Koda ei poolda eraõiguslike teadusasutuste finantseerimise lõpetamist
Haridus- ja teadusministeerium saatis kooskõlastamisele kõrgharidusseaduse eelnõu, millega muuhulgas plaanitakse lõpetada eraõiguslike teadus- ja arendusasutuste baasfinantseerimist. Koja hinnangul mõjuks see negatiivselt ettevõtluse ja teadusasutuste koostööle ning ei vastaks eraõiguslike teadusasutuste õiguslikule ootusele. Samuti ei ole koja hinnangul täpsustatud, kuidas proovitakse ettevõtjaid tööturule vastava õppe kujundamisse kaasata.
Baasfinantseerimine plaanitakse kaotada
Kõrgharidusseaduse eelnõuga plaanitakse muuta ka teadus- ja arendustegevuse korralduse seadust (TAKS), millega kaotatakse avalik-õiguslike teadus- ja arendusasutuste baasfinantseerimine ning see asendatakse tegevustoetusega. Tegevustoetus jaguneb 80 protsendi ulatuses baasrahastuseks ja kuni 20 protsendi ulatuses tulemusrahastuseks. Eraõiguslike teadus- ja arendusasutuste baasfinantseerimine jääb esialgu alles, kuid seda plaanitakse järk-järgult vähendada ning täielikult kaotada aastaks 2023.
Kaubanduskoda leiab, et eraõiguslike teadus- ja arendusasutuste baasfinantseerimise järk-järguline vähendamine ning lõpuks kaotamine ei vasta eraõiguslike teadus- ja arendusasutuste õiguslikule ootusele ning mõjub negatiivselt ettevõtluse ja teadusasutuste koostööle.
Eraõiguslikud teadus- ja arendusasutused, kes 2017. aasta korralisel evalveerimisel said positiivselt evalveeritud, on õiguslik ootus saada riigilt täies mahus baasfinantseerimist või tegevustoetust, mida hakkavad saama avalik-õiguslikud teadusasutused. Eraõiguslikud teadusasutused on teinud kulutusi ning vajalike ümberkorraldusi, et saada positiivselt evalveeritud. Sellest lähtuvalt ei tohiks riik kuni järgmise korralise evalveerimiseni vähenda eraõiguslike teadus- ja arendusasutuste rahastust. Seda ei tohiks teha ka tulevikus, kui eraõiguslik teadus- ja arendusasutus vastab siiani nõuetele ja tegeleb riigi või avaliku huviga seotud teadus- või arendustööga. Riik on lubanud ettevõtjatel osaleda evalveerimisel, et tagada parem teadus- ja arendustöö Eestis. Eraõiguslike asutuste toetuse vähendamine ning lõpuks kaotamine aga ei täidaks varasemalt seatud eesmärki.
Tööturu osapoolte kaasamine
Kõrgharidusseadusesse lisatakse üldine säte, mille järgi tööturu osapooled osalevad tööturu vajadustele vastava õppe kujundamises ja oma tegevusvaldkonnaga seotud õppekavade arendamises ning pakuvad muul sobival viisil tuge õppe korraldamisel. Koja hinnangul on oluline, et ettevõtjad oleksid kaasatud õppetöösse. Neil on olemas praktiline kogemus ja teavad kõige paremini, milliste oskustega töötajaid neil vaja on ning millise valdkonna töötajatest on kõige enam puudus. Seetõttu peaks koja arvates eelnõus olema selgemalt välja toodud, mida eelnimetud sätte all on mõeldud. See tähendab, kuidas tegelikkuses peaksid olema tööturu osapooled kaasatud vajadustele vastava õppe kujundamises.
Tutvu kaubanduskoja ametliku arvamusega siin: