Jõustus elektri varustuskindluse tagamist soodustav toetusmeede ettevõtetele
4. juunil 2023 jõustus toetusmeede, millega riik toetab elektri varustuskindluse tagamist neile ettevõtetele, kes on olnud enim mõjutatud kõrgetest energiahindadest. Toetusmeede võimaldab sellistel ettevõtetel taotleda sõltuvalt ettevõtte suurusest kuni 500 000 eurot toetust taastuvenergia tootmiseks vajalike seadmete paigaldamiseks.
Kes saab toetust taotleda?
Toetusmeetme kohaselt saavad toetust taotleda Eestis asutatud äriühingud, kes vastavad kõigile järgmistele tingimustele:
-
majandustegevus algas 1. jaanuaril 2021 või enne seda
-
taotluse esitamisele eelnenud kahe majandusaasta keskmine müügitulu äriregistrile esitatud majandusaasta aruannete kohaselt on vähemalt 100 000 eurot
-
taotluse esitamise hetkeks on nõuetekohaselt täidetud majandusaasta aruanne ja maksudeklaratsioonide esitamise kohustus.
Samuti peab toetust taotlev ettevõte vastama vähemalt ühele järgnevatest kirjeldustest:
-
Ettevõtte poolt kasutatava kahe põhitooraine ühiku keskmine hind 2022. aastal oli kokku vähemalt 50 protsenti kõrgem võrreldes 2021. aasta keskmisega. Seejuures peavad kaks põhitoorainet kokku moodustama vähemalt 20 protsenti taotluse esitamisele eelneva aasta müügitulust ning see peab olema dokumentaalselt tõestatav.
-
Ettevõtte poolt tarbitava energia ühiku keskmine hind 2022. aastal oli vähemalt 50 protsenti kõrgem võrreldes 2021. aasta keskmisega
-
Ettevõte taotleb toetust vähese tähtsusega abi andmist käsitleva Euroopa Liidu määruse 1407/2013 alusel.
Toetust saavad taotleda ettevõtted, kes ei tegutse järgnevates valdkondades:
-
põllumajandus, metsamajandus ja kalapüük
-
tubakatoodete tootmine
-
kinnisvaraalane tegevus
-
hasartmängude ja kihlvedude korraldamine
-
finants- ja kindlustustegevus
-
programmeerimine, konsultatsioonid jms tegevused
-
juriidilised toimingud ja arvepidamine
-
peakontorite tegevus ja juhtimisalane nõustamine
-
reklaamindus ja turu-uuringud
-
rentimine ja kasutusrent
-
ajutise tööjõu rent
-
kõik fossiilkütustega seotud tegevusalad
-
toiduainete tootmine, välja arvatud meetmest „Toiduainetööstuse investeeringutoetus energia varustuskindluse tagamiseks” toetust mittesaanud ettevõtja
-
joogitootmine, välja arvatud meetmest „Toiduainetööstuse investeeringutoetus energia varustuskindluse tagamiseks” toetust mittesaanud ettevõtja
-
hulgi- ja jaekaubandus, välja arvatud mootorsõidukite ja mootorrataste hooldus ja remont
Toetust ei saa taotleda ka ettevõtted, kelle suhtes on Euroopa Liit kehtestanud sanktsioonid.
Eelnõu esialgses versioonis olid toetuse saamise tingimused praegustega võrreldes oluliselt rangemad. Näiteks pidi toetust taotlev ettevõte olema olnud otseselt seotud Ukraina, Venemaa või Valgevene turuga, kuid koja ettepanekul muudeti toetuse andmise tingimusi leebemaks.
Kui suur on toetuse summa?
Toetuse miinimumsumma ühe projekti kohta on 5000 eurot. Toetust saab taotleda ka mitme erineva projekti jaoks ning toetuse maksimumsumma ühe ettevõtja kohta erinevate projektide peale kokku on 200 000 eurot väikeettevõtja puhul ning 500 000 eurot keskmise suurusega ja suurettevõtja puhul. Samasse kontserni kuuluvad ettevõtted moodustavad toetusmeetme kohaselt ühe ettevõtja.
Milliste tegevuste ja kulude jaoks saab toetust taotleda?
Toetatavateks tegevusteks on üleminek taastuvenergia allikale, salvestusseadme ostmine, elektrifitseerimine ja tõhusa kaugküttevõrguga liitumine.
Üleminekul taastuvenergia allikale ning elektrifitseerimisel saab toetust taotleda järgnevate kulude jaoks:
-
ehitusprojekti eelprojekti maksumus, kui eelprojekti valmimise kuupäev on hilisem kui 2022. aasta 20. juuli
-
projekteerimine
-
ehitise püstitamise ja rajamise maksumus
-
ehitise laiendamise maksumus
-
ehitise rekonstrueerimise maksumus
-
seadme ostuhind
-
seadme paigaldamise maksumus.
Salvestusseadme ostmisel on toetatavaks kuluks seadme ostuhind ja seadme paigaldamise, seadistamise ja kasutamise väljaõppe maksumus ning seadme kasutamiseks vajaliku tarkvara ja infotehnoloogilise seadme ning selle paigaldamise ja seadistamise maksumus.
Kaugküttevõrguga liitumisel on toetatavaks kuluks kaugküttevõrguga liitumise liitumistasu, kaugküttevõrguga liitumise projekteerimise ja ehitamise maksumus ning liitumiseks vajalike seadmete ostuhind ja paigaldamise maksumus.
Veel tuleb märkida, et toetatavad kulud on ainult need kulud, mille eest on tasutud pangaülekandega. Samuti ei kuulu toetatavate kulude hulka näiteks käibemaks, riigilõiv, personalikulud ning finants- ja pangakulud.
Kui suur on toetuse määr kõigi toetatavate kulude summast?
Toetuse maksimaalne määr on 40 protsenti väikeettevõtja korral, 30 protsenti keskmise suurusega ettevõtja korral ja 20 protsenti suurettevõtja korral. Kui liitumiskoht, millega seoses ettevõtja toetust taotleb, asub väljaspool Tallinna ja Harjumaad, on toetuse maksimaalne määr kümme protsenti suurem.
Milline on toetuse abikõlbulik periood?
Toetuse abikõlbuliku perioodi alguse saab ettevõtja taotluses ise määrata, kuid see peab olema varasem kui 31. detsember 2023. Abikõlbulik periood lõpeb hiljemalt kahe aasta jooksul pärast perioodi algust. Mõjuval põhjusel saab ettevõtja taotleda projekti abikõlbulikkuse perioodi pikendamist, kuid ka sellisel juhul lõpeb projekti abikõlbulikkuse periood hiljemalt 31. detsembril 2025.
Kuidas toimub toetuse taotlemine ja taotluse menetlemine?
Toetust saab taotleda Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse kaudu jooksvalt kuni rahastamise eelarve ammendumiseni või taotluste vastuvõtmise peatamise või lõpetamiseni. Suure tõenäosusega avaneb toetusmeede juunikuu jooksul. Eelarve suurusest, taotluste vastuvõtmise alustamisest ja lõpetamisest ning muudest taotluse esitamisega seotud küsimustest teavitab Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus oma kodulehel.
Kui sul tekib küsimusi seoses toetusmeetmega, siis võta ühendust Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutusega e-posti aadressil info@eas.ee.
Tutvu uue toetusmeetmega siin.