Otsitakse uue MTÜ kaasasutajaid
Loomisel on uus MTÜ, mis aitaks vähendada ebaausust ja korruptsiooni riigihangetes. Paljud meist on märganud riigihankeid, mille tingimused on kummalised ja tulemused kahtlased. Me teame, et alati ei ole kasu hankija poole pöördumisest, sest ta ei pruugi tingimusi muuta. Riigihangete vaidlustuskomisjoni (VAKO) poole pöördumine on kulukas, ning seda saab teha vaid siis, kui on tegu konkreetse RHS kohase rikkumisega. Pealegi ei tähenda vaide võit VAKOs lepingu saamist, vaid pelgalt hankija otsuse tühistamist. Hankijal on voli kogu talle mitte-meelepäraselt kulgeva menetluse tühistamiseks, jättes õigsust taganõudnud pakkuja pika ninaga. Paljud väldivad vaidlusi ka seepärast, et ei soovi suurte hankijatega suhteid rikkuda, pidades silmas võimalust tulevikus taas mõnel hankel osaleda.
Kahtlaste riigihangete taga võib olla hankija rumalus, inimlik eksimus, kallutatus või koguni korruptsioon. Uus MTÜ loob keskkonna (portaali), kus aktiivsed pakkujad, kes soovivad muuta hankekultuuri ausamaks, saavad esitada oma tähelepanekud kahtlaste riigihangete kohta. Paljudel meist on hangetel osalenutena halbu kogemusi, mis jäetakse ohates enda teada, ja nii ei muutu midagi. Seepärast loome ühise pakkujate praktikate andmebaasi, mille sissekandeid loevad ideekohaselt nii järelevalveorganid, ajakirjanikud, turuosalised kui ka hankijad ise. Valvsate pakkujate süsteemselt kogutud tähelepanekud aitavad märgata korduvaid küsitavusi samade hankijate puhul, teha üldistusi praktikast ja ettepanekuid seaduseandjale probleemkohtade muutmiseks.
Portaal saab olema väljund nendele, kes on nõus jagama oma kogemust, et pikemas perspektiivis aidata kaasa hankijate pädevuse tõstmisele ja korruptsiooni väljajuurimisele riigihangetes.
Meie teame, et JOKK ei ole OK. Puhastame koos Eesti ebaausatest riigihangetest!
Kui see teema teid kõnetab, ja soovite uue MTÜ asutamisel kaasa lüüa, siis palun andke endast märku aadressil viive@alfa-omega.ee. Soovime üheskoos arutada ideid, kuidas portaal täpsemalt üles ehitada, millist informatsiooni koguda, kuidas teha koostööd järelvalveorganitega, kas kahtlustest teavitus peaks olema anonüümne, jne. Plaanime avakoosoleku korraldamist novembri teisel poolel.