Kuhu suundub EL kaubanduspoliitika?
Alljärgnev tugineb Euroopa Komisjoni (EK) teatisele „Kaubanduspoliitika läbivaatamine – avatud, kestlik ja jõuline kaubanduspoliitika“. Teatises annab Euroopa Komisjon teada, et keskpikas perspektiivis on Euroopa Liidu kaubanduspoliitikal kolm põhieesmärki:
Esiteks toetada ELi majanduse taastumist ja põhjalikku ümberkujundamist kooskõlas selle rohe- ja digieesmärkidega
ELi kaubanduspoliitika peaks endiselt täitma oma põhiülesannet - hõlbustada kaupade ja teenuste vahetamist viisil, mis loob võimalusi ja majanduslikku heaolu. Samal ajal peaks Euroopa Liidu kaubanduspoliitika aitama muuta ELi majandust kooskõlas rohe- ja digipöördega, sh eesmärki saavutada 2050. aastaks kliimaneutraalsus. Ühtlasi sõltub ELi pikaajaline konkurentsivõime, heaolu ja ülemaailmne positsioon tema võimest digiüleminekut omaks võtta ja rakendada. Seetõttu peaks rohe- ja digipööre olema mitme- ja kahepoolse kaubanduspoliitika peamine prioriteet. Et EL saaks säilitada ja suurendada oma mõju selleks vajalike reeglite kujundamisel, peab ta välja töötama strateegilisema lähenemisviisi rahvusvahelisele õigusloomealasele koostööle. See nõuab kaubanduspoliitika ja ELi sisepoliitika tihedamat lõimimist.
Teine eesmärk on kujundada ülemaailmsed reeglid, et muuta globaliseerumine kestlikumaks ja õiglasemaks
Ülemaailmseid kaubandusreegleid on vaja kiiresti ajakohastada. Üleilmastumise kestlikumaks ja õiglasemaks muutmine peaks olema kaubanduspoliitika peamine liikumapanev jõud. ELi kaubandus-poliitikas tuleks kasutada kõiki enda käsutuses olevaid vahendeid, et toetada sotsiaalset õiglust ja keskkonnasäästlikkust. Selle eesmärgi saavutamiseks peaks ELi peamine prioriteet olema juhtida Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) reformimise püüdlusi ja parandada kaubanduse valitsemistava mitmepoolse raamistiku mõjusust. Stabiilsuse ja reeglitel põhineva kaubanduse tugevdamine on ELi tegevuse keskne tugisammas.
Kolmas eesmärk on suurendada ELi suutlikkust kaitsta oma huve ja tagada oma õiguste kaitse, sh vajaduse korral iseseisvalt
Kaubanduslepingute üle läbirääkimiste pidamine on olnud oluline vahend majanduslike võimaluste loomisel ja kestlikkuse edendamisel; nende lepingute rakendamine ning nendes sisalduvate õiguste kaitse ja kohustuste täitmise tagamine on aga veelgi olulisemad. Selleks tuleb tagada, et ELi käsutuses oleksid õiged vahendid, et kaitsta töötajaid ja ettevõtjaid ebaausate tavade eest. EL peaks vajaduse järgi oma vahendeid tugevdama, et kaitsta end ebaausate kaubandustavade vm vaenulike tegude eest.
Nende eesmärkide saavutamiseks keskendub EK kuuele valdkonnale. Iga allpool nimetatud valdkonna puhul toob EK välja hulga peamisi meetmeid, mille ta kavatseb praeguse ametiaja jooksul ellu viia.
1.WTO reformimine
Praegu seisab WTO silmitsi kriisiga, kus ta ei suuda saavutada läbirääkimistel tulemusi, mis lahendaksid ülemaailmse kaubanduse probleeme. WTO suutlikkus lahendada kaubandusvaidlusi ei toimi ning tema järelevalvesüsteemi tuleb parandada, et tagada läbipaistvus või ennetada kaubandustõkkeid. EK leiab, et tuleb jätkata WTO reformimist kõigis selle ülesannetes.
