Euroopa Liit soovib kehtestada keskkonnasõbralikumad nõuded akude ja patareide osas
Euroopa Komisjon saatis kooskõlastamisele eelnõu, millega soovitakse reguleerida akude ja patareide keskkonnasõbralikku tootmist ja käitlemist. Määruse eelnõu eesmärk on tugevdada patareide ja akude siseturu toimimist ning vähendada patareide ja akude negatiivset keskkonnamõju. Koja hinnangul on keskkonnasõbralikumad nõuded tervitatavad, kuid nõuete kehtestamisel peab jätma ettevõtetele mõistliku üleminekuaja nõuetega vastavusse viimise osas.
Ühe ettepanekuna on plaanis vähendada CO2 jalajälge patareide ja akude kogu olelusringi jooksul (sh tööstuslike ja elektrisõidukiakude CO2 jalajälge). Seega peab ettepaneku järgi sisemise salvestusega elektrisõidukiakude ja tööstuslike akudega (mahutavus üle 2 kWh) olema kaasas tehniline dokumentatsioon, mis sisaldab iga akumudeli ja iga partii kohta CO2 jalajälje deklaratsiooni. Kavas on sätestada CO2 jalajälje deklaratsioon alates 1. juulist 2024, tulemusklassid alates 1. jaanuarist 2026 ja olelusringi maksimaalne CO2 jalajälje piirväärtus alates 1. juulist 2027. Samuti on plaan toetada suuremal määral ringmajanduse arengut ning võimaldada materjalide ressursitõhusamat kasutamist, mille tõttu kehtestatakse konkreetsed koobalti, plii, liitiumi ja nikli sisaldusega seotud eesmärgid.
Ettepaneku kohaselt peab praegune 45% kogumismäär tõusma 2025. aastal 65%ni ja 2030. aastal 70 %ni selliselt, et kodudes kasutatavate patareide ja akude materjalid ei läheks majanduse jaoks kaoduma. Tööstuslikud mootor- ja elektrisõidukite patareid ja akud tuleb täielikult kokku koguda ning sellega kaasnevad ka konkreetsed aruandluskohustused. Samuti tuleb kõik kogutud patareid ja akud taas ringlusse võtta.
Nõuetega vastavusse viimise aeg peab olema mõistlik
Koda toetab ettepaneku üldist eesmärki liikuda keskkonnasõbralikuma ja säästvama ühiskonna poole. Samas tõime arvamuses esile, et seoses halduskoormuse suurenemisega osadele ettevõtetele peab jätma mõistliku üleminekuaja, mil oleks võimalik saavutada nõuetega vastavus. Ettepanekus esile toodud tähtajad võivad jääda liialt lühikeseks (näiteks tähtajad, mis on seotud CO2 jalajälje deklaratsiooniga) . Samuti on vajalik ettevõtteid täiendavalt toetada erinevate uuendusprotsesside osas.
Reeglid ei tohiks olla liialt detailsed
Ettepanekus on esile toodud detailsed nõuded akude ja patareide märgistuse osas. Näiteks on vajalik graveerida akudele ja patareidele ruutkoodid, mis annaksid juurdepääsu olulisele teabele konkreetse patarei või aku osas (näiteks info kasutusea, laadimismahutavuse, liigiti kogumise nõude ja ohtlike ainete sisalduse ning ohutusriskide kohta). Samuti on soov kehtestada muid ühtseid standardeid, mis võivad tekitada ettevõtetele ebamõistlikku halduskoormust. Seetõttu on olulisel kohal, et kehtestatavad reeglid oleksid põhjalikult analüüsitud ning põhineksid analüüsidel, mis arvestaksid erinevaid mõjusid ettevõtluskeskkonnale ja ettevõtete toimimisele.
Vaata kokkuvõtet Euroopa Komisjoni ettepaneku kohta SIIT.