Koja hinnangul tuleb magusa joogi maksu menetlus peatada
Magusa joogi maksu seaduse eelnõu on jõudnud Riigikokku ning koda tõi Riigikogu rahanduskomisjonile esitatud arvamuses välja, et magusa joogi maksu menetlus tuleb peatada, kuna eelnõu sisaldab olulisi puudusi.
Mõjuanalüüs on puudustega
Eelnõu juurde kuuluv mõjuanalüüs on koostatud puudustega, kuna korrektselt ei ole hinnatud maksutulu laekumise ulatust riigile ning maksu administreerimisega kaasnevad kulud võivad osutuda suureks ning vähendada seeläbi veelgi riigieelarvesse raha laekumist. Valitsuse loodetav maksutulu 25 miljonit eurot ei ole realistlik, sest majanduslike mõjude analüüs põhineb hinnangul mitte Eesti turuandmetel ja iseärasustel põhineval mudelarvutusel. Lisaks võib maksu halduskoormus osutuda liiga kõrgeks ja kulukaks võrreldes kasuga riigieelarvele, kuna administratiivkulude puhul tuleb arvestada ka puuduva maksuarvestuse süsteemi arendamise ning haldamise püsikuludega.
Pole selge, kellele maks kehtima hakkab
Magusa joogi maksu eelnõu sisaldab koja hinnangul mitmeid ebaselgusi ning küsitavusi, mis vajavad lahendamist. Hetkel ei ole näiteks piisavalt selge, millised joogid lähevad maksu alla ning millised mitte. Näiteks on eelnõu puhul arusaamatu, kas magustamata vee segamisel ilma suhkru- või muu magusainelisandita puu- ja koogiviljamahlaga saadud jook on naturaalse suhkrusisalduse puhul maksustatud või mitte.
Koda tegi riigikogule ettepaneku eelnõu kiirmenetlus peatada, kuna eelnõus esineb olulisi puudusi ning meie hinnangul ei tohi eesmärk olla ebaselge ning küsitavusi sisaldava eelnõu kiire vastu võtmine.
Eelnõuga on võimalik tutvuda Riigikogu lehel SIIN. Plaanitavad muudatused jõustuvad 1. jaanuaril 2026.