Mis on „Global Gateway“
Global Gateway on Euroopa Liidu majandus- ja investeerimisstrateegia, mis on kavandatud diplomaatilise ja suhtlusvahendina. EL ise nimetab seda globaalväravastrateegiaks, millega edendada suuri taristuinvesteeringuid üle maailma. Tegemist ei ole institutsioonilise struktuuriga - see ei ole ei haldusorgan ega rahaline fond, vaid olemuselt on see kaubamärk, mida peavad tunnustama kõik Euroopa finantseerimisasutused, arenguagentuurid ja liikmesriikides tegutsevad eraettevõtted. Selle algatusega soovib EL panustada igal pool maailmas eelkõige füüsilise taristu, (nagu kiudoptilised kaablid, puhtad transpordikoridorid, puhtad elektriülekandeliinid) tugevdamisse. Samuti luuakse sellega projektide elluviimiseks soodne keskkond, et pakkuda ligitõmbavaid investeeringuid ja ettevõtjasõbralikke kauplemistingimusi, lähendada õigusnorme, edendada ühiseid standardeid ja tarneahelate integreerimist ning võimaldada finantseerimist.
See on Euroopa vastus Hiina nn uue siiditee algatustele. Euroopa Komisjon (EK) tuli sellega välja eelmise aasta lõpus.
Rahalised vahendid
Global Gateway ei anna lisaraha olemasolevatele erinevatele Euroopa finantsinvesteeringute fondidele ja struktuuridele. Sellega soovitakse koondada ELi, liikmesriikide, Euroopa finantseerimisasutuste ja riiklike arengut rahastavate asutuste ressursse. Global Gateway eesmärk on kaasata taristu arendamisse aastatel 2021–2027 kuni 300 miljardi euro ulatuses investeeringuid. See summa koosneb järgmistest osadest: - kuni 135 miljardi euro väärtuses investeeringuid, mis tuleb EFSD+ kaudu, sh koos Euroopa Investeerimispangaga tehtud uue algatuse abil, mis võib tuua 25 miljardit eurot lisainvesteeringuid;
- kuni 18 miljardi euro väärtuses toetusi muude ELi välisabiprogrammide raames;
- Euroopa finantsasutuste ja arengut rahastavate asutuste planeeritud investeeringumaht on 145 miljardit eurot;
- ELil on kavas parandada koordineerimist liikmesriikidega, et suurendada oma strateegilist rolli mitmepoolsete arengupankade juhatustes, et toetada Global Gateway projekte.
Euroopa Liit kavatseb suurendada eelarvekulutusi kolmandate riikide taristusse. Aastatel 2014–2020 investeeris EL ühenduvusprojektidesse 14 % oma väliseelarvest (9,62 miljardit eurot). 2021.–2027. aasta eelarvetsükli jooksul kavatseb EK seda summat märkimisväärselt suurendada. Veel võib siia liigitada koostööd kolmandate riikidega rahastava naabruspoliitika, arengu- ja rahvusvahelise koostöö instrumendi eelarve 79 miljardit eurot.
Samuti loodetakse kasutada uuenduslikke rahastamisvahendeid erakapitali kaasamiseks ja võimendamiseks. Nii näiteks võimaldavad erainvesteeringuid võimendada ühinemiseelse abi rahastamisvahend (IPA III), samuti Interreg, InvestEU ning ELi teadusuuringute ja innovatsiooni programm „Euroopa horisont“.
Ehk kokkuvõtteks - peamiseks finantsvahendiks Global Gateway raames on Euroopa Kestliku Arengu Fond+ (EFSD+). Sellega pakutavaid tagatisi kasutatakse riskide vähendamiseks ja erainvesteeringute võimendamiseks, tehes koostööd Euroopa Investeerimispanga jt Euroopa finantseerimisasutustega, sh näiteks Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupangaga.
Mida arvestatakse?
Global Gateway ei sea geograafilisi investeerimispiirkondi tähtsuse järjekorda. Prioriteediks on investeeringud digi-, tervishoiu-, kliima-, energia- ja transpordisektorisse, samuti haridusse ja teadusuuringutesse. Samuti on peamisteks prioriteetideks taristu kvaliteedi ja kvantiteedi parandamine ning soodsa keskkonna loomine abi saavates riikides ja piirkondades.
