Koda toetab vabatahtlikku süsiniku eemaldamise sertifitseerimisraamistiku loomist
Euroopa komisjonis on valminud süsiniku sertifitseerimise vabatahtliku raamistiku ettepanek. Tegemist on ühe võimaliku alternatiiviga süsiniku eemaldamise tõendamisel, ent jätkuvalt oleks lubatud kasutada ka alternatiivseid eeskirju. Koda toetab algatust ning leiab, et ettepaneku vabatahtlikkus tagab piisava paindlikkuse, kasutamaks muid võimalusi süsiniku eemaldamise tõendamiseks.
Koda toetab vabatahtlikke eeskirju
Ettepanekuga on komisjon loomas vabatahtlikku süsiniku sidumise sertifitseerimise raamistikku, mis sätestab süsinikku siduva tegevuse kvaliteedi kriteeriumid, süsiniku sidumise tõendamise ja sertifitseerimise eeskirja ning sertifitseerimissüsteemide toimimise ja tunnustamise eeskirjad.
Koda andis keskkonnaministeeriumile saadetud kirjas teada, et toetab põhimõtet, et ettepanek on täitmiseks vabatahtlik. See loob võimaluse lähtuda süsiniku sidumise sertifitseerimise tõendamisel soovi korral muudest asjakohastest eeskirjadest.
Süsiniku eemaldamisel peab olema selge mõju
Ettepaneku kohaselt on süsiniku eemaldamine läbi viidud ja tõendatud korrektselt, kui süsiniku eemaldamise tegevusel on positiivne netomõju ehk tegevuse käigus ei paisku süsinikku keskkonda rohkem kui seda eemaldatakse, lisanduv mõju ehk tegevus peab tooma endaga kaasa süsiniku jätkuva vähenemise tulevikus ning süsiniku eemaldamise tegevus ei tohi kahjustada keskkonna seisukorda. Samuti peab süsiniku eemaldamise tegevus olema orienteeritud süsiniku pikaajalisele ladustamisele.
Koda toetab ettepanekus sätestatud nõudeid süsiniku eemaldamise tegevustele ja peab neid asjakohasteks, sest sellised nõuded aitavad vältida rohepesu riski ja aitavad tagada, et süsiniku eemaldamisest on keskkonnale ka tegelikult kasu.
Süsinikukrediitide kandmine avalikku registrisse ei pruugi ära hoida nende topeltarvestamist
Vastavalt ettepanekule tuleb süsiniku eemaldamise tõendamiseks läbida kolm etappi. Esiteks peab süsiniku nõuetekohast eemaldamist tõendama sõltumatuks kolmandaks osapooleks olev audiitor, teiseks peab tõendamine põhinema usaldusväärsetel sertifitseerimisskeemidel, millel peab olema usaldusväärne juhtimissüsteem ja mida komisjon on tunnustanud ning kolmandaks tuleb süsiniku eemaldamine registreerida avalikus registris, et hoida ära süsiniku eemaldamise topeltarvestamist.
Koda on seisukohal, et avaliku registri kasutuselevõtt on iseenesest hea mõte. Samas tuleb arvestada sellega, et ettepaneku kohaselt hakkab süsiniku sertifitseerimise raamistik olema vabatahtlik, mis tähendab, et süsiniku eemaldamist on võimalik jätkuvalt tõendada ka muude asjakohaste eeskirjade alustel. Kui süsiniku eemaldamist tõendatakse teistsuguste eeskirjade alusel, siis ei jõua selle eest väljastatavad süsiniku eemaldamise sertifikaadid avalikku registrisse. Seega ei taga süsiniku eemaldamise avalikku registrisse kandmise nõue sellisel juhul tegelikult süsiniku eemaldamise topeltarvestamise vältimist.
Muudatused jõustuvad ettepaneku kohaselt kahekümnendal päeval pärast nende avaldamist Euroopa Liidu Teatajas. Muudatuste täpne jõustumisaeg ei ole hetkel teada.
Tutvu ülevaatega teemast siin.