Euroopa ettevõtjate usk majanduskeskkonda on langemas
Kaubanduskoda viis oma liikmete seas läbi iga-aastase majandusküsitluse, mis on osa Euroopa Kaubanduskodade Assotsiatsiooni uuringust. Küsitlusele vastas 53 000 Euroopa ettevõtjat. Eestist osales küsitluses 356 ettevõtjat. Tulemustest järeldub, et ettevõtjate usk majanduskeskkonda on langemas.
Hinnangud on kehvemad, kui aasta tagasi
Ettevõtjad üle Euroopa leiavad, et järgmise aasta suurimateks väljakutseteks on langev sisenõudlus, tööjõupuudus ning kiire tööjõukulude kasv. Brexiti mõju hindavad ettevõtjad madalamaks, ning see teeb peamiselt muret Iiri ja Saksamaa ettevõtjatele.
Üldine ärikeskkonna usaldusväärsus on langenud madalaimale tasemele alates aastast 2014. Eurochambres toob välja, et Euroopa ettevõtjad soovivad tugevamat ühisturgu, soosivamaid tingumusi rahvusvahelisele kaubavahetusele ning meetmeid, mis aitaksid vähendada tänast aina kasvavat oskuste lõhet töökohtade ja olemasoleva tööjõu vahel.
Eesti ettevõtjad toovad esile tööjõuprobleeme
Küsitlusele vastanud Eesti ettevõtted tõid 2020. aasta suurima väljakutsena välja kasvavad tööjõukulud, lausa 61.8% vastanud ettevõtjatest tõid selle kolme kõige suurema probleemi seas välja. Sellele järgnesid haridusteemad ning töötajate ebasobivad oskused 51%iga. 46.3% vastanutest leidsid, et murelikuks teeb ka siseturu tarbimise vähenemine.
Küsitluses uuriti ka Brexiti võimalikke mõjusid, mida hindavad ohuks ainult 3.4% küsitlusele vastanud Eesti ettevõtjatest. Peaaegu pooled vastanutest leiavad, et investeeringud ettevõttesse jäävad tuleval aastal samale tasemele, kui need olid sellel aastal. Ligi kolmandik ettevõtjatest planeerivad investeeringute kasvu.
Sarnaselt hindasid tööjõukulusid suurimaks väljakutseks ka teised Ida-Euroopa riigid. Tööjõukulude kasvule avaldab survet ka tööjõupuudus. Lisaks toodi probleemina välja ka kasvavad energiakulud.
Kaubanduskoja majandusküsitlus on üks osa iga-aastasest Euroopa Kaubanduskodade Assotsiatsiooni (Eurochambres) uuringust, mis viidi läbi juba 27. korda 28 Euroopa riigis. Tegu on Euroopa suurima majandusküsitlusega, mis kaasab nii suurt hulka ettevõtteid.
Põhjalikumalt saab uuringu tulemustega tutvuda Eurochambresi koduleheküljel www.eurochambres.eu. Kokkuvõte on leitav ka siin.