Eiki Nestor ettevõtjatele: valimiste mõjutamiseks on kõige parajam aeg just praegu
Täna toimus Eesti Kaubandus-Tööstuskoja ja valitsussuhete agentuuri Miltton Nordics lobiteemaline seminar „Kuidas mõjutavad valimised Eesti ettevõtlust ja majandust?”, kus arutlesid huvigruppide esindamise ja lobi teemadel Eiki Nestor, Urmas Reinsalu, Mait Palts, Juhan Lepassaar, Viljar Lubi ja mitmed teised.
Riigikogu esimehe Eiki Nestori sõnul on valimiste mõjutamiseks kõige parajam aeg praegu, kui erakonnad kirjutavad valimisprogramme. „See ei ole saladus, et käiakse erakondadega kohtumas ja räägitakse oma ideid. Oleme kohtunud alates Koolinoorte Liidust kuni Finance Estoniani,“ rääkis Eiki Nestor. „Mis puudutab avalikkust, siis ettepanekuid, millel ei ole autoreid, riigikogu ei aruta.“
„Minu retsept, kuidas majanduskeskkonda mõjutada, on: kõikehõlmavus, kiirus, meediatugi ja konkreetne ettepanek. Need neli asja on kõige parem retsept selleks, kui tahad midagi päriselt mõjutada,“ lisas justiitsminister Urmas Reinsalu. "Eelmisel nädalal kiitis valitsus heaks uue korruptsioonvastase seaduse, kus on sees kohustus justiitsministeeriumile välja töötada punktid õigusloomes osalevatele ametnikele, kuidas nad suhtlevad huvirühmadega. Neid reegleid vajame me selleks, et usaldusväärsust oleks rohkem. Eesmärk on anda huvirühmadele kindlust, kes nende konkurentidest on juba poliitikute ja ametnike jutul käinud ning teiseks, et oleks õigus ärakuulamisele. Vastus, kas tuleks reguleerida, on niisiis jah ja ei. Reeglid peavad olema avalikku võimu teostavatele inimestele.“
Kaubandus-Tööstuskoja peadirektori Mait Paltsi sõnul on üritatud lobitööd mitmetes ELi liikmesriikides reguleerida. „Aga mis probleemi me nende reeglitega lahendaksime? Ma ei tea, et mujal tehtud reeglid oleksid midagi sisuliselt paremaks teinud. Paljud on kindlasti puutunud kokku ka Euroopa Komisjoni juures oleva registriga. Peale selle, et vaatame üle, kinnitame et kõik on õige, ei ole seal midagi. See ei välista, et keegi kuskil räägib ja põhjendab, miks on üht või teist asja vaja reguleerida. Ja siis minister läheb ja ütleb, et teeme ära. Need reeglid oleks suures plaanis asendustegevus. Väikeses ja hästi läbipõimunud ühiskonnas ma ei näe lisandväärtust, mida lobi reguleerimine teeks paremini,“ rääkis Mait Palts.
„Mõnes mõttes reeglid lobile ja huvigruppide tööle kehtivad, need käsitlevad näiteks kodanikeühenduste suhtlust parlamendiga – infoühiskonnas ei ole võimalik parlamendil teha nii tööd, et ta pidevalt ei suhtle kodanikeühiskonna esindajatega. Riigikogu komisjonide praktika on natuke erinev, osades kutsutakse koosolekule, mõnedes piirdutakse kirjalike arvamustega. Aga kõikidel riigikogu komisjonidel on kohustus kirjeldada, kellega kohtuti, mida arvati – see kõik tuleb kirja panna. Meil on olemas ka riigikogu liikme hea tava, mida liikmed võivad teha, millest hoiduda ning ka maksudeklaratsioon,“ rääkis Eiki Nestor.
Milttoni Nordicsi ja Eesti Kaubandus-Tööstuskoja ühisel seminaril „Kuidas mõjutavad valimised Eesti ettevõtlust ja majandust?” rääkisid Kaisa-Maria Soro-Pesonen, Juhan Lepassaar, Viljar Lubi, Urmas Reinsalu, Eiki Nestor, Mait Palts Miltton Nordicsi partnerid Martin Kukk, Gerrit Mäesalu, Randel Länts ja Rannar Vassiljev.
Pildid seminarilt: https://www.dropbox.com/sh/eu58cm64ta0h0gg/AAAV8PwxYKwo5ee_jmqpKno4a?dl=0. Pildid tegi Hannes Virkus