“Eesmärk 55” vajab põhjalikku mõjude analüüsi, et mõista mõju meie ühiskonnale
Koda saatis Riigikogu majanduskomisjonile arvamuse Euroopa Liidu “Eesmärk 55” kliimapaketi kohta. Arvamuses toob koda välja, et on äärmiselt vajalik viia läbi põhjalik mõjude analüüs, mis aitab mõista, milliseid lahendusi peaks Eesti eelistama kliimaeesmärkide saavutamiseks.
Euroopa Komisjon on teinud kliimapaketi kohta erinevaid mõjuanalüüse, kuid need ei ole koja hinnangul piisavad, et nende pealt saaks kujundada Eesti huve arvestavaid seisukohti. Koda toob välja, et lisaks üldisele liikmesriikide ülesele mõjuanalüüsile tuleb vaadata mõju ka igale liikmesriigile eraldi, sh mõju liikmesriigi erinevatele sektoritele ja sihtgruppidele.
Kuna kliimapakett mõjutab inimesi ja ettevõtjaid olulisel määral ning pika aja jooksul, siis on hädavajalik, et Eesti teaks, mis mõjud võivad kaasneda erinevate valikute korral. Lisaks keskkonnamõjule on oluline arvesse võtta ka sotsiaal-majanduslikke mõjusid. Samuti annab mõjuanalüüs parema pildi sellest, mida toovad plaanitavad muudatused endaga kaasa erinevatele sihtgruppidele ning see aitab paremini mõista, milliseid lahendusi peaks Eesti eelistama kliimaeesmärkide saavutamiseks.
Kojale teadaolevalt ei ole Euroopa Komisjon ega Eesti riik põhjalikku analüüsi teinud ning seetõttu ei ole veendumust, kas ja kui hästi arvestavad Eesti seisukohad tegelikkuses Eesti inimeste ja ettevõtjate huvidega. Sellest tulenevalt on ülioluline, et enne lõplike Eesti seiskohtade kinnitamist viiakse Eestis läbi põhjalik mõjuanalüüs. Kaubanduskoda soovitab mõjuhindamise lähteülesande koostamise protsessi kaasata muu hulgas ka ettevõtjate esindusorganisatsioone, et mõjuanalüüs oleks kvaliteetne.
Paketti tuleb käsitleda tervikuna
Euroopa Komisjoni kliima- ja energiaalase seadusandluse pakett sisaldab oluliselt rohkem algatusi kui on kajastatud Eesti seisukohtades. Kuna Euroopa Komisjoni paketi erinevad algatused on omavahel tihedalt seotud ja aitavad üheskoos keskkonnaalaseid eesmärke täita, siis oleks igati mõistlik, et arutelu Eesti seisukohtade üle ei toimuks üksnes kliimapaketi osas, vaid oleks terviklik ja kataks kogu Euroopa Komisjoni paketti. Praegusel juhul võib tekkida olukord, kus Eesti seisukohad on erinevate paketi osade suhtes vastandlikud ning see muudab Eesti seisukohtadest arusaamise keerulisemaks.