19.10.2022
Euroopa Liidu kaheksas sanktsioonipakett – uued Venemaa suhtes kehtestatud sanktsioonid
Nüüdseks on teatavaks saanud Euroopa Liidu kaheksanda sanktsioonipaketi täpne sõnastus. Järgnevalt toome välja olulisimad uued ettevõtlust puudutavad sanktsioonid.
Ekspordikeelud
- Keelatakse alates 30. septembrist 2023 selliste raua- ja terasetoodete eksport Venemaale, mille puhul on tooraine pärit Venemaalt ja seda on töödeldud väljaspool Euroopa Liitu. Erandina jääb teatud koguse ulatuses eksport kuni 31. märtsini 2024 siiski lubatuks. Samuti võivad pädevad asutused teha erandeid, olles eelnevalt kindlaks teinud, et need on vajalikud tsiviilotstarbelise tuumavõimekuse loomiseks, käitamiseks, hoolduseks, kütusega varustamiseks ja ümbertöötlemiseks ning ohutuse tagamiseks ning tsiviilotstarbeliste tuumarajatiste valmimiseks vajaliku projekteerimis- ja ehitustöö ning kasutuselevõtmise jätkumiseks, samuti lähtematerjali tarnimiseks, et toota meditsiinilisi radioisotoope, sarnaseid meditsiinilisi rakendusi või keskkonna kiirgusseireks vajalikku elutähtsat tehnoloogiat, ning tsiviilotstarbeliseks tuumaenergiaalaseks koostööks, eelkõige teadus- ja arendustegevuse valdkonnas. Vastav asutus peab sellise loa andmise korral teavitama sellest komisjoni kahe nädala jooksul pärast loa andmist.
- Kehtestatakse keeld erinevate lennunduses kasutatavate õlide, pidurdussüsteemi osade ja antennide ning nende osade eksport Venemaale. Enne 7. oktoobrit 2022 sõlmitud lepingute täitmist võib jätkata 6. novembrini 2022. Pädevad asutused võivad lubada erandeid juhul, kui vastavad tooted on vajalikud lennunduses vajalike titaanikaupade tootmiseks.
Impordikeelud
- Keelatakse mitmesuguste kaupade ost Venemaalt, mille kaudu teenib Venemaa märkimisväärset tulu. Tegemist on väga erinevatesse valdkondadesse kuuluvate kaupadega – puit, paber, kemikaalid, kosmeetika, erinevad masinad, hügieen, riided, tarbeesemed jm. Erand kehtib liidu ja selle liikmesriikide diplomaatilistele esindajatele ning nende pereliikmetele. Enne 7. oktoobrit 2022 sõlmitud lepingute täitmist võib jätkata kuni 8. jaanuarini 2023. Täpsema nimekirjaga asjadest, mille import on keelatud, saab tutvuda siin oleva määruse VI lisast.
Transpordikeelud
- Keelatakse Venemaalt pärit või Venemaalt eksporditud toornafta transport alates 5. detsembrist 2022 ja naftasaaduste transport kolmandatesse riikidesse alates 5. veebruarist 2023. Transpordiga võib jätkata 90 päeva jooksul pärast iga otsuse jõustumist, millega muudetakse naftasaaduste transpordikeeldu, tingimusel et vastav leping on sõlmitud enne 7. oktoobrit 2022 ning lepingu alusel transporditavate naftasaaduste hind ei ületa hinnalage, milles komisjon kokku lepib.
- Komisjon lepib hinnalaes kokku peale seda, kui G7 liikmesriigid on hinnalae osas kokkuleppe sõlminud. Käesoleval hetkel sellise kokkuleppeni jõutud ei ole ning pole ka teada, millal selline kokkulepe sündida võiks. Juhul, kui sellist kokkulepet eelpool toodud tähtaegadeks ei saavutata, hakkavad toornafta ja naftasaaduste transpordile seatavad sanktsioonid kehtima 3 kuud pärast kuupäeva, mil liikmesriigid jõudsid hinnalae osas kokkuleppele.
Abi andmise keelud
- Keelatakse relvade ja nende hooldamiseks vajalike vahendite üleandmine Venemaale või Venemaal kasutamiseks sõltumata sellest, kas need pärinevad Euroopa Liidust või mitte.
- Luuakse erand rahalise abi andmise osas Venemaale toornafta ja naftasaaduste ekspordil. Erandi kohaselt on rahaline abi lubatud juhul, kui tegu on enne 4. juunit 2022 sõlmitud kindlustuslepingu alusel kindlustusnõude väljamaksmisega, mille puhul on kindlustuskate nõude väljamaksmise tähtajaks aegunud. Erand hakkab kehtima toornaftale alates 5. detsembrist 2022 ja muudele naftasaadustele alates 5. veebruarist 2023.
