Gaasi- ja elektrihindadest Euroopa Liidus
23. märtsil esitas Euroopa Komisjon (EK) ettepanekud Euroopa ühismeetmeteks gaasituru probleemi lahendamiseks ning varustuskindluse tagamiseks mõistlike hindade juures järgmisel talvel ja pärast seda. Need ettepanekud on allajärgevad.
Esiteks - seadusandlik ettepanek, mille kohaselt kehtestatakse järgmiseks talveks energiavarustuskindluse tagamiseks vähemalt 80 %-line gaasi hoiustamise miinimumtase, mida suurendatakse järgmistel aastatel 90 %-ni.
Teiseks - teatis, milles esitatakse turusekkumise võimalused Euroopa ja riiklikul tasandil ning hinnatakse iga variandi plusse ja miinuseid jätkuvalt kõrgete energiahindadega seotud probleemide lahendamiseks.
EK on valmis ELi tasandil looma ühiste gaasiostude rakkerühma. Nõudluse koondamisega hõlbustaks ja tugevdaks rakkerühm ELi rahvusvahelist suhtlemist tarnijatega, et aidata kindlustada õiglase hinnaga importi enne järgmist talve. Rakkerühma toetaksid juhatuses liikmesriikide esindajad. EK juhitav ühine läbirääkimisrühm peaks kõnelusi gaasitarnijatega ja valmistaks ette tulevasi energiapartnerlusi võtmetarnijatega. Eeskujuks oleks COVID-19 pandeemiast saadud kogemus, kui kogu ELi hõlmav tegevus aitas tagada kõigi jaoks piisavad vaktsiinitarned.
Gaasi hoiustamise tagamiseks nõutakse liikmesriikidelt, et nad tagaksid oma maa-aluste gaasihoidlate täitmise vähemalt 80 % ulatuses 1 novembriks 2022. Järgmistel aastatel suurendatakse täituvusmäära 90 %-ni, lähtudes ajavahemikuks veebruarist kuni oktoobrini seatud vahe-eesmärkidest. Hoidlate käitajad peaksid teatama saavutatud täituvusmäära riiklikele ametiasutustele. Liikmesriigid peaksid täituvusmäära jälgima igakuiselt ja esitama komisjonile aruande. EK peab gaasihoidlaid varustuskindluse tagamisel asendamatuteks. EK peab vajalikuks ka kõigi hoidlatevõrgu käitajate uut kohustuslikku sertifitseerimist. See aitaks vältida võimalikke välismõjudest tulenevaid riske, kuid tähendab ka, et sertifitseerimata käitajad peavad loobuma ELi gaasihoidlate omandiõigusest või nende kontrollimisest. Lisaks peaks gaasihoidla oma tegevuse lõpetamiseks saama riikliku reguleeriva asutuse loa. ELi gaasihoidlate taastäitmise stimuleerimiseks teeb EK ettepaneku vähendada hoidlate sisse- ja väljavoolupunktide võimsuspõhiseid ülekandetasusid 100 %.
Erakorralised meetmed kõrgete elektrihindade mõju piiramiseks
Elektrihinna mõjutamise lühiajalised võimalused saab üldjoontes rühmitada kahte kategooriasse:
Paraku üleeuroopaliselt puudub ühtne lihtne lahendus kõrgete elektrihindadega tegelemiseks. Arvesse tuleb võtta liikmesriikide erinevat olukorda energiaallikate jaotuse, turukorralduse ja võrkudevaheliste ühenduste osas. EK esitab Euroopa juhtidele edasiseks kaalumiseks erinevate lähenemisviiside eelised ja puudused ning on valmis oma tööd vastavalt vajadusele jätkama. Kui mitme eespool esitatud meetme puhul tegeletakse sümptomitega ja kõrgete hindade mõju leevendamisega, on oluline tegeleda praeguste kõrgete elektrihindade juurpõhjustega, võttes gaasiturul ühiseid Euroopa meetmeid.
Üksikasjaliku REPowerEU kava plaanib EK esitada mais. Siis ühtlasi kavatseb EK hinnata ka elektrituru korralduse optimeerimise võimalusi ning on valmis esitama ELi energiasäästukava.