Koja e-poodi lisandus töötajaga sõlmitava konfidentsiaalsuslepingu põhi
Kaubanduskojal on hea meel teatada, et meie e-poodi on müügile jõudnud töötaja ja tööandja vahel sõlmitava konfidentsiaalsuslepingu põhi.
Konfidentsiaalsuslepingu töötajaga sõlmivad töötaja ja tööandja tavaliselt selleks, et hoida ära töötajale töösuhte käigus teatavaks saava ärisaladuse või muu avaldamisele mittekuuluva informatsiooni avalikuks tulek.
Millistes olukordades saab seda lepingupõhja kasutada?
Antud lepingupõhi on mõeldud kasutamiseks olukordades, kus tööandja soovib, et töötaja hoiaks teatud informatsiooni saladuses. Muudeks olukordadeks, näiteks olukorras, kus äripartnerite vahel on vaja hoida saladuses teatavat informatsiooni, sobib kasutamiseks konfidentsiaalsuslepingu põhi.
Kas konfidentsiaalsusleping tuleks töötajaga sõlmida enne või pärast töölepingu allkirjastamist?
Praktikas sõlmitakse konfidentsiaalsusleping töötaja ja tööandja vahel tihti juba tööle kandideerimise ajal, et vältida olukorda, kus potentsiaalne uus töötaja saab teada tööandjaga seotud tundlikku informatsiooni ning avaldab seda. Kui sellises olukorras ei ole konfidentsiaalsusleping sõlmitud, ei ole võimalik nõuda tööle kandideerijalt tundliku informatsiooni levitamise eest kahjuhüvitist.
Kas sõlmida konfidentsiaalsuskokkulepe töölepingu osana või tuleks sõlmida eraldi konfidentsiaalsusleping?
Konfidentsiaalsuskokkulepe võib olla sõlmitud eraldiseisva lepinguga, kuid see võib sisalduda ka töölepingus. Lepingus endas reguleeritud konfidentsiaalsusklausel sätestab tavapäraselt, et leping ise ning kõik selles sisalduvad kokkulepped on konfidentsiaalsed. Kui kokkulepe on piisavalt piiritletud töölepingus ja lepingu poolte kinnitused piisavad, siis pole eraldi lepingu sõlmimine vajalik.
Mis on konfidentsiaalne teave?
Ärisaladuse ja konfidentsiaalse informatsiooni mõisted ei ole sünonüümid. Ettevõtete juhatuse ja nõukogu liikmetele tuleneb ärisaladuse hoidmise kohustus seadusest.
Ärisaladuse mõiste on toodud konkurentsiseaduses ning selleks on niisugune teave ettevõtja äritegevuse kohta, mille avaldamine teistele isikutele võib selle ettevõtja huve kahjustada (näiteks toote tehniline koostis või retsept, tootmismeetodid- ja protsessid, nendes kasutatavad tehnikad, samuti palga- ja hüvitiste plaanid või klientide andmed, müügistrateegiad jms).
Konfidentsiaalsel teabel seevastu puudub kindel definitsioon, kuid on teatud tunnuseid, millele see vastama peab. Esiteks peab teabena määratletud informatsioon olema ka reaalselt konfidentsiaalne, st et see ei tohi olla avalik teadmine. Samuti peab teabe avaldajal olema põhjus (sh seadusest tulenev põhjus), miks teavet tuleb konfidentsiaalsena käsitleda (näiteks ühise projekti arendamisega seotud info, sh ideed, kavandid jms). Teave peab olema määratletud võimalikult täpselt ja konkreetselt. Kokkulepe, kus absoluutselt kogu poolte vahel vahetatav informatsioon on konfidentsiaalne, võib olla teabe saaja jaoks põhjendamatult piirav.
Kui palju maksab töötajaga sõlmitava konfidentsiaalsuslepingu põhi?
Töötajaga sõlmitava konfidentsiaalsuslepingu põhja hind on kaubanduskoja liikmetele 25 eurot ja mitteliikmetele 50 eurot. Hindadele lisandub käibemaks.
Kui soovid teha lepingus muudatusi, siis võta ühendust meie juristiga e-posti aadressil juristid@koda.ee. Kaubanduskoja liikmetele on aastas 1 tund juriidilist konsultatsiooni tasuta, lisaks muid olulisi eeliseid.
Lepingupõhja saad endale soetada SIIN.