Aktsiisitõusude edasilükkamine on positiivne, kuid edasine aktsiisipoliitika vajab analüüsi
Rahandusministeerium on tulnud välja eelnõuga, mis lükkab ühe aasta võrra edasi teatud kütuste ja elektrienergia aktsiisitõusu. Kaubanduskoda toetab seda ettepanekut, sest energiakandjate kõrgete hindade ja kiire inflatsiooni tingimustes ei ole lähiajal mõistlik aktsiisimäärasid tõsta.
Eelnõu pikendab kuni 2024. aasta 30. aprillini COVID-19 kriisi ajal ajutiselt vähendatud teatud kütuste ja elektrienergia aktsiisimäärade kehtivust. Muudatus puudutab diislikütust, kütteõlisid, maagaasi nii kütteainena kui mootorikütusena, vedelgaasi kütteainena ja elektrienergiat. Näiteks diislikütuse aktsiisimäär on eelnõu kohaselt kuni 2024. aasta 30. aprillini praegu kehtiv 37,2 senti liitri kohta. Kehtiva seaduse kohaselt oleks kütuste ja elektrienergia aktsiisitõus toimunud alates 1. maist 2023.
Lisaks näeb eelnõu ette, et kütuse- ja elektriaktsiiside lauge taastamine kriisieelsele tasemele toimub nelja aasta jooksul alates 2024. aasta 1. maist. Kehtiva seaduse kohaselt oleks aktsiisitõus toimunud aastatael 2023-2026.
Põllumajandussektor ja põlevkivi kaevandused saavad eelnõu kohaselt kasutada eriotstarbelist diislikütust kuni 2024. aasta 30. aprillini Euroopa Liidu miinimummära tasemel, mis on 2,1 senti liitri kohta. Kehtiva seaduse kohaselt oleks selline soodustus kehtinud üksnes selle aasta lõpuni. Alates 2024. aasta 1. maist tõuseb põllumajandussektorile eriotstarbelise diislikütuse aktsiisimäär eelnõu kohaselt 10,7 sendile liitri kohta ning põlevkivi kaevandused saavad kasutada vaid tavamääraga maksustatud diislikütust.
Kaubanduskoda andis rahandusministeeriumile saadetud kirjas teada, et aktsiistõusu edasilükkamine on praeguses olukorras igati positiivne. Samas rõhutasime, et 2024. aasta 1. maiks planeeritud aktsiisitõus tuleb veel kord üle vaadata ning sellele peab eelnema aktsiisipoliitika analüüs. Võimalik, et kiire inflatsiooni ja energiakandjate kõrge hinna jätkumisel ning Eesti ettevõtlusekeskkonna konkurentsivõime tagamiseks on vaja aktsiisitõusu veelgi kaugemasse tulevikku edasi lükata, aktsiisitõusud üldse ära jätta, aktsiisimäärasid vähendada või kehtestada täiendavaid aktsiisisoodustusi või laiendada olemasolevate soodustuste kohaldamisala.
Kütuste ja elektrienergia aktsiisitõusu edasilükkamise eelnõuga saab lähemalt tutvuda SIIN.