Millele keskendub tänavune Tallinn Digital Summit?
7. septembril toimub Eesti peaministri eestvedamisel kõrgetasemeline Tallinn Digital Summit, mis sel korral keskendub geopoliitika, piiriüleste taristuprojektide ning digitaalsete tehnoloogiate vahelisele seosele. Tipp-poliitikute, arvamusliidrite ja ettevõtjate osalusel toimuva sündmuse peateemaks on usaldatav ühenduvus (Trusted Connectivity). Miks väärib see põhitähelepanu?
21. sajandi demokraatliku maailma üks peamine väljakutse on meie majandusliku edu ja igapäevase toimimise aluseks oleva taristu arendamine ning selleks vajalike investeeringute leidmine. Ühes digilahenduste võidukäiguga on oluliselt muutunud ka taristu tähendus – see ei ole pelgalt vahend, mille toel liigutada inimesi, kaupu või energiat, vaid sisaldab endas ka tugevat digitaalset mõõdet. See hõlmab endas viise, kuidas luuakse, edastatakse, salvestatakse, kasutatakse ja kaitstakse andmeid. Seega on infrastruktuur meie igapäevase eluga tihedalt läbipõimunud.
Kõige keskmes on usaldus
Kaasaegne taristu laob põhja innovatsioonil, uute tehnoloogiate ja ärimudelite rakendamisele. Seda olulisemaks muutub ka fakt, kes taristu rajamist rahastas ning milline mõjujõud on tal selle toimimisele. Kujutage näiteks ette, et GPS kuuluks mõnele riigile, kellel on kasvõi teoreetiline võimalus selle toimimisse sekkuda. Kas me usaldaksime seda? Kas me arendaks sellele kriitilise tähtsusega teenuseid?
Võti on erasektori kaasamises
Tallinn Digital Summitil arutatakse, kuidas usalduse ja andmete vaba liikumise tagamisega muuta suuremahulised piiriülesed taristuinvesteeringud läbipaistvaks ning erasektorile atraktiivseteks. Just erasektorile, kuna see on demokraatliku maailma tugevaim finantsmuskel, mis on seni olnud taristuinvesteeringute vallas alarakendatud. Selle muutmiseks on vaja kokku leppida ühistes väärtustes, reeglites ning kontrollmehhanismides, millele vastavad projektid saaksid ka vastava nö templi. See tempel omakorda tõendab erakapitalile, et tegemist on läbipaistvatel alustel toimuva arendusega, millest on võita nii ettevõtjal, kui seda taristut kasutaval inimesel.
Kokkuvõttes panustaks see laiemalt majanduskasvu ning piirkondlikku julgeolekusse. Meie igapäevase toimimise aluseks olev infrastruktuur valmiks ja uueneks kiiremini ning rohkem vajalikke projekte saaks rohelise tule.
Kõik algab ühisest arusaamast
Tallinn Digital Summiti rahvusvaheliselt tuntuimateks esinejateks on Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Michel ja OECD peasekretär Mathias Cormann. Tallinn Digital Summiti avakõne peab Eesti peaminister Kaja Kallas, üritusel osalevad peaministrid ja välis-, digitaalarengu ja majandusministrid nii Euroopast kui Aasiast, mõjukate rahvusvaheliste organisatsioonide kõrgetasemelised esindajad, akadeemilised liidrid ning erasektori esindajad.
Loomulikult käsitleb sündmus ka teisi usaldatava ühenduvusega seotud teemasid. Lisaks on fookuses digiühiskondade kaitse, riiklike e-teenuste arendamine, uue tehnoloogia toel innovaatiliste ärimudelite loomine ning targad linnad kui viimane lüli, kus eelnimetatud komponendid koonduvad ning realiseerub tegelik kasu inimesele.
Tasuta online-ülekande jälgimiseks 7. septembril registreerige end aadressil https://www.digitalsummit.ee