Maksu- ja tolliamet ning statistikaamet tutvustasid oma tegevusi ja uusi arendusi
Eile, 29. novembril toimus kaubanduskoja maksu- ja tolliameti ning statistikaameti peadirektorite kohtumine ettevõtjatega, kus peadirektorid andsid ülevaate ametite peamistest tegevustest ja tulevatest arendustest ettevõtjate elu lihtsustamiseks.
Maksu- ja tolliameti peadirektor Valdur Laidi sõnul on ametil lühi- ja pikaajalised eesmärgid. Lühiajalised eesmärgid on need, mida inimesed ja ettevõtted igapäevaselt näevad ja kõige rohkem kokku puutuvad. Nendeks on ootuspärane ja kasvav maksude laekumine ning võrdne maksukonkurents ja maksuaugu vähenemine. Pikaajalised eesmärgid on aga tagada maksumaksjatele lihtsad ja mugavad teenused ning ettevõtjate kindlus oma maksu- ja tolliasjades.
Amet pingutab selle nimel, et ka ettevõtjatel oleks võimalik oma maksuasjadel ja –riskidel silm peal hoida. Näiteks on e-maksuametisse loodud ettevõtte riskihinnang, kust ettevõtja saab ise jälgida oma maksukuulekust ja maksukontrolli sattumise tõenäosust (mine e-maksuametis rubriiki Teated ning vali Maksukäitumine). Oma riskihinnanguga saab juba täna tutvuda e-maksuametis. Tulevikus saavad kõik kontrollida oma koostööpartneri tausta kasutades avalikke ja tehingupartneri poolt lubatud ulatuses avaldatud andmeid.
Lihtsamaks ja mugavamaks muudetakse etapiliselt ka e-maksuametit ennast. Näiteks valmib 2018. aastal uus isikute halduse ja autentimise süsteem, andmete peegeldamine, uued maksulahendused koostöös pankadega. 2019. aastal uus e-MTA töölaud, uus FIDEK.
Statistikaameti peadirektor Mart Mägi tutvustas kohalolnutele ameti laiaulatuslikku tegevust. See tähendab, et valdkondi, mida amet analüüsib on ilmselt arvutust oluliselt rohkem kui arvata võiks. Seejuures on ettevõtjatel võimalik kasutada hulgaliselt lahendusi oma ettevõtluse arendamiseks.
Suurimaks uueks arenduseks on Aruandlus 3.0, mis annab ettevõtjatele võimaluse sisestada andmeid ühte kohta selliselt, et sama infot ei pea edastama eraldi maksu- ja tolliametile. See vähendab oluliselt ettevõtjate halduskoormust.
Kindlasti ei piirdu arendused vaid eelpool nimetatutega ja ametid pingutavad igapäev, et süsteeme ja teenuseid kõigi jaoks veelgi lihtsustada.
Ettevõtjad said küsida mõlema ameti juhilt enda jaoks kõige kriitilisemaid küsimusi.