Ettevõtte arenguprogrammi toetuse tingimusi muudetakse leebemaks
Riik plaanib teha mitmeid muudatusi ettevõtete arenguprogrammi toetusmeetmes, et soodustada olulise mõjuga ettevõtjate arenguprogrammiga liitumist ning laiendada arenguprogrammi kaudu toetust saavate ettevõtjate sihtrühma. Koda toetab neid muudatusi, kuid tegi täiendavaid ettepanekuid toetustingimuste muutmiseks.
Ettevõtte arenguprogrammi ja selle toetusmeetme eesmärk on aidata ettevõtjatel muuta oma senised tegevused ja protsessid nutikamaks ja kõrgemat lisandväärtust loovamaks ning seeläbi kasvada ja muutuda rahvusvaheliselt konkurentsivõimelisemaks.
Ühe olulise muudatusena muudetakse leebemaks olulise mõjuga ettevõtjate kasvu eesmärke. Kui praegu peab ettevõtja müügitulu ja lisandväärtus töötaja kohta kasvama arenguplaani elluviimise tulemusena vähemalt 10 protsenti rohkem kui vastava sektori keskmine näitaja, siis eelnõuga kehtestatakse ettevõtjatele, kelle plaanitav aastane müügitulu on toetuse järgselt vähemalt 20 miljonit eurot, 5 protsendiline kasvunõue.
Koda tegi ministeeriumile saadetud kirjas ettepaneku kehtestada 5 protsendiline kasvunõue ka ettevõtjatele, kelle müügitulu on arenguplaani elluviimise järel vähemalt 10 miljonit eurot. Muudatus motiveeriks veelgi suuremat hulka ettevõtjaid arenguprogrammis osalema ning oma rahvusvahelist konkurentsivõimet tõstma ja majandustulemusi parandama. Selle tulemusena suureneksid ka riigi maksutulud.
Avaldasime toetust ka muudatusele, millega leevendatakse toetuse saamise tingimusi. Kui täna peab toetuse saamiseks ettevõtja viimase kolme aasta müügikäive olema kasvatanud igal aastal keskmiselt 10 protsenti, siis eelnõuga vähendatakse kasvunõuet 5 protsendini.
Lisaks soovib riik täpsustada abikõlbulike kulude reegleid. Näiteks soovitakse kehtestada 100-eurone alampiir aktsepteeritavale kuludokumendile. See tähendab, et kui kulu on 25 või 75 eurot, siis see ei ole edaspidi abikõlbulik. Koja hinnangul ei ole väga väikese summaga kuludokumentide menetlemine majanduslikult mõistlik. Seetõttu ei ole me vastu alampiiri kehtestamisele. Kuna ca 10 protsenti esitatud kuludest jääb hetkel alla 100 euro, siis ei pea me mõistlikuks 100-eurose alampiiri kehtestamist. Seetõttu tegime ministeeriumile ettepaneku kehtestada alampiiriks 50 eurot. Sellisel juhul väheneb võrreldes tänasega avaliku sektori halduskoormus ning ettevõtjatel jääb alles võimalus esitada kuludokumente summade kohta, mis jäävad vahemikku 50-100 eurot.
Muudatused plaanitakse jõustada üldises korras ehk kolmandal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist. Kuludokumentidega seonduvad muudatused hakkavad kehtima nendele toetuse saajatele, kes esitasid oma taotluse pärast muudatuste jõustumist.
Loe lähemalt koja ettepanekuid: