Euroopa Liidu üheksas sanktsioonipakett – uued Venemaa suhtes kehtestatud sanktsioonid
Nüüdseks on teatavaks saanud Euroopa Liidu üheksanda sanktsioonipaketi täpne sõnastus. Järgnevalt toome välja olulisimad uued ettevõtlust puudutavad sanktsioonid.
Sanktsioonid mäetööstusele
-
Seni Venemaa energiasektori suhtes kehtinud sanktsioonid laienevad nüüd ka mäetööstusele. See tähendab, et ka Venemaa mäetööstuse sektoris tegutsevates ettevõtetes on Euroopa Liidu kodanikel keelatud omandada uusi ja laiendada olemasolevaid osalusi, anda selles sektoris tegutsevatele ettevõtetele laenu või muul viisil rahalisi vahendeid, asutada ühisettevõtteid juriidiliste isikutega, kes tegutsevad Venemaa mäetööstuses ning pakkuda kirjeldatud tegevustega seotud investeerimisteenuseid.
Kaupade ekspordiga seotud sanktsioonid
Keelatakse Venemaale ja sellega seotud isikutele järgnevate kaupade müük:
-
CN kood 840710 (sädesüütega sisepõlemis-kolbmootorid ja rootormootorid, õhusõidukitele);
-
CN kood 840910 (osad, mida kasutatakse üksnes või peamiselt õhusõidukite sisepõlemis-kolbmootorites).
-
Nende toodete müük Venemaaga seotud isikutele on lubatud kuni 16. jaanuarini 2023 tingimusel, et vastavad kokkulepped sõlmiti enne 17. detsembrit 2022. Müük on lubatud ka peale neid kuupäevi, kui liikmesriigi pädev ametiasutus annab selleks loa. Sellise loa võib pädev ametiasutus anda juhul, kui ta on teinud kindlaks, et see on vajalik satelliitide kokkupõrke või soovimatu atmosfääri sisenemise ärahoidmiseks.
-
Pädev asutus võib edaspidi anda loa müüa või anda Venemaale sanktsioonide all olevaid kaupu CN-koodidega 8517 71 00 (antennid ja igat tüüpi antennireflektorid; sobivad osad nendega koos kasutamiseks); 8517 79 00 (muud antennidega seotud osad) ja 9026 00 00 (instrumendid ja seadmed vedeliku või gaasi vooluhulga, taseme, rõhu jms parameetrite mõõtmiseks või kontrollimiseks), kui ta on teinud kindlaks, et see on vajalik meditsiinilisel eesmärgil või humanitaartegevuseks, näiteks abi kohaletoimetamine või humanitaartöötajate transport. Asutus ei tohi väljastada luba nende kaupade Venemaale üle andmiseks, kui tal on piisavalt põhjust arvata, et kaupadel võib olla sõjaline lõppkasutus.
-
Hakkavad kehtima piirangud veel mõnede kaupade ekspordile, mis võivad suurendada Venemaa tööstuslikku suutlikkust. Kokku puudutavad täiendavad piirangud 26 erinevat kaubakoodi. Nende kaupade puhul on lubatud täita kuni 16. jaanuarini 2023 neid lepinguid, mis on sõlmitud enne 17. detsembrit 2022.
-
Toidu valmistamiseks vajalike seadmete, mille CN-kood on 8417 20, 8419 81 80 ja 8438 10 10, müügiks Venemaale võivad liikmesriikide pädevad asutused anda loa tingimusel, et nende lõpptarbijateks on füüsilised isikud ning neid kasutatakse kodumajapidamistes. Kui pädeval asutusel on põhjust arvata, et neid seadmeid kasutataks sõjalistel eesmärkidel, ei tohi ta nende seadmete ekspordiks Venemaale luba väljastada.
Kaupade impordiga seotud sanktsioonid
Hakkavad kehtima piirangud Venemaalt legeerterase impordile CN-koodiga 7224 90. Sellise kauba import jääb lubatuks järgnevas mahus:
-
147 007 tonni ajavahemikul 17. detsembrist 2022 kuni 31. detsembrini 2023;
-
110 255 tonni ajavahemikul 1. jaanuarist 2024 kuni 30. septembrini 2024;
-
Pärast 30. septembrit 2024 on selle kauba import Venemaalt keelatud.
-
Lükkub edasi Venemaa päritolu metanooli impordikeelu täielik kehtima hakkamine. Uusi lepinguid Vene päritolu metanooli importimiseks ei tohi juba praegu sõlmida, kuid enne 7. oktoobrit 2022 sõlmitud lepinguid võib täita kuni 18. juunini 2023. Varasemad sanktsioonid lubanuks vanu lepinguid täita vaid kuni 8. jaanuarini 2023.
