Eesti firma, kelle koduturuks kolm Baltikumi pealinna
KONKURENTSIVÕIMELISIM TEENINDUSETTEVÕTE 2017
E.L.L. Kinnisvara on harjunud olema esimeste seas. Üks Eesti vanimaid kinnisvaraarendajaid läks esimeste hulgas Läti ja Leedu turule, kus praegu rajatakse Riias Skanstese bürookompleksi.
Nimena ei pruugi E.L.L. Kinnisvara olla nii tuntud kui sõsarfirma Merko. Mõlema suuromanik on aga Toomas Annus ja omavahel on eri ärisuunad kenasti ära jagatud. Merko tegeleb ehitamise ja elukondliku kinnisvara arendamisega, E.L.L. Kinnisvara teeb büroohooneid, kaubanduskeskusi ja hotelle ehk ärikinnisvara. Ühtlasi on firma üks esimesi kinnisvaraarendajaid, kes hakkas majadele panema peeneid nimesid nagu näiteks Delta Plaza.
Omal ajal prooviti natuke kätt ka kortermajadega, aga nagu ettevõtte juhatuse liige Taavi Ojala tunnistab: „Lõpuks ei suutnud me leida ühtegi eelist, miks teeksime seda paremini kui Merko.“ Eelmisel aastal teenis E.L.L. Kinnisvara 42 miljoni eurose müügitulu juures 17,7 miljonit puhaskasumit. Need on muljetavaldavad arvud. Ettevõtet eristab teistest kinnisvaraarendajatest see, et ta ei tegutse „arendan ja siis müün ära“ mudeli järgi, vaid keskendub pikaajalisele strateegiale ning juhib ise kogu ahelat: arendab, jääb arendatud hoone omanikuks ehk sisuliselt jätkab portfelliinvestori ja aktiivse varavalitsejana.
Teatud mõttes paistab E.L.L. Kinnisvara üsna konservatiivse firmana. Kui nende portfellis ringi vaadata, siis Eestis tegelikult viimastel aastatel suuri maamärke pole juurde tekkinud. Kõik vanad asjad: Delta Plaza, Tallinkiga koostöös arendatud hotellid, Viru Keskuse
vähemusosalus, Sõpruse Ärimaja. Uuemad uudised on hoopiski Lätist ja Leedust – Vilniuses valmis Narbuto büroohoone ning Riias on arenduses 55 000ruutmeetrise kogupinnaga Skanstese bürookompleks.
Taavi Ojala ütleb ka ise, et nad ei positsioneeri ennast Eesti firmana ja nende jaoks on kõik kolm Balti riiki – täpsemalt öeldes siis pealinnad Tallinn, Riia ja Vilnius – koduturud. Kinnisvaraäri on kohaspetsiifiline ja pealinnadest välja minna ei taheta.
Kuigi Tallinna kinnisvaraturul praegu veel suuri uudiseid pole, on soolas päris mitu väga uhket projekti. Kõigepealt muidugi Olümpia hotelli vastas olev nn Juhkentali kvartal, mille rahvusvaheline arhitektuurivõistlus on välja kuulutatud. Mis täpselt sinna tuleb, seda elu näitab, aga mahud on suured: kuni 30korruseline Tallinna kõrgeim bürootorn ja 16korruseline büroohoone, lisaks 9korruseline kortermaja. Ehitus peaks algama 2019. aastal.
Edasi tegutsetakse ka Lasnamäel, kus 2014. aastal katkestati Panorama City nimelise kaubanduskeskuse arendamine. Tegu on juba rohkem kui kümme aastat tagasi buumi ajal ostetud 11 hektari suurusega maatükiga – kinnisvaraäri võib olla aeglane äri. Ojala ütleb, et praegu töötatakse sellele kinnistule kontseptsiooni välja, ning kinnitab, et ühte ja suurt kaubanduskeskust sinna ei tule, pigem eri hoonetest koosnev nüüdisaegne multifunktsionaalne kvartal.
Ja kolmas magus tükk Tallinnas on nn Kalasadama ala. Vanalinna ja mere vahele pressitud maatükk. „Üks väheseid kõrgema klassi krunte, mis südalinnas veel alles,“ tunnistab Ojala. „Sellega me ka praegu väga ei kiirusta.“Maatükk on liiga väärtuslik, et sinna midagi tormakalt kokku klopsida. Kalasadama ümbruski on mõnevõrra rääbakas, mis takistab kiireid samme. Üks on aga selge – kogemus, oskus ja finantsmuskel on E.L.L. Kinnisvaral olemas.
Esmakordselt ilmus trükises „Eesti Parimad Ettevõtted 2017“
Artikli autor: Mikk Salu