Järjekordne näide, kuidas ettevõtjatele soovitakse panna ebamõistlikku halduskoormust
Riigikogu keskkonnakomisjon on algatanud atmosfääriõhu kaitse seaduse muutmise seaduse eelnõu, mis paneb ettevõtjatele kohustuse kanda FOKA registrisse kuni 20 000 täiendavat seadet. Koda on plaanitavale muudatusele vastu, sest selle järele puudub praktiline vajadus.
Riigikogu menetluses olev eelnõu näeb ette kõikide vähemalt viis tonni süsinikdioksiidi ekvivalenti F-gaase sisaldavate ELi vastavates määrustes nimetatud toodete, seadmete või süsteemide registreerimise FOKA registris, et kindlustada asjakohane riigipoolne ülevaade nende kohta.
Kehtiva seaduse kohaselt ei kanta registrisse hermeetiliselt suletud jahutus- ja kliimaseadmeid, soojuspumpasid ning elektrijaotlaid, kui need ei vasta teatud kriteeriumidele, külmikveokite ja -haagiste jahutusseadmeid ega orgaanilisi Rankine’i ringprotsesse.
Koda andis Riigikogu keskkonnakomisjonile saadetud kirjas teada, et on plaanitavale muudatusele vastu. Juhtisime tähelepanu sellele, et muudatusega kaasneb suur halduskoormuse kasv ettevõtjatele ning ka täiendav töökoormus riigile.
Kui täna on meile teadaolevalt FOKA registrisse kantud veidi alla 6000 seadme, siis muudatuse jõustumisel suureneks see number mitu korda ning registrisse tuleks täiendavalt kanda kuni 20 000 seadet, näiteks ka külmikautod ja soojuspumbad. Eelnõu seletuskirjas puudub aga igasugune mõjuanalüüs ning teave selle kohta, et muudatusega kaasneb ettevõtjatele suur halduskoormus ning avalikule sektorile täiendav töökoormus.
Lisaks jääb ebaselgeks, millist probleemi soovitakse eelnõuga lahendada ning kas eelnõus sisalduv lahendus kaalub üles sellega kaasneva negatiivse mõju. Kahjuks ei sisaldu seletuskirjas mõjuanalüüsi, mis annaks sellele küsimusele vastuse.
Koja hinnangul puudub ka keskkonnakaitse poole pealt vältimatu vajadus muudatuse järele. Põhjus peitub selles, et seadmed, mida täna ei tule FOKA registrisse kanda, kuid mida eelnõu kohaselt tuleb edaspidi registrisse kanda, on seadmed, mis on lekkekontrollide tegemisest Euroopa Liidu määruse järgi vabastatud, sest nende keskkonnamõju on väike.
Kuna muudatusega kaasneb suur halduskoormus ning jääb arusaamatuks, millist praktilist kasu hakkaksid uued andmed riigile või laiemalt kogu ühiskonnale tooma, tegime Riigikogule ettepaneku jätta plaanitav muudatus seadusena vastu võtmata.
Keskkonnaministeerium ja Vabariigi Valitsus ei toeta samuti plaanitavat muudatust.
Riigikogus oleva eelnõuga saab lähemalt tutvuda siin.