-
Ettevõtjad peavad teatama kahe nädala jooksul oma liikmesriigi pädevale asutusele kõikidest tehingutest, mis puudutavad veeldatud maagaasi tootmise tehastes toodetud Venemaalt pärit või eksporditud maagaasi kondensaatide ostmist või üle andmist kolmandatesse riikidesse. Eeskätt on vaja pädevat asutust teavitada sellise ostetud või üle antud kondensaadi kogustest.
-
Selle teabe alusel vaatab komisjon hiljemalt 18. juunil 2023 läbi andmed kondensaadiga tehtud tehingute kohta ning annab seejärel hinnangu meetmete toimimisele.
Ettevõtlusega seotud sanktsioonid
-
Alates 29. jaanuarist 2023 on keelatud võtta kauplemisele selliste ettevõtete väärtpabereid, mille enamusosalus kuulub Venemaale või sellega seotud isikutele.
-
Alates 16. jaanuarist 2023 on keelatud tegutseda järgnevate üksuste juhtorgani liikmena:
-
Venemaal asutatud juriidiline isik, üksus või asutus, kes on riigi kontrolli all või kellest üle 50 protsendi kuulub riigi omandisse või kelle puhul on Venemaa valitsusel või Venemaa keskpangal õigus osaleda kasumis või kellel on Venemaa valitsuse või Venemaa keskpangaga muud olulised majandussuhted;
-
Venemaal asutatud juriidiline isik, üksus või asutus, kelle omandiõigusest üle 50 protsendi kuulub otse või kaudselt Venemaa valitsuse või keskpanga omandisse;
-
Venemaal asutatud juriidiline isik, üksus või asutus, kes tegutseb Venemaa valitsuse või keskpanga nimel või suuniste alusel.
Teatud juhtudel võivad pädevad asutused siiski anda loa eelmises punktis kirjeldatud üksuste juhtorgani liikmena tegutsemiseks. Need olukorrad on järgmised:
-
Tegemist on ühisettevõttega, mis on asutatud mõne Euroopa Liidu liikmesriigi õiguse alusel;
-
Tegemist on enne 17. detsembrit 2022 Venemaal asutatud ettevõttega, kes on Euroopa Liidus asutatud ettevõtte kontrolli all;
-
Juhtorgani liikmena tegutsemine on vajalik elutähtsa energiavarustuse tagamiseks;
-
Üksuse tegevus on seotud kolmanda riigi päritolu nafta transiidiga läbi Venemaa ning juhtorgani liikmena tegutsemine ei ole vastuolus Venemaa päritolu naftatoodetele seatud impordikeeldudega;
-
Luba on vajalik selleks, et Euroopa Liiduga seotud isikud saaksid hiljemalt 30. juuniks 2023 oma osa Venemaaga seotud üksuses võõrandada.
-
Sanktsioon ei kehti Venemaa Regionaalarengupanga suhtes kuni 18. märtsini 2023 neile isikutele, kes täitsid selle juhtorgani liikme kohustusi 17. detsembri 2022 seisuga.
Kolmandate riikide hoiustega seotud sanktsioonid
-
Krediidiasutused peavad hiljemalt 27. maiks 2023 esitama oma liikmesriigi pädevale asutusele loetelu üle 100 000 euro suurustes hoiustest, mis kuuluvad kolmandate riikide ettevõtetele ja mille omandiõigusest üle 50 protsendi kuulub otseselt või kaudselt Venemaale või sellega seotud isikutele. Seda teavet tuleb edaspidi hakata esitama kord aastas.
Teenuste osutamisega seotud sanktsioonid
Hakkab kehtima keeld osutada Venemaa valitsusele või Venemaa juriidilistele isikutele järgmisi teenuseid:
-
turu-uuringute ja avaliku arvamuse küsitluste teenused;
-
tehnilise katsetamise ja analüüsimise teenused;
-
reklaamiteenused.
-
Hetkel kehtivad lepingud selliste teenuste osutamiseks tuleb lõpetada hiljemalt 16. jaanuariks 2023. Kehtima jäävad ka mõned erandid, näiteks tohib selliseid teenuseid ka edaspidi osutada Euroopa Liidu õiguse alusel asutatud ettevõtete kontrolli all olevatele ettevõtetele ning ka siis, kui selliste teenuste osutamine on vajalik rahvatervisega seotud hädaolukorra lahendamiseks.
Venemaa telekanalite edastamisega seotud sanktsioonid
-
Hakkab kehtima keeld veel nelja Venemaa telekanali edastamise osas. Nendeks telekanaliteks on NTV ja selle rahvusvaheline sõsarkanal NTV Mir, Rossija 1, REN TV ja Pervõi Kanal.
Määrusega, mille alusel hakkavad kehtima uued sanktsioonid, on võimalik tutvuda SIIN.