Kohustuslik hoolsuskohustus
Euroopa Komisjon (EK) plaanib asuda reguleerima ettevõtete inimõiguste ja keskkonnaalast hoolsuskohustust üleilmsetes tarneahelates. See tähendab, et tulevikus peavad ettevõtted hakkama jälgima, et mitte kusagil nende poolt müüdavate kaupade tarneahelates ei rikutaks inimõigusi ega tekitataks keskkonnakahju (õigusvastaselt).
Vastava regulatsiooni ettevalmistamiseks küsis Euroopa Parlament ka Euroopa Majandus – ja Sotsiaalkomitee (EMSK) arvamust, mille hinnangul peaks kohustuslik inimõigustealane hoolsukohustus hõlmama sidusat raamistikku, mis põhineks olemasolevatel siseturul tegutsevatele ettevõtetele suunatud vahenditel. Lisaks leiab EMSK, et tähtis on luua ka vastutusraamistik, mis tagab tõhusad õiguskaitsevahendid väärkäitumise ohvritele juhtudeks, kus ettevõtete tegevusega, sh nende tarne- ja alltöövõtuahelates, rikutakse inimõigusi või sotsiaalseid ja keskkonnastandardeid või sellega kaasneb kahjulik mõju.
Hoolsuskohustus võib osutuda ebaproportsionaalseks
Inimõiguste ning sotsiaalsete ja keskkonnastandardite rikkumine võib tuleneda ettevõtte oma tegevusest, tütarettevõtete või kontrollitavate ettevõtete tegevusest ning ettevõtte ärisuhetest, st tema tarne- ja alltöövõtuahelast.
Vastavalt sellele tunnistatakse ÜRO juhtpõhimõtetes, OECD suunistes ja ILO kolmepoolses deklaratsioonis, et hoolsuskohustus peaks hõlmama ka ettevõtete ärisuhteid, sealhulgas tarne- ja alltöövõtuahelaid. Nende raamistike alusel peaksid hoolsuskohustuse nõuded ideaaljuhul hõlmama ettevõtete kogu tegevust, sõltumata nende suurusest, sealhulgas nende enda tegevust, nende tütarettevõtete ja kontrollitavate ettevõtete tegevust ning nende ärisuhteid, sealhulgas kogu tarne- ja alltöövõtuahelat, frantsiisi ja lepinguhaldust. Need peaksid hõlmama toiminguid, tegelikku ja võimalikku mõju ning rikkumisi nii ELis kui ka väljaspool
Ehk teisisõnu - ettevõtted peaksid hakkama jälgima, et mitte kusagil nende poolt müüdavate kaupade tarneahelates ei rikutaks inimõigusi ega tekitataks keskkonnakahju. Õiguslikust küljest muudaks selline käsitlus sedavõrd oluliselt vastutuse aluseid, et tõusetub õigustatud küsimus, kas see ikka on põhjendatud ja vajalik.
Selline on esialgu kavatsus ja suundumus. Mida täpselt ja kuidas selles osas reguleerima hakatakse ja mis kohustused võivad ettevõtetele kaasneda, seda näeb ilmselt juba järgmisel aastal.
Koda omalt poolt lubab teemal tähelepanelikult silma peal hoida ja seista selle eest, et meie ettevõtetele ei langeks osaks ebaproportsionaalsed kulud ega kohustused.