14.11.2019
Ettevõtja klassi ees: miks ja kuidas?
Ettevõtted ja koolid teevad aina tublimalt koostööd, et õpilased saaksid ettevõtlusest aimu mitte ainult õpikust lugedes, vaid elu enese kaudu. Võidavad nii õpilased, kool kui ka ettevõtjad ja seeläbi kogu Eesti ühiskond.
Kui noored ei ole sinu ettevõttest midagi kuulnud, siis nad ei oska seda kaaluda võimaliku tööandjana tulevikus.
5 võimalust, kuidas panustada haridusse
- Õppekäigud ja külalistunnid.
Kõige levinum ja lihtsasti korraldatav koolide ja ettevõtete koostöövorm. Õpilased saavad ülevaate ettevõtte tegevusvaldkonnast, toimimisest, ametitest ja tööandja ootustest tulevasele tööjõule. - Töövarjutamine, praktika ja töökohapõhine õpe.
Annab õpilasele võimaluse süvendatult tutvuda ettevõtte ja konkreetse ametikohaga. Kui töövarjupäev võib kesta vaid mõne tunni, siis töökohapõhises õppes moodustab praktiline õpe ettevõttes lausa 2/3 õpingute mahust. - Uurimustööd ja ettevõtte probleemide lahendamine.
Ettevõtte tegevusvaldkonnaga seotud uurimisülesannete/probleemide väljapakkumine uurimustöödeks annab õpilasele väga praktilise väljundi õppetööks ja võib anda ettevõttele uutmoodi vaatenurga või lahenduse mõnele probleemile. - Valikaine.
Ettevõtte ja kooli koostöös loodud valikaine aitab noortele tutvustada praktilisel ja huvitaval moel ettevõtte tegevusvaldkonda. - Õpilaste kaasamine toote või teenuse arendusse õppetöö kaudu.
Potentsiaalsete klientide kaasamine toote või teenuse arendusse toob kasu nii ettevõttele kui ka õpilastele, kes hindavad väga võimalust midagi päriselt luua.
5 põhjust, miks panustada haridusse
- Võimalus tutvustada noortele ettevõtte tegevusvaldkonda kui üht võimalikku tulevast karjäärivalikut.
Huvi tekitamine ettevõtte tegevusvaldkonna vastu on vajalik ja oluline kõigi kooliastmete jooksul, eriti põhikoolis ja gümnaasiumis. Parim viis selleks on koolide ja ettevõtete koostöö. - Noortele jäävad võimalike tööandjatena silma ettevõtted, kes on ka väljaspool oma tegutsemisvaldkonda avatud, aktiivsed ja sotsiaalse vastutustundega.
Kui noored ei ole sinu ettevõttest midagi kuulnud, siis nad ei oska seda kaaluda võimaliku tööandjana tulevikus. - Õpilased annavad ausat tagasisidet ja värsket vaadet ettevõtte tegevustele.
Nooremal põlvkonnal võib olla täiesti teistsugune vaatenurk ettevõtte tegevustele ja tööprotsessidele. - Õpetades õpib alati ise.
Selgitades oma igapäevatööd õpilastele, tuleb see esmalt enda jaoks põhjalikult lahti mõtestada. Proovikivi on ka selle kõige esitamine võimalikult huvitaval ja praktilisel moel. - Hea tunne, et oled midagi kasulikku teinud.
Ettevõtete ja koolide koostöö pakub suurepäraseid võimalusi mistahes teema või aine õpetamiseks eluliste näidete kaudu. Seeläbi oskavad õpilased paremini seostada teooriat päriseluga, mõista erinevaid ameteid ja tööülesandeid ning ettevõtluskeskkonda. Oma panuse saab nõnda anda nii hariduse kui ka ettevõtluse arengusse.
Vaata häid näiteid ettevõtete ja koolide koostöövormidest: www.koda.ee/et/uudised/koolide-ja-ettevotete-koostoo-heade-naidete-kogumik-annab-inspiratsiooni