Arenguseire Keskuse aastakonverents - teistmoodi tulevik
Sõda Ukrainas muudab maailma rohkem kui seda suutis koroonaviirus. Külma sõja järel üles ehitatud jõudude vahekord ja rahvusvahelised suhted on löögi all, tõenäoliselt pöördumatult ümber kujunemas. Sõja vahetu mõju Eestile väljendub sõjapõgenike vastuvõtmises ja majanduse lahti sidumises vene turust. Kuidas see kõik võib mõjutada Eesti pikaajalist toimetulekut?
Kas näeme kerkimas uut raudset eesriiet? Millised on sõja pikaajalised mõjud suurvõimudele ja väikeriikidele? Mis juhtub Eesti rahvastikuga ja tööhõivega pikaajaliselt, kui osa sõjapõgenikest jääb püsivalt Eestisse elama? Kui kalliks võib Eesti majandusele kujuneda vene toorme asendamine?
President Alar Karis on öelnud, et Eesti tulevase edu pant on tark rahvas. Eriti kehtib see keerulistel aegadel, mil kõrgharidussektoril on suur roll toimuvate muutuste mõtestamisel ja varase valmisoleku loomisel. Kuhu liigub kõrgharidus ja milliseid muutusi vajab Eesti kõrghariduspoliitika?
Keerukates majandusoludes on Eesti pikaajalise konkurentsivõime huvides jätkuv kiire digiareng. Kui kaugel oleme sujuvalt toimivast andmeühiskonnast, kus kord kogutud andmeid saab kasutada ja taaskasutada?
Konverentsi peaesineja on Euroopa Ülikool-Instituudi avaliku valitsemise kooli direktor Alexander Stubb, kes keskendub sõjale Ukrainas ja kuidas see maailma muudab. Kõrghariduse kui ühiskonna hea kohanemisvõime olulise tagatise ees seisvatest väljakutsetest räägib Charles Clarke, endine Suurbritannia haridusminister ja raamatu „The University Challenge: Changing universities in a changing world“ kaasautor. Eesti kõrghariduse tulevikustsenaariumeid tutvustab Arenguseire Keskuse ekspert Uku Varblane.
Pealelõunal räägib Arenguseire Keskuse ekspert Magnus Piirits, millist mõju võivad Ukraina sõjapõgenikud avaldada Eesti rahvastikule, tööturule ja sotsiaalsüsteemile aastani 2100. Ukraina sõja mõjudest toorme- ja muudele sisendhindadele Eesti majanduses räägib Luminori peaökonomist ja endine Arenguseire Keskuse uuringute juht Lenno Uusküla. Advokaadibüroo TRINITI vandeadvokaat ja partner Karmen Turk keskendub oma ettekandes andmekasutuse suurendamise võimalustele Eestis, mis aitaks kaasa kiiremale digiarengule. Konverentsi teemad võtab kokku ekspertide ja poliitikute vestlusring.
Päeva juhib Arenguseire Keskuse juhataja Tea Danilov.
Ajakava ja registreerimine:
https://arenguseire.ee/uritused/konverents-teistmoodi-tulevik-2022/