Koja töövõit: ohutuskaartide hankimine muutub selgemaks
Sotsiaalministeerium koostas eelnõu, mis puudutab kõiki tööandjaid seoses ohutuskaartide hankimisega ning lisaks ka neid tööandjaid, kelle tööprotsessid ongi seotud kemikaalidega, nt metalli, mööbli või rõivatootmisega. Eelnõus on tööandjatele nii positiivseid kui negatiivseid muudatusi.
Ohutuskaartide hankimise nõue muutub selgemaks
Kehtiva regulatsiooni järgi peab tööandja hankima ja tutvustama töötajale ohutuskaarti sisuliselt ükskõik millise ohtliku kemikaali kasutamise puhul, sõltumata sellest, kui palju või tihti töötaja seda kasutab. Ohtlikuks kemikaaliks loetakse ka näiteks nõudepesuvahendit, pesukapsleid ja muud tavakauplusest kõigile kättesaadavat kodukeemiat. Seega olukorras, kus töötaja peseb kõrvalise tegevusena nõudepesuvahendiga kohvitasse, on tööandjal täna kohustus hankida nõudepesuvahendi kohta ohutuskaart ning juhendada töötajat nõudepesuvahendi kasutamise osas. Samas see, et tööandja peab tegema selliste elementaarsete ja igapäevaselt väljaspool tööaega kasutatavate vahenditega seoses täiendavaid toiminguid juhendamise ja ohutuskaartide hankimise näol, ei ole mõistlik.
Kaubanduskoda tegi eelmisel aastal riigile ettepaneku piiritleda ohtlike kemikaalide hankimise nõuet. Piiritlemine ja selgitus on oluline eelkõige selleks, et need tööandjad, kelle ettevõtte tegevusvaldkond ei ole seotud kemikaalidega ja seega puuduvad asjakohased teadmised, saaksid selgelt aru, kas ja millal tuleb ohutuskaart hankida.
Koja ettepanekul ongi eelnõusse jõudnud muudatus, mille jõustumisel ei ole edaspidi ohutuskaarti vaja, kui tegemist on üldsusele pakutava või müüdava ohtliku kemikaaliga või kui kemikaal on varustatud piisava teabega, et tööandja saaks rakendada asjakohaseid meetmeid riskide maandamiseks.
Muudatus on positiivne, kuid samas säilib teatav ebamäärasus „piisava teabe“ määratlemisel, mistõttu tegime sotsiaalministeeriumile siiski ettepaneku koostada täiendavalt ka asjakohane juhis teabe piisavuse osas.
Kemikaalide piirnormid muutuvad rangemaks
Eelnõu puudutab siiski ka neid tööandjaid, kelle ettevõtte tööprotsessid ongi seotud ohtlike kemikaalidega. Nt tööandjad keemia-, kummi-, metalli-, farmaatsia- ja plasttoodete tootmises, mööblitootmises, toiduainetetööstuses, rõivatootmises jms. Lisandub kuus ohtlikku kemikaali, mille esinemisel töökeskkonnas peab tööandja mõõtma, kui palju neid kemikaale õhus sisaldub ja kui sisaldus ületab piirnormi, siis tuleb sisaldust vähendada või võtta kasutusele kaitsevahendid. Lisaks muutuvad osad olemasolevad piirnormid rangemaks. Muudatused tulenevad EL direktiivist. Rohkem infot muudatustest leiad SIIT.