Kasulik viivitus
Euroopa Komisjon esitas 8. mail 2020 kolmest seadusandlikust ettepanekust koosneva paketi, et lükata edasi kahe ELi maksumeetme jõustumine. Edasilükkamise põhjuseks on soov arvestada tänase olukorraga ja võtta arvesse ettevõtjate ning liikmesriikide olukorda.
- E-kaubanduse käibemaksupaketti lükatakse edasi 6 kuud, kohaldamise uueks kuupäevaks on 1. juuli 2021;
- Finantskontode ja maksuplaneerimiste teabe vahetamise periood riikide vahel pikeneb 3 kuu võrra;
- Piiriülese e-kaubanduse käibemaksukorra kohaldamiseks kavandatud tähtaja edasilükkamine tekitab liikmesriikidele kokku rahalist kahju ligikaudu 3 miljardi euro ulatuses.
Õigusaktid mida soovitakse edasi lükata on järgnevad:
- „Nõukogu direktiiv, millega muudetakse direktiivi 2011/16/EL, et tegeleda kiireloomulise vajadusega lükata COVID-19 pandeemia tõttu edasi teatavad maksustamisalase teabe esitamise ja vahetamise tähtajad“;
- „Nõukogu otsus, millega muudetakse direktiive (EL) 2017/2455 ja (EL) 2019/1995 seoses nende ülevõtmise ja kohaldamise kuupäevadega COVID-19 kriisi puhkemise tõttu“.
Edasilükkamine võimaldab võtta arvesse tänast olukorda
Edasilükkamise põhjuseks on EK soov arvestada kriisi(järgset) olukorda ja võtta arvesse neid raskusi, millega ettevõtjad ja liikmesriigid praegu koroonaviiruse kriisi tõttu silmitsi seisavad.
Esiteks tegi EK ettepaneku lükata e-kaubanduse käibemaksupaketi (kaks määrust) jõustumine kuue kuu võrra edasi. Kõnealuseid eeskirju hakatakse kohaldama alates 1. juulist 2021, mitte 1. jaanuarist 2021, andes liikmesriikidele ja ettevõtjatele rohkem aega valmistuda uuteks e-kaubanduse käibemaksueeskirjadeks.
Teiseks otsustas EK teha ettepaneku lükata edasi teatavad tähtajad teabe esitamiseks ja vahetamiseks halduskoostöö direktiivi alusel. Kavandatud muudatuste alusel on liikmesriikidel kolm lisakuud, et vahetada teavet finantskontode kohta, mille puhul kasusaajad on teise liikmesriigi maksuresidendid. Samuti on liikmesriikidel kolm lisakuud teabe vahetamiseks teatavate piiriüleste maksuplaneerimiste kohta.
Edasilükkamine toob ka rahalise kahju
Komisjoni hinnangute kohaselt tekitaks piiriülese e-kaubanduse käibemaksukorra kohaldamiseks kavandatud tähtaja edasilükkamine liikmesriikidele kokku rahalist kahju ligikaudu 3 miljardi euro ulatuses. Kuid kuna käibemaksukord saab nõuetekohaselt toimida alles siis, kui kõik liikmesriigid on selleks valmis, ja praegu see nii ei ole, leitigi, et vaatamata võimalikule rahalisele kahjule on kohaldamise edasilükkamine siiski parem variant.