Maamaksu hüppelist tõusu piirab 10% piirang
Maa-amet viis 2022. aastal läbi maa korralise hindamise, mille tulemusel maa väärtus tõusis ning 2022. aasta maade hindamise tulemused võetakse kasutusse 2024. aasta maamaksu arvutamisel. Maade hindamisest või maksumäärade tõusust põhjustatud maamaksu hüppelise suurenemise vältimiseks kehtestatakse alaliselt maamaksu aastaseks lubatud kasvuks 10 protsenti eelmise aasta maamaksusummast.
Maa korralise hindamise tagajärjel suureneb maamaks
Maa maksustamisel on aluseks maa väärtus, mille leiab Maa-amet maa korralisel hindamisel. Viimati toimus maa korraline hindamine Eestis 2001. aastal. Sellest möödunud ligikaudu 20 aasta jooksul on maa väärtus kasvanud ning selleks, et maamaksu arvestamise aluseks olevad maa maksustamishinnad kajastaksid paremini maa tegelikku väärtust, oli vajalik teostada maa korraline hindamine. Maa-amet viis 2022. aastal läbi maa korralise hindamise ning maade hindamise tulemused võetakse kasutusse 2024. aasta maamaksu arvutamisel.
Uuest aastast kehtivad uued maamaksumäärad
Alates 2024. aastast on muutunud ka maamaksumäärad. Maamaksule avalduva maa ümberhindamise mõju leevendamiseks on maamaksumäärasid vähendatud. Muudatuste kohaselt on maksimaalne lubatud maamaksumäär elamumaal ja maatulundusmaa õuemaa kõlvikul 0,5%, maatulundusmaal 0,5% ning ülejäänud sihtotstarvetel 1% maa maksustamishinnast aastas. Minimaalne maksumäär on 0,1%. 2023. aastal olid maksumäärad vahemikus 0,1–2,5%, kuid alates 2024. aastast vahemikus 0,1–1,0%.
Loodud on kaitsemehhanism hüppelise maamaksu tõusu vältimiseks
Maade hindamisest või maksumäärade tõusust põhjustatud maamaksu hüppelise suurenemise vältimiseks kehtestatakse alaliselt maamaksu aastaseks lubatud kasvuks 10% eelmise aasta maamaksusummast. Maamaksu aastase kasvu piirang tähendab, et järgmistel aastatel suureneb maamaks tasapisi kuni jõuab maa maksustamishinnast lähtuva maamaksusummani. Selline lahendus võimaldab maamaksu kasvu hajutada pikema perioodi peale, et maamaksu tõus ei oleks liiga järsk.
Kui maa maksustamisperioodi maamaksu summa on vähemalt 10% suurem eelmise maksustamisperioodi maamaksusummast, suureneb maksustamisperioodi maksusumma 10% võrra võrreldes eelmise maksustamisperioodi maksusummaga.
Kui maksusumma suurenemine on võrreldes eelmise maksustamisperioodiga 10%, kuid väiksem kui viis eurot, suurendatakse maamaksu summat viie euro võrra, kuid mitte rohkem kui maa maksustamishinnast ja maamaksumäärast lähtuva maamaksusummani. See tähendab, et kui hindamise eel oli maamaksu suurus alla viie euro ehk maaomaniku maamaksukohustus oli null eurot, ei ole hindamise järel võimalik seda 10% võrra suurendama hakata. Selline lahendus on loodud, kuna väikseid maamaksusummasid ei ole mõistlik koguda kümnete sentide kaupa ning hindamisjärgsetel esimestel aastatel viie-eurose sammu kaupa maamaksu tõus võimaldab jõuda kiiremini lähemale hindamise tulemusel arvutatud maamaksule.
Maamaksu arvutuskäigud näide:
2023 2024
maa maksustamishind |
2400 |
20 000 |
maksumäär |
2,5% |
0,5% |
arvestuslik maamaksusumma |
- |
100 eurot |
maamaksusumma |
60 eurot |
66 eurot |
Kui teil tekib küsimusi või soovite nõu maamaksuga seotud muutuste kohta, siis võtke ühendust koja juristidega e-posti aadressil juristid@koda.ee.
Vaata lisaks: Maamaksuseadus