Peamised meetmed ehk EK tegevused on järgmised:
Taotleb WTO reformide vastuvõtmist, milles tähelepanu keskmes on WTO suurem panus kestlikku arengusse, ning alustab läbirääkimisi tugevdatud reeglite üle, et vältida riigi sekkumisest tulenevaid konkurentsimoonutusi. Ta seab prioriteediks Atlandi-ülese koostöö tõhustamise WTO reformi valdkonnas.Teeb tööd reformitud apellatsioonikoguga, et taastada täielikult toimiv WTO vaidluste lahendamine.
2. Rohepöörde toetamine ning vastutustundlike ja kestlike väärtusahelate edendamine
Siin on kaubanduspoliitikal oluline toetav roll. EK järgmise kümnendi siht on tagada, et kaubandus-vahendid täiendaksid ja toetaksid ülemaailmset üleminekut kliimaneutraalsele majandusele, sh kiirendaksid investeerimist puhtasse energiasse, ning edendaksid ringluspõhiseid, vastutustundlikke ja kestlikke väärtusahelaid. See hõlmab vastutustundliku ärikäitumise edendamist ning keskkonna-, inimõigus- ja tööstandardite järgimist. Ühtlasi tähendab see kestlike toodete ja teenuste jaoks tingimuste ning võimaluste loomist. Import peab vastama asjakohastele ELi õigusaktidele ja standarditele.
Peamised meetmed ehk EK tegevused on järgmised:
Edendab algatusi ja meetmeid, mis edendavad kliima- ja kestlikkusega seotud kaalutlusi WTOs.
Taotleb G20 partneritelt kohustuste võtmist seoses kliimaneutraalsusega, tugevdab koostööd rohelise kokkuleppe muudes aspektides, nagu bioloogiline mitmekesisus, kestlik toidupoliitika, reostus ja ringmajandus, ning teeb ettepaneku muuta Pariisi kokkuleppe austamine kõigi tulevaste kokkulepete oluliseks osaks.
Parandab kestliku arengu peatükkide tõhusat rakendamist ja täitmise tagamist kaubanduslepingutes, vaadates 2021. aastal varakult läbi 15 punktist koosneva tegevuskava. Läbivaatamise tulemusi võetakse arvesse käimasolevatel ja tulevastel läbirääkimistel.
Edendab kestlikke ja vastutustundlikke väärtusahelaid ettepaneku kaudu, milles käsitletakse kohustuslikku hoolsuskohustust, sh tõhusaid meetmeid ja täitemehhanisme, millega tagatakse, et sunniviisiline töö ei leia ELi ettevõtete väärtusahelates kohta. Täitmaks siduvate säteteni kuluvat aega, annab EK suuniseid, et aidata ELi ettevõtjatel juba praegu võtta asjakohaseid meetmeid, mis on kooskõlas rahvusvaheliste hoolsuskohustuse suuniste ja põhimõtetega.
3.Digiülemineku ja teenuskaubanduse toetamine
Peamised meetmed ehk EK tegevused on järgmised:
Püüab kiiresti sõlmida ambitsioonika ja laiaulatusliku WTO lepingu digikaubanduse kohta, sh andmevoogude reeglid, täielikus vastavuses ELi andmekaitseraamistikuga ning tarbijate usalduse suurendamise sätted, millega tagatakse tarbijakaitse kõrge tase.
Uurib võimalusi tihedamaks õigusloomealaseks koostööks sarnaseid seisukohti jagavate partneritega digikaubanduse jaoks olulistes küsimustes.
4. ELi õigusloomealase mõju tugevdamine
Suutlikkus mõjutada ülemaailmse tähtsusega eeskirjade ja standardite väljatöötamist on oluline konkurentsieelis. EL on olnud selles valdkonnas esirinnas juba aastakümneid. Praegu aga on ELi suhteline osatähtsus vähenemas. Esile kerkivad uued reguleerivad jõud, mis sageli lähtuvad EList väljastpoolt. Et EL saaks suurendada selles valdkonnas oma mõju, peab ta välja töötama strateegilisema lähenemisviisi rahvusvahelisele õigusloomealasele koostööle, eelkõige seoses rohe- ja digipöördega. EL peab uute eeskirjade väljatöötamisel võtma proaktiivsema hoiaku, et olla paremini valmis edendama kogu maailmas ELi regulatiivseid lähenemisviise. Selleks on vaja suuremat koostoimet sise- ja välispoliitika vahel.
