi suhteid reguleeritakse vastavalt tehtud kokkulepetele, mis toob kaheaastase üleminekuperioodi.
Kui UK parlament lahkumislepingut ei toeta, siis peab Ühendkuningriik 12. aprilliks otsustama, et kas lahkutakse ilma lepinguta või hääletatakse Brexiti pikemaajalise edasilükkamise poolt. See tähendab, et Suurbritannia peab osa võtma Euroopa Parlamendi valimistest. Muidugi on veel võimalik ka variant, et UK võtab lahkumisavalduse tagasi.
Euroopa Liit on valmistunud ilma lepinguta lahkumiseks
Praeguse seisuga on 13 valdkonnas (sh autotransport, lennutransport, lennuohutus, raudteetransport, reisijate õigused jm) vastu võetud õigusaktid, mis võimaldavad nö praeguse olukorra jätkumist selle aasta lõpuni, tingimusel, et UK võimaldab samasugust lähenemist oma territooriumil.
Kui Suurbritannia lahkub ilma lepinguta, siis reguleeritakse kaubandussuhteid Ühendkuningriigiga alates lahkumisest vastavalt WTO (Maailma Kaubandusorganisatsioon) üldistele eeskirjadele ilma soodustuste kohaldamiseta. See tähendab, et Suurbritanniast Euroopa Liitu sisenevad kaubad maksustatakse tollimaksuga ning samuti kohaldatakse kaupade impordil käibemaksu.
Lisaks hakatakse kohaldama tolliformaalsusi: esitada tuleb deklaratsioonid ning toll võib nõuda tagatisi seoses võimalike või olemasolevate tollivõlgadega. Osade kaupade suhtes võidakse kohaldada ka keelde ja piiranguid, samuti võidakse nõuda impordi- või ekspordilitsentse. Suurbritannia täna välja antud impordi- ja ekspordilitsentsid, samuti UK väljaantud load (näiteks tolliladustamiseks) Euroopa Liidus siis enam ei kehti.
Muutuvad käibemaksu deklareerimise ja maksmise eeskirjad ning piiriülesed käibemaksutagastused.
Infot tolliprotseduuride kohta soovitame vaadata Maksu – ja Tolliameti kodulehelt.