Olulised on põhimõtted
Global Gateway algatuse abil suunatakse ELi kulutused ülemaailmse taristu arendamisse vastavalt järgmistele põhimõtetele:
- Demokraatlikud väärtused ja kõrged standardid
Partnerriikidele pakutakse taristu arendamisel väärtuspõhist alternatiivi. See nõuab õigusriikluse austamist, kõrgete inim-, sotsiaal- ja töötajate õiguste standardite järgimist ning lähtumist rahvusvahelistest intellektuaalomandi normidest ja standarditest. St - investeeringud peavad olema kohalike elanike, kohaliku keskkonna ja kohaliku majanduse seisukohast kestlikud. Global Gateway lähtekoht on eetiline ning sellega püütakse tagada, et taristuprojektid ei tekita jätkusuutmatut võlga ega soovimatut sõltuvust.
- Hea valitsemistava ja läbipaistvus
See, et elluviidavad projektid aitaks kaasa inimeste eluolule, nõuab läbipaistvust, aruandekohustust ja finantskestlikkust. Selleks on vaja avatud juurdepääsu riigihangetele ja võrdseid tingimusi potentsiaalsetele investoritele, samuti tuleb kokku leppida mõõdetavates eesmärkides. Nõuetekohaste avalike konsultatsioonide ja kodanikuühiskonna kaasamise kaudu peavad need, keda projektid kõige rohkem mõjutavad – kohalikud kogukonnad, ettevõtjad ja partnerid –, saama täieliku sõnaõiguse. Projektidega tuleks tagada pakutavatele teenustele ja hüvedele taskukohane ja võrdne juurdepääs, eelkõige naistele ja tütarlastele ning neile, kes on ebasoodsas olukorras või tõrjutuse ohus.
- Võrdsed partnerlussuhted
Global Gateway projektid töötatakse välja, kujundatakse ja rakendatakse tihedas koostöös partnerriikidega ja nendega konsulteerides. Taristuprojektid peavad põhinema kohaliku majanduse ja kohalike kogukondade vajadustel ja võimalustel, samuti ELi enda strateegilistel huvidel. Selleks tuleb arendada riikidega partnerlussuhteid isiklike kontaktide tasandil ja tagada see, et kavandamisjärgus võetaks arvesse sihtriikide suutlikkust taristut pärast selle valmimist kestlikul viisil hallata ja hooldada.
- Roheline ja puhas
Global Gateway on kliimaneutraalne strateegia, millega püütakse kiirendada kestlikku arengut ja taastumist, luua kaasavat majanduskasvu ja töökohti. Strateegiaga nähakse ette investeeringud puhtasse, kliimamuutustele vastupanuvõimelisse ja nullheite saavutamist soodustavasse arenevasse taristusse. Projektid peavad järgima Euroopa rohelise kokkuleppe kohast olulise kahju ärahoidmise põhimõtet ning tagada tuleb keskkonnamõju projektipõhine ja strateegiline hindamine.
- Turvalisuse tagamine
Nii digi-, tervishoiu-, transpordi- kui ka energiavaldkonnas on turvaline taristu maailmamajanduse ja tarneahelate vastupanuvõime aluseks. Global Gateway projektide investeeringutega leevendatakse taristu haavatavust, parandatakse ühenduste usaldusväärsust ning suurendatakse taristu suutlikkust seista vastu looduslikele ja inimtekkelistele õnnetustele, füüsilistele, küber- ja hübriidrünnakutele ning geopoliitiliselt motiveeritud majanduslikule survele. Tuleb tagada kodanike kaitstus riigiasutuste ja eraettevõtete põhjendamatu jälgimise eest.
Kes seda kõike teeb
Global Gateway projektid töötatakse välja ja viiakse ellu Euroopa tiimi algatuste kaudu. Välja on hõigatud, et ELi institutsioonid, liikmesriigid ja Euroopa finantseerimisasutused teevad koostööd Euroopa ettevõtetega ning partnerriikide valitsuste, kodanikuühiskonna ja erasektoriga. Rakendamist edendavad liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ja EK asepresident ning vastutavad volinikud. Luuakse juhtorgan Global Gateway Board.
2022. aasta juunis plaanib Euroopa Komisjon korraldada kohtumise sidusrühmadega, et teha kokkuvõte Global Gateway rakendamisel tehtust ja pidada dialoogi järgmiste sammude üle.