
Millega arvestada alaealise tööle võtmisel?
Peagi on käes suvi ning paljud alaealised soovivad koolivaheajal töötada, mis on hooajaliste tööde puhul hea võimalus ettevõtjatele tööjõu leidmisel. Arvestada tuleb aga sellega, et alaealise tööle võtmine on täisealiste palkamisest mõnevõrra erinev, sest alaealiste tervise ja heaolu tagamise eesmärgil kehtivad nende tööle võtmisele mitmed piirangud. Need sõltuvad töö iseloomust, noore vanusest ja koolikohustusest.
Millised on tööle võtmise erisused?
Alaealiste puhul tuleb arvestada koolikohustusega, mis kestab kuni põhihariduse omandamiseni või 17-aastaseks saamiseni. Lisaks koolikohustusele tuleb alla 18-aastase tööle võtmisel arvestada, et ta saab tööle asuda vaid vanema(te) nõusolekul, mis võib olla nii suuline kui ka kirjalik.
Tööandja ei pea taotlema Tööinspektsioonilt luba üle 13-aastase noore tööle võtmiseks. Kuid, kui tööle asub 7–12-aastane, peab tööandja vähemalt kümme tööpäeva enne töö algust kandma lapse töötamise andmed töötamise registrisse ja esitama Tööinspektsiooni iseteeninduskeskkonnas TEIS info töötingimuste, töökoha, tööülesannete, koolikohustuse ning vanema nõusoleku kohta. Kui Tööinspektsiooni inspektor ei ole selle 10 päeva jooksul tööandjaga ühendust võtnud, siis võib eeldada, et inspektor on nõusoleku andnud ja lapse võib tööle lubada. Kui laps on 13-aastane ja vanem, siis võib tema töötamise registrisse kanda ka tööle asumise päeval.
Töötamine toimub reeglina töölepingu alusel, kuid teatud juhtudel on võimalik kasutada ka käsundus- või töövõtulepingut. Käsundus- või töövõtulepingu saab sõlmida mõne konkreetse tööülesande täitmiseks, nt kui on ette nähtud minimaalne maasikate kogus, mis päevas tuleb korjata või kui 15-aastane viiuldaja tuleb oma instrumendiga esinema.
Millist tööd võib teha?
Tööandja peab tagama, et töö on alaealisele sobilik ehk tema tervisele ohutu, lihtne, jõukohane ning arengu- ja õpingutega kooskõlas. Kui tegemist on lihtsamate tööülesannetega, mis ei nõua suurt vaimset ega füüsilist pingutust (kerge töö), siis tohivad 13–14-aastased ja koolikohustuslikud 15–16-aastased neid täita. Näiteks võib 13-aastane teha põllumajandustööd, kaubandus- või teenindusettevõttes ning toitlustus- või majutusettevõttes abitöid. 15–17-aastased, kes ei ole enam koolikohustuslikud, võivad teha kõiki töid, mis ei ohusta nende tervist.
7–12-aastased võivad teha vaid kerget tööd kultuuri-, kunsti-, spordi- või reklaamivaldkonnas. Alla 7-aastastel lastel on töötamine töölepingu seaduse alusel keelatud.
Alaealist ei tohi tööle lubada, kus ta puutub kokku lahtises pakendis alkoholiga, välja arvatud, kui ta puutub kokku vaid suletud pakenditega nende ladustamisel või edasitoimetamisel kaubanduses. Samuti on keelatud töö, mis on seotud tubakatoodete käitlemisega, sealhulgas nende müük, hoidmine, ladustamine või transport kaubanduslikul eesmärgil.
Millised on töö- ja puhkeaja reeglid?
Koolikohustuslik alaealine ei tohi töötada vahemikus kella 20.00–06.00 ega teha ületunde. Samuti ei tohi koolikohustuslik noor töötada enne koolipäeva algust ja ei või töötada üle poole koolivaheaja ajast, st nt üle poole suvevaheajast ei või töötada.
Mittekoolikohustuslik alaealine ei või teha ületunde ega töötada öisel ajal (22.00–06.00). Erandina võib alaealine täiskasvanu järelevalve all teha loomingulist tööd kultuuri-, spordi- või reklaamialal vahemikus kella 20.00–24.00. Näiteks võib 8-aastane laps osaleda reklaamis või esineda teatrietenduses.
Kui täiskasvanu võib üldjuhul töötada 8 tundi päevas ja 40 tundi nädalas, siis alaealistele on ette nähtud vanusest olenevalt lühem tööaeg:
- 7–12-aastased: õppeveerandi kestel kuni 2 tundi päevas ja 12 tundi nädalas väljaspool kooliaega, koolivaheajal 3 tundi päevas ja 15 tundi nädalas;
- 13–14-aastased ja vanemad koolikohustuslikud: õppeveerandi kestel väljaspool kooliaega 2 tundi päevas ja 12 tundi nädalas, koolivaheajal 7 tundi päevas ja 35 tundi nädalas;
- 15–17-aastased mittekoolikohustuslikud noored: 8 tundi päevas ja 40 tundi nädalas;
- kutseõppeasutuses õppiv 14-aastane võib praktika raames töötada 7 tundi päevas ja 35 tundi nädalas ning üle 15-aastane 8 tundi päevas ja 40 tundi nädalas;
- koolikohustuse täitnud alaealine: 8 tundi päevas ja 40 tundi nädalas.
Kui alaealine teeb kerget tööd kultuuri-, kunsti-, spordi- või reklaamitegevuse valdkonnas, võib ta õppeveerandi kestel väljaspool kooliaega töötada 3 tundi päevas ja 12 tundi nädalas. Lisaks tuleb arvestada, et alaealise iga-aastane põhipuhkus on 35 kalendripäeva.
Koja e-poes on saadaval ka töölepingu põhi alaealisega, mis on koja liikmele tasuta. Mitteliikmetele on lepingupõhja hind 15 eurot, millele lisandub käibemaks. Lepingupõhja on kättesaadav SIIN.
Kui Teil tekib selle teema osas täiendavaid küsimusi või vajate õigusalast nõu, siis võtke ühendust koja juristidega e-posti aadressil juristid@koda.ee.