Peamised meetmed ehk EK tegevused on järgmised:
Tõhustab regulatiivset dialoogi sarnaselt meelestatud partneritega ELi konkurentsivõime jaoks strateegilistes valdkondades. Selleks on vaja varakult kindlaks määrata õigusloomealase koostöö prioriteetsed valdkonnad ning tihedam dialoog ELi ja rahvusvaheliste standardiorganisatsioonidega.
Arendab tihedamat Atlandi-ülest partnerlust meie majanduse keskkonnahoidlikuks ja digitaalseks ümberkujundamiseks, sh ELi-USA kaubandus- ja tehnoloogianõukogu kaudu.
5. ELi partnerluse tugevdamine naaber- ja laienemisprotsessis osalevate riikidega ning Aafrikaga
Peamised meetmed ehk EK tegevused on järgmised:
Süvendab kaubandus- ja majandussuhteid teiste Euroopa riikidega, sh Lääne-Balkaniga ja riikidega, kes on sõlminud ELiga vabakaubanduslepingud, keskendudes eelkõige tihedamale õigus-loomealasele koostööle, et toetada rohe- ja digipööret. Ta ajakohastab oma kaubandus- ja investeeri-missuhteid nende lõunanaabruse riikidega, kes on huvitatud tihedamast integratsioonist Euroopa Liiduga.
Tugevdab koostööd Aafrika riikidega, tehes selleks järgmist:
a) tõhustab Aafrika Liidu ja selle liikmetega peetavat poliitilist dialoogi ja koostööd ning rakendab sujuvalt AfCFTAt, sealhulgas teeb koostööd erasektoriga ning edendab ühiseid standardeid Aafrikas, et edendada piirkondlikku ja mandriülest integratsiooni;
b) süvendab ja laiendab olemasolevaid kaubanduslepinguid Aafrika piirkondlike majandusühendustega ning tugevdab nende kestlikkuse mõõdet;
c) uurib täiendavalt võimalust tugevdada sidemeid ja koostoimet Aafrika riikidega sõlmitud eri kaubanduskokkulepete vahel, näiteks ühtlustades ELiga kauplemisel päritolureegleid;
d) sõlmib kestlikke investeerimislepinguid Aafrika ja lõunanaabruse riikidega.
6. Tugevam keskendumine ELi kaubanduslepingute rakendamisele ja täitmise tagamisele ning võrdsete tingimuste tagamine
Peamised meetmed ehk EK tegevused on järgmised:
Püüab tugevdada ELi partnerlusi peamiste kasvavate piirkondadega – Aasia ja Vaikse ookeani piirkonnas ning Ladina-Ameerikas –, luues tingimused läbirääkimiste lõpuleviimiseks ning veel ratifitseerimata kahepoolsete lepingute ratifitseerimiseks.
Kasutab täiel määral ära kaubandusvaldkonna juhtiva järelevalveametniku rolli, et maksimee-rida läbirääkimiste tulemuste kasu äriühingutele, eelkõige VKEdele ja põllumajandustootjatele, ning kõrvaldada takistused, mis pärsivad lepingute potentsiaali saavutada tulemusi, sh kestliku arengu valdkonnas.
Tugevdab veelgi ELi vahendeid, et tulla toime uute probleemidega ning kaitsta Euroopa ettevõtjaid ja kodanikke ebaausate kaubandustavade eest, sh sunnivahendi ettevalmistamise kaudu. Lisaks uurib EK võimalusi töötada välja ELi ekspordikrediidi strateegia.
Töötab välja uued veebipõhised vahendid ELi ettevõtjate, eelkõige VKEde toetamiseks.