
Mänguasjad ohutumaks, kuid nende tootmine ja müük keerulisemaks
Aprilli keskpaigus jõudsid Euroopa Liidu nõukogu ja Euroopa Parlament poliitilisele kokkuleppele mänguasjade uute ohutusreeglite suhtes. Uued reeglid tähendavad määrust, mis asendab senise direktiivi 2009/48/EÜ mänguasjade ohutuse kohta. Mänguasjade ohutust käsitleva määruse ettepaneku esitas Euroopa Komisjon juba 28. juulil 2023.
Uue mänguasjade ohutuse määrusega ajakohastatakse ohutusnõudeid, millele mänguasjad peavad ELis turustamiseks vastama, olenemata sellest, kas need on toodetud ELis või mujal.
Uued nõuded on:
Parem kaitse kahjulike kemikaalide eest. Lisaks juba keelatud ainetele keelatakse uue määrusega selliste kemikaalide kasutamine, mis mõjutavad endokriinsüsteemi (endokriinfunktsiooni kahjustavad kemikaalid) või hingamisteid, mis võivad tekitada nahaallergiaid või on mürgised konkreetsele elundile.
Samuti keelatakse ohtlike bisfenoolide ning per- ja polüfluoritud alküülühendite (PFAS) kasutamine mänguasjades.
- Digivahendite parem kasutamine: uue määruse kohaselt peab kõigil mänguasjadel olema andmekandja vormis digitaalne tootepass, näiteks QR-kood. Tarbijad või ametiasutused näevad kergesti mänguasja toodet, nõuetele vastavust ja muud teavet.
Määrusega kehtestatakse rangemad internetimüügi eeskirjad ja antakse inspektoritele suuremad volitused ohtlike mänguasjade turult kõrvaldamiseks.
Tootjate, importijate ja edasimüüjate peamised kohustused
Tootjad peavad mänguasjade turule laskmisel tagama, et need on projekteeritud ja valmistatud vastavalt olulistele ohutusnõuetele. Enne mänguasjade turule laskmist koostavad tootjad nõutava tehnilise dokumentatsiooni ja viivad läbi või lasevad läbi viia kohaldatava vastavushindamismenetluse.
Kui mänguasja vastavus määruses sätestatud kohaldatavatele nõuetele on tõendatud, peavad tootjad enne mänguasja turule laskmist:
- looma mänguasja tootepassi;
- kinnitama andmekandja mänguasjale või mänguasjale kinnitatud etiketile;
- kinnitama CE-märgise;
- laadima tootepassi registrisse üles mänguasja kordumatu tootetunnuse ja ettevõtja kordumatu tunnuse ning mis tahes muu lisateave, mis on kindlaks määratud delegeeritud õigusaktiga;
- Tootjad peavad säilitama tehnilist dokumentatsiooni ja tootepassi 10 aastat pärast nende dokumentide ja tootepassiga hõlmatud mänguasja turule laskmist.
Importijad peavad ELi piiridel esitama digitaalse tootepassi, sh ka internetis müüdavate mänguasjade puhul. Konkreetsemalt nähakse määrusega ette, et importijad võivad turule tuua ainult käesolevale määrusele vastavaid mänguasju. Enne mänguasjade turule laskmist tagavad importijad järgmise:
- tootja on läbi viinud asjakohase vastavushindamismenetluse ja koostanud määruse nõuetele vastava tehnilise dokumentatsiooni;
- mänguasjaga on kaasas kohane kasutusjuhend ja ohutusteave tarbijatele või muudele lõppkasutajatele kergesti arusaadavas keeles või keeltes, mille on kindlaks määranud asjaomane liikmesriik;
- tootja on loonud mänguasja tootepassi; mänguasjal on määruse kohane andmekandja;
- tootepassis sisalduv asjakohane teave on kantud tootepassi registrisse; mänguasjal on CE-märgis;
- tootja on täitnud määruses sätestatud nõuded.
Edasimüüjate (turustajate) kohustused. Enne mänguasja turul kättesaadavaks tegemist kontrollivad turustajad, kas on täidetud järgmised tingimused:
- kas mänguasjaga on kaasas juhised ja ohutusalane teave tarbijatele või muudele lõppkasutajatele kergesti arusaadavas keeles või keeltes, mille on kindlaks määranud liikmesriik, kus mänguasi turul kättesaadavaks tehakse;
- kas mänguasjal on määrusekohane andmekandja ja CE-märgis ning tootja ja importija on täitnud sätestatud nõuded. Kui turustajad leiavad või neil on põhjust uskuda, et mänguasi ei vasta olulistele ohutusnõuetele, ei tee nad mänguasja turul kättesaadavaks enne, kui see on nõuetega vastavusse viidud.
- Kui turustajad leiavad või neil on põhjust uskuda, et mänguasi kujutab endast ohtu, peavad nad sellest viivitamatult informeerima: tootjat või importijat; turujärelevalveasutusi; samuti tarbijaid vm lõppkasutajaid.
Uus IT-süsteem kontrollib kõiki digitaalseid tootepasse ELi välispiiridel ja tuvastab saadetised, mis vajavad üksikasjalikku tollikontrolli. Lihtsustatakse mänguasjade kontrollimist riiklike inspektorite poolt, kuna teave on digitaalses tootepassis hõlpsasti kättesaadav.
Kokkuvõtteks - määrusega ühtlustatakse ohtlike mänguasjade vastaseid meetmeid ELis ja tagatakse, et kõik mänguasjade tootjad saavad konkureerida võrdselt ja õiglaselt. Eesmärk on tagada, et imporditud mänguasjad on tarbijatele sama ohutud kui ELis toodetud mänguasjad.
Järgmised sammud
Poliitilise kokkuleppe peavad nüüd ametlikult heaks kiitma Euroopa Parlament ja nõukogu. Määrus jõustub 20 päeva pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas. Määrusega nähakse tööstusele ja ametiasutustele ette üleminekuperiood (30 kuud jõustumisest) uute eeskirjadega kohanemiseks.
Mänguasjade ohutust käsitleva määruse ettepanek
Euroopa Komisjoni materjalide põhjal Reet Teder