Kuidas aitab maksukäitumise hinnang ettevõtjat?
Novembrist saavad ettevõtted maksu- ja tolliameti (MTA) uuest e-teenusest infot ja hinnanguid oma maksukäitumise kohta. Ettevõtja saab rakendusse sisenemisel kohe teada, kas tema ja MTA vahel on kõik korras ning kuivõrd usaldusväärseks MTA teda peab.
Maksukäitumise hinnangute rakendus hakkab selle kasutajatele genereerima kahte tüüpi hinnangut:
- maksukuulekuse hinnang,
- maksuasjade korrasoleku hinnang
Hinnang kujutab endast abivahendit ettevõtjale, millega kontrollida oma maksuasju ja mida soovi korral kasutada oma usaldusväärsuse tõendamiseks tehingupartneritele.
Ettevõtted esitavad iga kuu MTA-le andmeid, kuid regulaarne tagasiside esitatud andmete õigsuse kohta siiani puudus. Maksukäitumise hinnangud võimaldavad ettevõtjal näha ennast maksuhalduri pilgu läbi. Maksuasjade korrasoleku hinnang juhib maksumaksja tähelepanu kohustuste täitmises esinevatele võimalikele puudustele ja ebakõladele ning võimaldab maksumaksjatel seeläbi varakult parandada vead oma maksukäitumises. Näiteks saab maksuhaldur maksuasjade korrasoleku puhul hinnata, kas ettevõte on deklaratsioonil korrektselt märkinud nii õige maksustamisperioodi kui ka kõik tehtud väljamaksed. Samuti seda, kas ettevõtlusega mitteseotud kulud ja erisoodustused on õigesti deklareeritud jne.
Kui esineb kahtlusi puuduste kohta, siis palutakse maksukohustuslasel võimalikud küsitavused ise üle kontrollida ja parandada. See tähendab, et kui maksuandmetes või maksukäitumises esineb puudusi, saab ettevõte asuda neid ise kohe parandama, ennetades sellega maksukontrolli sattumist.
Milliseid võimalusi pakub uus e-teenus?
Teenus koondab ühte keskkonda avalikud andmed, mille kogumiseks peab praegu tegema mitu päringut MTA infosüsteemidesse. Ettevõtted saavad tutvuda enda andmetega ja nende põhjal arvutatud hinnangutega.
Maksukäitumise hinnangutes on kõigile kättesaadavad järgmised avalikud üldandmed iga Eesti ettevõtja kohta:
- käibemaksukohustuslaseks registreerimise info
- võla olemasolu
- väljastatud tegevusload
- väljastatud tolliload
- viimase nelja kvartali tasutud maksud, töötajate arv ning käive
Hinnangud arvutatakse maksusaladusega kaitstud andmete põhjal ning need on nähtavad vaid ettevõtjale endale. Ettevõtja ise otsustab, kas avaldada enda kohta käivad hinnangud kolmandatele isikutele või mitte.
Tutvuda saab ka teiste ettevõtete poolt nendele jagatud andmetega. Samuti saavad ettevõtted võrrelda ennast teiste ettevõtetega näiteks töötajate arvu ja käibe põhjal.
Hinnangud on abiks ka tehingupartneri tausta kontrollimisel
Ettevõtjatelt oodatakse hoolsust tehingupartnerite valikul ja enne tehingu tegemist tehingupartneri tausta kontrollimist. Reaalsus on aga selline, et tehingupartneri kontrollimine omal käel on kulukas ja see jäetakse tihti tegemata. Tulemuseks on see, et korrektsed ettevõtted satuvad enda teadmata maksupettuse ahelasse ja sealt omakorda maksukontrolli, millega võib kaasneda täiendav maksukohustus.
Rakendus on kavandatud töötama selliselt, et ettevõtja saab soovi korral talle omistatud hinnangud kiirelt ja mugavalt muuta nähtavaks kolmandatele isikutele – kas enda valitud konkreetsetele adressaatidele või avalikkusele tervikuna. Ettevõtja saab niiviisi signaliseerida oma usaldusväärsust potentsiaalsetele äripartneritele ning näidata, et tal ei ole probleeme oma võlgade maksmise ja aruandluskohustuste nõuetekohase täitmisega.
Maksukäitumise hinnangute abil saab ettevõtja kontrollida kiirelt ja lihtsalt tehingupartneri tausta ning veenduda, et ka tehingupartneri maksuasjad on korras. Selleks saab ettevõtja paluda tehingupartnerilt uues teenuses ligipääsu tema hinnangute andmetele. Kui tehingupartneri hinnangud on korras, siis on suurem kindlus temaga tehingu tegemisel.
Kuidas maksuameti hinnangud kujunevad?
Maksukuulekuse ja maksuasjade korrasoleku hinnangud põhinevad ettevõtja maksukäitumisel. Rakenduses arvestab maksuhaldur muu hulgas seda, kas deklaratsioonid on tähtpäevaks esitatud, kas maksud on õigeaegselt tasutud, kas isikut on karistatud maksuseaduste rikkumise eest, kas maksukohustuslase suhtes on välja kuulutatud pankrot jne. Vastavalt loetelus toodud asjaolude esinemisele (või mitte esinemisele) kujuneb kolmepallisüsteemis kuvatav hinne.
Lisaks äriühingutele ja käibemaksukohustuslasena registreeritud füüsilisest isikust ettevõtjatele töödeldakse ka äriühingutega seotud füüsiliste isikute andmeid – eelkõige juhtorgani liikme ja muu äriühingu esindamisõigust omava isiku (näiteks prokuristi) andmeid. Seda põhjusel, et äriühingu maksuprobleemid on reeglina tingitud just nimelt tema esindajate käitumisest.
Arvesse võetakse seda,
- kas deklaratsioonid esitatakse ning maksud tasutakse õigeaegselt,
- kas esitatud deklaratsioonides ja aruannetes esinevad vead,
- kas ettevõtja käitumises on tuvastatud rikkumisi ja koostatud maksuotsuseid või ettevõtjat on karistatud maksuseaduste rikkumise eest,
- kas vastutava isiku/juhatuse liikme taust on usaldusväärne,
- kas ettevõtja tehingupartnerite taust on usaldusväärne,
- kas esineb viiteid ümbrikupalga maksmisele.
Ettevõtja näeb hinnanguid viimase 12 kuu kohta. Hinnanguid värskendatakse kas igakuiselt või -päevaselt olenevalt hinnangu sisust.
Artikkel ilmus esmakordselt Eesti Kaubandus-Tööstuskoja ajakirja Teataja oktoober-november numbris. Ajakirjaga saad tutvuda siit.