Brüsseli uued nõuded mobiilidele ja tahvlitele
Euroopa Liit (EL) tegutseb tõsiselt ringmajanduse vallas. 16. juunil tuli Euroopa Komisjon (EK) välja Euroopa Liidu ökodisaini määrusel põhineva ettepanekuga uute mobiiltelefonide, juhtmeta telefonide ning tahvelarvutite energiamärgistuse eeskirjade kohta. (Delegeeritud õigusakt ettepanek )
Samal päeval, so 16.juunil kiitsid Euroopa Parlament ja nõukogu heaks EK poolt 2022. aasta novembris ettepaneku alusel esitatud meetmed, mille eesmärk on muuta need seadmed energiatõhusamaks, vastupidavamaks ja kergemini parandatavaks.
EK väidab, et uute eeskirjade kohaselt toodetud mobiiltelefonid ja tahvelarvutid säästavad 2030. aastaks igal aastal primaarenergiat peaaegu 14 teravatt-tundi. See on kolmandik nende toodete praegusest primaarenergia tarbimisest. Uued eeskirjad aitavad ka optimeerida kriitilise tähtsusega toorainete kasutamist ja hõlbustada nende ringlussevõttu.
Energiamärgistuse määruse kohaselt tuleb ELi turule lastavatel nutitelefonidel ja tahvelarvutitel hakata esitama teavet nende energiatõhususe, akude eluea, tolmu- ja veekaitse ning juhuslikele kukkumistele vastupidavuse kohta. See on ka esimene kord, kui ELi turule lastud tootele tuleb hakata märkima toote parandatavuse hinnet. See aitab ELi tarbijatel teha teadlikumaid ja kestlikumaid ostuvalikuid ning soodustab säästvat tarbimist.
Uute toodete puhul hakatakse kasutama juba tuttavaid A-G skaalaga ELi energiamärgiseid ning toote kohta saab lisateavet kogu ELi hõlmavast Euroopa energiamärgisega toodete andmebaasist (EPREL).
Ökodisaini määruses on sätestatud miinimumnõuded ELi turule lastavatele mobiil- ja juhtmeta telefonidele ja tahvelarvutitele, mis puudutavad muu hulgas järgmist:
- vastupidavus juhuslikele kukkumistele või kriimustustele, tolmu- ja veekaitse ning piisavalt vastupidavate akude kasutamine. Akud peaksid vastu pidama vähemalt 800 laadimis- ja tühjendustsüklit, säilitades samal ajal vähemalt 80% oma esialgsest võimsusest.
- demonteerimine ja parandamine: tootjatele pannakse kohustus teha kriitilise tähtsusega varuosad parandajatele kättesaadavaks 5–10 tööpäeva jooksul ja kuni 7 aasta jooksul pärast tootemudeli müügi lõppu ELi turul.
- operatsioonisüsteemi uuendused peavad olema kättesaadavad pikema aja jooksul (vähemalt viis aastat pärast toote turule laskmist).
- kutseliste parandajate mittediskrimineeriv juurdepääs vajalikule tarkvarale või püsivale tarkvarale.
Järgmised sammud
Energiamärgistuse eeskirjad esitatakse nüüd Euroopa Parlamendile ja nõukogule kahekuuliseks kontrolliperioodiks. Kui kaasseadusandjad tekstile vastuväiteid ei esita, võetakse eeskirjad ametlikult vastu.
Kuna need kaks õigusakti käsitlevad sama tootekategooriat, siis jõustumise ühtlustamiseks avaldatakse need Euroopa Liidu Teatajas samal päeval pärast energiamärgistuse eeskirjade vastuvõtmist.
Mõlema ettepanekuga nähakse ette 21-kuuline üleminekuperiood enne kui nõuded kehtima hakkavad.