- Uudised
- Euroopa Liidu kuues sanktsioonipakett – Venemaale ja Valgevenele kehtestatud uued sanktsioonid
Euroopa Liidu kuues sanktsioonipakett – Venemaale ja Valgevenele kehtestatud uued sanktsioonid
Nüüdseks on teatavaks saanud Euroopa Liidu kuuenda sanktsioonipaketi täpne sõnastus. Järgnevalt on välja toodud olulisimad uued ettevõtlust puudutavad sanktsioonid.
Piirangud Venemaa osas
Otsustati lõpetada pea täielikult Venemaa päritolu naftatoodete import. Erandina jääb esialgu lubatuks naftatoodete import torujuhtme kaudu, kuid esimesel võimalusel loobutakse ka sellest erandist. Lubatuks jääb ka naftatoodete import juhul, kui see tuleb Venemaalt, kuid ei pärine Venemaalt s.t juhul, kui Venemaad on kasutatud vaid transiitriigina. Naftatoodete import Venemaalt on lubatud meritsi kuni 5. detsembrini 2022 tingimusel, et vastavad kokkulepped olid sõlmitud enne 4. juunit 2022 ja et komisjoni on sellistest lepingutest hiljemalt 24. juuniks 2022 teavitatud.
Lisaks otsustati keelata arvepidamise, audiitor- ja raamatupidamisteenuste, maksukonsultatsioonide, samuti äri- ja juhtimiskonsultatsioonide ning suhtekorraldusteenuste osutamine Venemaale. Kuni 5. juulini 2022 on veel võimalik osutada teenuseid, mis on rangelt vajalikud selleks, et viia lõpule enne 4. juunit 2022 sõlmitud lepingud.
Mõned erandid hakkavad toimima ka liikmesriikide põhiselt. Näiteks saavad Horvaatia pädevad asutused õiguse teatud juhtudel väljastada erilube vaakumgaasiõli impordiks Venemaalt tingimusel, et komisjoni teavitatakse vähemalt kaks nädalat ette põhjustest, miks on vaja Venemaalt vaakumgaasiõli importida. Samuti saab Tšehhi õiguse importida Venemaa päritolu naftasaadusi teistest Euroopa Liidu liikmesriikidest.
Torujuhtme kaudu transporditavatele naftatoodetele kehtiva erandi vajalikkuse kontrollimiseks peavad liikmesriigid hakkama iga kolme kuu järel teavitama komisjoni torujuhtme kaudu imporditud naftatoodete mahust. See võetakse aluseks otsustamisel, kas torujuhtme erandiga jätkamine on vajalik.
Lisaks otsustati SWIFT-süsteemist välja lülitada veel kolm Venemaa panka – nendeks pankadeks on Venemaa suurim pank Sberbank, Moskva krediidipank ja Rosselhozbank.
Otsustati ka keelata Venemaa telekanalite Rossija RTR, Rossija 24 ja TV Centr edastamine Euroopa Liidu territooriumil. Otsustati ka, et keelatakse nende toodete ja teenuste reklaamimine, mida on edastanud nii eelpool mainitud kolm telekanalit kui ka programmid, mille edastamine Euroopa Liidu territooriumil juba varasemalt keelatud oli (Russia Today telekanalid erinevates keeltes).
Täpsemalt on võimalik tutvuda määrusega SIIN.
Sanktsioonide nimekirja lisati 65 Venemaa füüsilist isikut, kelle hulgast moodustavad enamuse Ukrainas tsiviilisikuid tapnud ja piinanud Vene väeüksuste juhid. Samuti leidub sanktsioneeritud isikute hulgas Venemaa juhtkonda kuuluvate isikute lähikondseid.
Täpsemalt on võimalik tutvuda määrusega SIIN.
Piirangud Valgevene osas
Otsustati seada sanktsioonid 12 isikule, kes peamiselt tegutsevad Valgevene riiklikus meedias propaganda edastamisega, aga nende hulgas on ka ettevõtjaid ning Valgevene riigiametnikke.
Ettevõtetest seatakse sanktsioonid kaaliumkloriidi tootvale riiklikule ettevõttele OAO Belaruskali, nende toodete ekspordiga tegelevale Belarusian Potash Company (OAO Belorusskaja kaliinaja kompanija), tubakatoodete impordiga tegelevale OOO Inter Tobacco, nafta töötlemisega tegelevale OAO Naftan, tubakatoodete tootmisega tegelevale Grodno Tobacco Factory Neman (OAO Grodnenskaja tabatšnaja fabrika Neman), riiklikule logistikaettevõttele Beltamozhservice, OAO Upravljajuštšaja kompanija holdinga „Belkommunmaš“, mille tütarettevõte tegeleb kaubamärgi Belarus all sõidukite tootmisega, ning riiklikule ringhäälinguettevõttele Belteleradio, mis edastab seitset riikliku teleprogrammi ning viit raadioprogrammi.
Täpsemalt on võimalik tutvuda määrusega SIIN.
Lisaks otsustati lülitada SWIFT-süsteemist välja Belinvestbank. Samuti lisati 25 Valgevene riigiga seotud isikut nende isikute nimekirja, kellele on keelatud teha pangaülekandeid.
Täpsemalt on võimalik tutvuda määrusega SIIN.