Mida tuleb silmas pidada, kui soovid tugineda vääramatule jõule?
Praeguses eriolukorras, kus piirangud mõjutavad oluliselt majandustegevust, on paljudel ettevõtjatel keeruline või lausa võimatu täita oma lepingulisi kohustusi. Kaubanduskoja juristid annavad nõu, kuidas selgitada välja, kas ettevõtja võib kasutada lepingu rikkumisel vääramatust jõust tulenevat vabandatavust ning mis tagajärgi toob see kaasa lepingupooltele.
Kuidas on lepingus sõnastatud vääramatu jõu mõiste?
Sõlmitud lepingute puhul tuleb esmalt vaadata pooltevahelist lepingut ja selgitada välja, mida on lepingus loetud vääramatu jõu olukorra kohta. Rahvusvaheliste lepingute puhul on enamasti konkreetselt määratud, milliste olukordade puhul on tegemist vääramatu jõuga. Tavaliselt on nendeks eelkõige erinevad loodusjõud ja -nähtused, näiteks maavärinad, vulkaanipursked, maalihked, loodusõnnetused. Samuti liigituvad vääramatu jõu alla katk või epideemia; sõjad, sissetung, relvastatud konfliktid; blokaadid, embargod; sabotaaž; üleriigilised streigid; valitsusaktid jms. Samuti võib rahvusvahelistes lepingutes olla üldises sõnastuses määratud vääramatu jõu sündmusena olukorrad, mis on väljaspool osapoole mõistlikku kontrolli või mida ei saa pooled mõistlikult ette näha.
Mis saab siis, kui lepingus puudub vääramatu jõu mõiste?
Juhul, kui pooltevaheline leping vääramatut jõudu ei puuduta, kohaldub Eesti ettevõtete vahel sõlmitud lepingute puhul võlaõigusseadus, kui pooled ei ole teisiti kokku leppinud. Võlaõigusseaduse § 103 kohaselt on kohustuse rikkumine vabandatav, kui võlgnik rikkus kohustust vääramatu jõu tõttu. Vääramatu jõud on asjaolu, mida võlgnik ei saanud mõjutada ja mõistlikkuse põhimõttest lähtudes ei saanud temalt oodata, et ta lepingu sõlmimise või lepinguvälise kohustuse tekkimise ajal selle asjaoluga arvestaks või seda väldiks või takistava asjaolu või selle tagajärje ületaks. Võlgniku all mõeldakse seda lepingu poolt, kes ei suuda oma kohustusi kohaselt täita.
Kui Eesti ettevõtja on sõlminud lepingu teise riigis asuva ettevõtjaga, siis võib kohaldamisele tulla ka teise riigi õigus. Tasub arvestada, et erinevates riikides ja lepinguliikides võib vääramatu jõu sisu mõnevõrra erineda.
Milliseid tagajärgi toob vääramatule jõule tuginemine?
Vääramatu jõud kui vastutusest vabastav asjaolu tähendab seda, et juhul kui üks lepingu pool jätab vääramatule jõule viidates lepingu täitmata, ei ole võimalik oma kohustuse täitmata jätnud ettevõtjalt nõuda kahju hüvitamist ega leppetrahvi.
Küll on lepingut mitte rikkuval poolel vääramatu jõu esinemisel õigus kas lepingust taganeda või hinda alandada. Selle vältimiseks oleks viivituses oleval lepingupoolel mõistlik nõuda ka lepingu muutmist eriolukorra tõttu, mis võimaldaks näiteks tarnetähtaega edasi lükata, kuni ettevõtte tavapärane majandustegevus taastub.
Tasub teada, et vääramatu jõud ei ole takistavaks asjaoluks rahaliste kohustuste täitmisel.
Kuidas käituda vääramatu jõu olukorras?
Juhul kui ettevõtja otsustab vääramatut jõudu kohaldada, tuleb sellest viivitamatult teavitada ka teist poolt ja otsida lahendusi. Vastasel juhul võib olla keeruline hiljem vääramatu jõu asjaolule tugineda.
Isegi juhul, kui tegemist ei ole vääramatu jõuga, kuid ettevõtja ei suuda täita lepingust tulenevat kohustust või tähtaega, tuleks sellest partneritele koheselt teada anda. See aitab ka partneritel valmistuda ja sel moel kogukahju vähendada.
Kaubanduskoja ettepanek valitsusele
Kaubanduskoda tegi esmaspäeval valitsusele ettepaneku anda välja selgesõnaline juhis, et eriolukorra kehtivuse ajal tuleb ka tsiviilsuhetes käsitleta lepinguliste kohustuste täitmata jätmist nt tarneraskuseid, teenuse osutamisega viivitusi jne, vääramatu jõu asjaoludest põhjustatuna, millede ilmnemine ei anna alust lepingute ülesütlemiseks ega leppetrahvide nõudmiseks.
Tänaseks ei ole valitsus meie ettepaneku kohta tagasisidet andnud.
Vääramatu jõu teemal küsi nõu kaubanduskoja juristidelt
Kaubanduskoda saab abistada ettevõtteid, kes soovivad koroonaviiruse puhangu tõttu lepinguliste kohustuste täitmise peatamiseks tugineda vääramatu jõu klauslitele. Kaubanduskoda saab kinnitada vääramatu jõu asjaolusid, viitamaks, et ettevõte ei suuda täita oma lepingulisi kohustusi nendest sõltumatutel asjaoludel. Lisaks saame anda ettevõtjatele nõu, kas neil on võimalik lepingulise kohustuse rikkumisel tugineda vääramatu jõu klauslile.
Kui vajad vääramatu jõu teemal nõustamist või kinnituskirja, siis võta ühendust kaubanduskoja juristiga Merike Koppel e-posti Merike.Koppel@koda.ee või telefoni 604 0072 teel.
Sõlmitud lepingute puhul tee kindlaks:
- Kuidas on lepingus sõnastatud vääramatu jõu mõiste?
- Millise riigi õigust kohaldatakse lepingutele? Erinevates riikides ja lepinguliikides võib vääramatu jõu sisu mõnevõrra erineda. Kuidas lahendatakse võimalikud vaidlused ja kahju hüvitamise nõuded? Milliseid kahju hüvitamise nõudeid võin saada, milliseid nõudeid saan ise esitada?
- Mida saad ise teha enda ja vastaspoole kahjude vähendamiseks? Heas usus käitumine!
- Millised kohustused tulenevad lepingust seoses vääramatu jõu kasutamisega? Näiteks kuidas ja millise sidevahendi kaudu tuleb lepingupartnerile teada anda (ja millise tähtaja jooksul), et soovid kasutada vääramatu jõud klauslit. Samuti võib lepinguga olla kokku lepitud, et vääramatu jõust põhjustatud tõrgete tõttu on õigus leping lõpetada.
- Kuidas tõendada vääramatu jõu mõju? Tõendada tuleb seda, et need vääramatu jõu asjaolud, millele tuginetakse, reaalselt takistavad kohustuste täitmist. Tõendama peab see lepingu pool, kes soovib vääramatu jõu vabandatavusele tugineda. Tõenditeks on näiteks ametlikud teated eriolukorra kehtestamise, karantiini või liikumispiirangute kohta, sellest tulenevalt tegemata jäänud (tühistatud) reisid, avalikud üritused ja kaubaveod jne.