Teenuste osutamise keelud
- Keelatakse Venemaale ja sellega seotud isikutele otse või kaudselt osutada arhitekti- ja inseneriteenuseid, õigusabiteenuseid ja IT-alaseid nõustamisteenuseid. Keeld jõustus koos sanktsioonipaketi jõustumisega ehk 7. oktoobril 2022. Kui vastava teenuse osutamiseks oli kokkulepe sõlmitud enne 7. oktoobrit 2022, võib teenuse osutamisega jätkata kuni 8. jaanuarini 2023. Kehtivad ka mõned erandid. Näiteks tohib ka edaspidi õigusteenust osutada Venemaaga seotud isikutele juhul, kui see on rangelt vajalik kaitseõiguse kasutamiseks kohtumenetluses või selleks, et kasutada õigust tõhusale õiguskaitsevahendile. Samuti tohib õigusteenust osutada Euroopa Liidu liikmesriigis toimuvale kohtu-, haldus- ja vahekohtumenetlusele juurdepääsu tagamiseks või liikmesriigi kohtu- või vahekohtu otsuse tunnustamiseks või täitmiseks ning ka juriidilistele isikutele, mis on Euroopa Liidu kodanike kontrolli all. Keeld ei kehti ka selliste teenuste osutamise suhtes, mis on vajalikud rahvatervisealase hädaolukorra lahendamiseks või sellise sündmuse kiireks ärahoidmiseks või leevendamiseks, millel on tõenäoliselt ränk ja märkimisväärne mõju inimeste tervisele ja ohutusele või keskkonnale, või loodusõnnetustele reageerimiseks. Pädevate asutuste loal on lubatud nende teenuste osutamine ka juhul, kui see on vajalik:
- humanitaartegevuseks, näiteks abi kohaletoimetamine või abi kohaletoimetamise hõlbustamine;
- kodanikuühiskonna tegevuseks, mis edendab otseselt demokraatiat, inimõigusi või õigusriiki Venemaal;
- Euroopa Liidu ja liikmesriikide või partnerriikide diplomaatiliste ja konsulaaresinduste, sealhulgas delegatsioonide, saatkondade ja missioonide või rahvusvahelisest õigusest tuleneva puutumatusega kaitstud rahvusvaheliste organisatsioonide tegutsemiseks Venemaal;
- Euroopa Liidus elutähtsa energiavarustuse tagamiseks ning titaani, alumiiniumi, vase, nikli, pallaadiumi ja rauamaagi ostmiseks, impordiks või transpordiks liitu;
- inimeste tervise ja ohutuse või keskkonnaohutuse seisukohast oluliste taristute, riistvara ja tarkvara pideva toimimise tagamiseks;
- tsiviilotstarbelise tuumavõimekuse loomiseks, käitamiseks, hoolduseks, kütusega varustamiseks ja ümbertöötlemiseks ning ohutuse tagamiseks ning tsiviilotstarbeliste tuumarajatiste valmimiseks vajaliku projekteerimis- ja ehitustöö ning kasutuselevõtmise jätkumiseks, lähtematerjali tarnimiseks, et toota meditsiinilisi radioisotoope ja sarnaseid meditsiinilisi rakendusi või keskkonna kiirgusseireks vajalikku elutähtsat tehnoloogiat, ning tsiviilotstarbeliseks tuumaenergiaalaseks koostööks, eelkõige teadus- ja arendustegevuse valdkonnas, või
- Euroopa Liidu telekommunikatsioonioperaatorite poolt selliste elektroonilise side teenuste osutamiseks, mis on vajalikud elektroonilise side teenuste toimimiseks, hooldamiseks ja turvalisuseks, sealhulgas küberturvalisuseks Venemaal, Ukrainas, Euroopa Liidus, Venemaa ja Euroopa Liidu vahel ning Ukraina ja Euroopa Liidu vahel ning andmekeskusteenuste osutamiseks Euroopa Liidus.
- Kehtestatakse täielik keeld osutada krüptovara rahakoti, konto- või deponeerimisteenuseid Venemaaga seotud isikutele, kes ei ole Euroopa Liidu kodanikud ja ei oma Euroopa Liidus elamisluba. Varasemalt oli see keelatud vaid juhul, kui isiku krüptovarade koguväärtus ületas 10 000 eurot.
Ettevõtte juhtimisega seotud keelud
- Keelatakse alates 22. oktoobrist 2022 kuuluda sellise juriidilise isiku juhtorganisse, millest üle poole on Venemaaga seotud isikute kontrolli all või mis saab tegutsemiseks suuniseid Venemaaga seotud isikutelt. Erand kehtib ettevõttele Russian Maritime Register of Shipping. Selle ettevõtte juhtorganitesse kuulumine on lubatud kuni 8. jaanuarini 2023 tingimusel, et isik täitis juhatuse liikme kohustusi ka enne 7. oktoobrit 2022.
Territoriaalsed keelud
- Donetski ja Luhanski oblastile seatud piirangud hakkavad laienema ka Zaporižžja ja Hersoni oblastile, mis on praeguseks hetkeks samuti valdavalt Venemaa vägede kontrolli all. Muuhulgas keelavad piirangud importida neist piirkondadest pärit kaupu, omandada neis piirkondades kinnisvara ning eksportida neisse piirkondadesse teatud kaupu.
Määrustega, mille alusel hakkavad kehtima uued sanktsioonid, on võimalik tutvuda SIIN ja SIIN.