Koda soovib teada riigieelarve revisjoni olukorda
Eesti Kaubandus-Tööstuskoda pöördus rahandusminister Keit Pentus-Rosimannuse ja riigihalduse minister Jaak Aabi poole, et saada teavet sellest, kui kaugele on riik jõudnud valitsusliidu koostöölepingus tegevusena kirjas oleva riigieelarve revisjoni läbiviimisega.
"Meie valitsussektori kulutused kasvavad jätkuvalt väga kiiresti. Ainuüksi selle aasta eelarve kulud on 9,3% suuremad kui eelmisel aastal. Osa sellest on seotud vajalike erakorraliste kulutustega, kuid puudub kindlus, kas maksumaksja raha kasutatakse ikkagi võimalikult tõhusalt ja kas kõik kulud on hädavajalikud riigi oluliste eesmärkide saavutamiseks. Seetõttu on revisjoni läbiviimine ja selle järeldused väga tähtsad,“ sõnas Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Mait Palts pöördumist kommenteerides ning täiendas, et ettevõtjate mure on eelkõige pikaajalises trendis, sest selline olukord, kus avaliku sektori kulutustest 20-30% kaetakse välisvahenditega ei ole jätkusuutlik.
„Tuleb saada selge ülevaade erinevatest kuludest ning nende piiramise võimalustest, et me maksumaksjatena ei hakkaks neid kulusid katma läbi uute maksude või suurenenud maksukoormuse,“ rõhutas ta.
Eesti Reformierakonna ja Eesti Keskerakonna valitsuse moodustamise kokkuleppes ja valitsusliidu koostöölepingus aastateks 2021-2023 on ühe tegevusena kirjas riigieelarve revisjoni läbiviimine, mida alustati erinevatele ilmunud kommentaaridele tuginedes juba eelnevate valitsuste ajal, kui räägiti ka maksudebatist.
Paltsi sõnul ei ole ettevõtjateni aga viimase aasta jooksul meedia ega ka muude kanalite kaudu jõudnud teavet selle kohta, kui kaugele on riik riigieelarve revisjoniga jõudnud. „Võimalus on ka, et revisjoniga ei ole veel alustatud. Kui see nii on, siis on meil õigustatud ootus teada, miks ei ole seda tehtud ning kas ja millal on plaanis revisjon läbi viia ning milline on selle ajakava,“ lisas Palts.
Palts tõi välja, et kui revisjoniga on alustatud, kuid see ei ole veel lõppenud, siis oleks mõistlik sellest ettevõtjaid teavitada, sh peaks olema võimalus tutvuda revisjoni vahetulemustega ning selge ka revisjoni lõpptähtaeg. „Kui revisjon on tänaseks juba läbi viidud, siis tuleks selle tulemused avalikustada või tuua välja koht, kus sellega tutvuda saab,“ ütles ta.