Milliste töökeskkonna muredega peaks Euroopa Liit tegelema?
Euroopa Komisjon algatas avaliku konsultatsiooni, mis puudutab ELi uut töötervishoiu ja tööohutuse strateegilist raamistikku aastateks 2021-2027. Koja hinnangul tuleks uue raamistiku puhul keskenduda muu hulgas tööandja halduskoormuse vähendamisele ning töötaja enda vastutusele.
ELi töötervishoiu ja tööohutuse strateegiline raamistik aastateks 2014−2020 oli eesmärgiga lahendada peamised töötervishoiu ja tööohutuse probleemid, millega EL silmitsi seisab, rakendades mitmesuguseid meetmeid riikide ja ELi tasandil. See raamistik lõppes 2020. aastal ja uus võetakse vastu 2021. aastal. Avaliku konsultatsiooni käigus kogubki komisjon hinnanguid seni kehtinud raamistiku kohta ning soovib teada, milline peaks olema uus raamistik. Koda saatis oma seisukohad sotsiaalministeeriumile, kes omakorda kujundab uue raamistiku osas Eesti seisukohad.
Ministeeriumile saadetud kirjas tõime välja, et ka edaspidi tuleks tegeleda töötervishoidu ja tööohutust käsitlevate õigusaktide lihtsustamisega ja ebavajaliku halduskoormuse kaotamisega. Juhtisime taas tähelepanu vajadusele üle vaadata ajale jalgu jäänud sätted, näiteks mõned ebavajalikud sätted kuvariga töötamise direktiivis.
Lisaks tuleks koja hinnangul liikuda selles suunas, et töötervishoiu ja tööohutuse alane regulatsioon oleks edaspidi piisavalt paindlik ning praktikas mõistlikult rakendatav. Näiteks on täna pandud kogu tööohutuse ja töötervishoiuga seonduv vastutus tööandjale, kuid on olukordi, mil see ei ole mõistlik (näiteks kaugtöö korral). Seetõttu rõhutasime, et tööandja ja töötaja vastutuse sätted tuleks üle vaadata ja võimaldada liikmesriikidel muuta teatud juhtudel vastutavaks just töötaja, mitte tööandja. Üleüldiselt tulekski edaspidi pöörata rohkem tähelepanu inimese enda vastutusele oma tervise eest hoolitsemisel.
Konsultatsioonist saab iga ettevõtja ise osa võtta 1. märtsini SIIN.