Ennetame koos luu- ja lihaskonna vaevusi
Oktoobris algab kolm aastat kestev üleeuroopaline Euroopa Tööohutuse ja Töötervishoiu Ameti kampaania „Tervislikud töökohad vähendavad koormust“, mis keskendub tööga seotud luu- ja lihaskonna vaevustele.
Luu- ja lihaskonna vaevused on Euroopas üks kõige tavalisemaid tööga seotud terviseprobleeme, mis mõjutab miljoneid töötajaid ja läheb tööandjatele maksma miljardeid eurosid aastas.
Kui töö teeb haigeks
Tööga seotud luu- ja lihaskonna vaevused mõjutavad enamasti selga, kaela, õlgu ning üla- ja alajäsemeid (vt joonist). Need on näiteks liigeste või muude kudede kahjustused ja sellega seonduvad vaevused. Terviseprobleeme võib olla mitmesuguseid, alates kergest valust kuni raskete haigusteni, mille tõttu on vaja olla töölt eemal või isegi vajada haiglaravi. Kui vaevused on kroonilised, võib tekkida ka töövõimetus ja mingil hetkel tuleb töötamisest tervise tõttu loobuda.
Joonis 1. Luu- ja lihaskonna vaevustest enamasti mõjutatud kehaosad.
Enamik tööga seotud luu- ja lihaskonna vaevusi tekib aja jooksul. Sundasendid, korduvad liigutused, raskuste käsitsi tõstmine, pikaajaline istumine – kõik need tavalised igapäevased riskitegurid võivad põhjustada luu- ja lihaskonna vaevusi. Me puutume nendega iga päev kokku ja neid on võimalik väga lihtsate meetoditega ennetada, kuid ometi ei pööra me nendele piisavalt tähelepanu.
Tehke töökoht sobivaks
Oluline on, et töökoht oleks töötaja jaoks kohandatud võimalikult sobivaks, st töötaja peab saama tööd teha minimaalse pingutusega. Töökoha kujundamisel ja töö korraldamisel tuleb arvestada töötaja kehalisi, vaimseid, soolisi ja ealisi iseärasusi ning tema töövõime muutumist tööpäeva või vahetuse jooksul. Ära ei tohi unustada ka puhkepause ja korralikku väljaõpet ehk mida ja kuidas tuleb teha.
Ole aktiivne ja uuri, kuidas saad oma tervist hoida
Sügisel algava kampaaniaga juhitakse Euroopa riikides ühel ajal tähelepanu luu- ja lihaskonna vaevuste ennetamisele – mida saab ära teha töötaja ise ja mida tööandja, et neid vaevusi oleks vähem ning inimesed töötaksid tervist säästvalt kõrge vanuseni.
Eestis algavad kampaania tegevused augusti lõpus raskuste käsitsi teisaldamise seminaridega Tartus ja Tallinnas. Novembris toimub traditsiooniline töötervishoiupäev ning kasulikke artikleid ja nõuandeid jagatakse Tööelu portaalis www.tööelu.ee.
Eestis veab kampaaniat tööinspektsioon, kes lisaks teadlikkuse suurendamisele pöörab sel ja ka järgnevatel aastatel enam tähelepanu luu- ja lihaskonna probleemidele töökohtadel.
Autor: Kristel Plangi, Tööinspektsiooni teabe ja välissuhete osakonna juhataja