- Uudised
- Ettevõtja vastutus kasutatud kaupade müügi korral võiks olla reguleeritud tänasest paindlikumalt
Ettevõtja vastutus kasutatud kaupade müügi korral võiks olla reguleeritud tänasest paindlikumalt
Riigikogu menetluses on eelnõu, mis kehtestab uued reeglid selle kohta, kuidas müüa tarbijale nutikaupu, digisisu või osutada digiteenuseid. Lisaks muutuvad ka tavakauba müüki puudutavad sätted. Koda näeb, et teatud kaupade osas saaks regulatsiooni siiski paindlikumaks muuta.
Riigikokku on jõudnud eelnõu, millega riik võtab üle Euroopa Liidu direktiivid. Enamik muudatusi on Eestile kohustuslikud. Näiteks, pikeneb tarbija kasuks ümber pööratud tõendamiskoormise tähtaeg kuuelt kuult ühele aastale. See tähendab, et kui kaubal ilmneb mingi puudus ühe aasta jooksul asja tarbijale üleandmisest, siis on müüja kohustus tõendada (nt ekspertiisiga), et puudust ei olnud siis, kui asi tarbijale üle anti. Hiljem peab juba tarbija ise seda tõendama hakkama.
Lisanduvad ka reeglid nutikaupade (nutikell, nutitelefon, arvuti jms) müügile. Näiteks vastutab kavandatud muudatuste järgi nutitelefoni müüja tarbija ees ka telefoni tarkvara uuendamise, ajakohasuse jm eest. Tulevikus saab konkreetsemalt paika ka see, kuidas tuleb tarbijale müüja digitaalset sisu või teenust ja mida teha, kui digisisu või -teenuse eest makstakse mitte raha vaid isikuandmetega.
Koda tegi ettepaneku reguleerida kasutatud kaupade müümisel ettevõtja vastutust paindlikumalt
Direktiivid lubavad teatud küsimusi liikmesriikidel reguleerida nii nagu nad ise tahavad. Nii on näiteks võimalik siseriiklikult kehtestada erisused kasutatud kaupadele. Kaubanduskoda tegigi Riigikogule ettepaneku lisada võlaõigusseadusesse erireegel, et kui tegemist on kasutatud asjaga, siis võivad tarbija ja kaupleja omavahel kokku leppida, et kauba osas saab pretensioone esitada ainult ühe aasta jooksul. Täna on see tähtaeg nii tavakauba kui kasutatud kauba korral kaks aastat. Erisus oleks vajalik eelkõige olukordades, kus kasutatud asjade näol on tegu juba pikalt kasutatud ja olemuslikult kulunud. Liiga pikk vastutuse tähtaeg seab siin tarbija ootused kvaliteedi osas liiga kõrgele ja ka puuduste tekkepõhjuseid on sageli keeruline tuvastada.
Muudatused on kavandatud jõustuma 2022. aastal. Muudatuste kohta loe lähemalt SIIN või tutvu eelnõu menetluskäiguga SIIN.