Peagi jõustuvad investeerimiskontoga seotud olulised muudatused
Riigikogu võttis 13. novembril vastu tulumaksuseaduse ja kogumispensionide seaduse muutmise seaduse, mis muudab investeerimiskonto reeglid paindlikumaks ja väikeinvestorite vajadusi paremini arvestavaks. Näiteks on edaspidi võimalik investeerimiskonto kaudu investeerida ühisrahastusse ja krüptovarasse ning kontot saab lisaks krediidiasutusele avada ka makseasutuses, e-raha asutuses ja investeerimisühingus.
Investeerimiskonto kaudu saab investeerida ühisrahastusse ja krüptovarasse
Peagi on võimalik investeerimiskonto kaudu teha ühisrahastuse investeeringuid. Nimelt lisandub investeerimiskonto raames lubatud finantsvara loetellu laen, mis on antud, ja niisugune väärtpaber või osalus, mis on soetatud sellise ühisrahastusteenuse osutaja vahendusel, kes on saanud tegevusloa Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse alusel.
Muudatus võimaldab investeerimiskontot kasutades ühisrahastuse investeeringutelt saadud tulu, näiteks laenult või võlakirjalt makstava intressi või ka nõude võõrandamise korral teenitava kasu, maksustamist edasi lükata. Ühtlasi saab arvesse võtta ka sellistelt investeeringutelt saadud kahju.
Kehtiva tulumaksuseaduse kohaselt maksustatakse ühisrahastuse investeeringutelt saadud tulu eraldi iga tehingu põhiselt, arvestamata seda, kas aasta kokkuvõttes on ühisrahastuse kaudu saadud kasu või kahju.
Alates 2025. aasta 1. jaanuarist lisandub lubatud finantsvara loetellu ka krüptovara, mis on soetatud sellise krüptovarateenuse osutaja vahendusel või selliselt krüptovara emitendilt, kes on saanud loa krüptovara pakkumiseks või krüptoteenuse osutamiseks MiCA määruse alusel.
Muudatus võimaldab investeerimiskontot kasutades reguleeritud krüptovara müümisest või vahetamisest saadud tulu maksustamist edasi lükata, samuti võtta arvesse tehingutest saadud kahju.
Kehtiva tulumaksuseaduse kohaselt maksustatakse krüptoinvesteeringutest saadud kasu iga tehingu põhiselt, arvestamata seda, kas aasta kokkuvõttes on tehingutelt saadud kasu või kahju.
Investeerimiskonto lubatud finantsvara hulka lisandub ka pandikiri. Lisaks Eesti pandikirjadele on hõlmatud ka teistes ELi liikmesriikides emiteeritud samaväärsed pandikirjad ehk sellised pandikirjad, mis vastavad ELi pandikirjade direktiivis sätestatud tingimustele.
Investeerimiskonto lubatud finantsvara hulka lisanduvad ka krediidiasutuste emiteeritud avalikult mittekaubeldavad finantsinstrumendid, näiteks võlakirjad.
Alates 2025. aasta 1. jaanuarist ei ole enam investeerimiskonto lubatud finantsvaraks tegevusloata väikefondi osak või aktsia.
Tulumaksuseaduses jõustub 2025. aasta 1. jaanuaril ka muudatus, mis võimaldab investeerimisühingu juures avatud kontolt või ühisrahastusplatvormi või krüptovara kauplemisplatvormi kaudu investeerides ühelt investeeringult saadud tulu uude investeeringusse paigutada, ilma et oleks vajalik raha vahepeal investeerimisühingu juures avatud kontolt või platvormikontolt investeerimiskontole ja sealt jälle tagasi teisele kontole kanda.
Laienevad investeerimiskonto avamise võimalused
Ühe olulise muudatusena on edaspidi võimalik investeerimiskontot avada rohkemates finantsasutustes. Kui kehtiva seaduse kohaselt saab kontot avada üksnes krediidiasutuses, siis edaspidi on see võimalik ka lepinguriigi residendist makseasutuses või e-raha asutuses ning lepinguriigis asuvas makseasutuse või e-raha asutuse vastavas riigis asuvas püsivas tegevuskohas.
Investeerimiskontot saab edaspidi avada ka investeerimisühingu juures, kui investeerimisühing on selle kaudu tehingute tegemiseks avanud maksumaksja arvel vastavatele tingimustele vastava konto või hoiab inimese raha viisil, mis võimaldab seda eristada investeerimisühingu enda ja teiste klientide rahast.
Eelnevalt nimetatud finantsasutused ei pea investeerimiskonto avamiseks asuma Eestis, kuid peavad olema lepinguriigi residendid.
Tulumaksuseadusesse lisandub säte, mille kohaselt võib investeerimiskontona deklareerida ka investeerimisühingu juures enne 2024. aasta 1. jaanuari avatud konto. Selleks, et sellise konto kaudu enne 2024. aasta 1. jaanuari soetatud finantsvaralt saadavalt kasult või tulult tekkivat tulumaksukohustust edasi lükata, tuleb finantsvara soetamismaksumus deklareerida investeerimiskonto 2024. aasta sissemaksena.
Väärtpaberikonto haldustasu saab tuludest maha arvata
Positiivne on ka muudatus, mille kohaselt ei loeta investeerimiskonto väljamakseks väärtpaberikonto haldustasu ning ühisrahastusteenuse osutaja hallatava platvormi ja krüptovaraga kauplemise platvormi kasutamisega seotud tasu. See tähendab, et edaspidi saab need kulud investeerimisel saadud tulust maha arvata.
Lisaks ei käsitata võimenduslaenu investeerimiskonto sissemaksena ja nimetatud laenu põhiosa tagastamist ei käsitata investeerimiskonto väljamaksena. Võimenduslaenuna käsitatakse tehingut, millega krediidiasutus või investeerimisühing annab laenu seoses väärtpaberite ostu, müügi, hoidmise või nendega kauplemisega. Seega edaspidi tuleb investeerimiskonto väljamaksena deklareerida üksnes võimenduslaenult tasutud intress.
Muudatused jõustuvad tagasiulatuvalt
Maksumaksja jaoks soodsa iseloomuga muudatused jõustuvad suures osas üldises korras ja neid rakendatakse tagasiulatuvalt alates 2024. aasta 1. jaanuarist.
Muudatus, millega välistatakse investeerimiskonto finantsvara hulgast tegevusloata väikefondi osakud, jõustub 2025. aasta. 1. jaanuaril. Samal kuupäeval jõustuvad ka krüptovaraga seotud muudatused.
Riigikogus vastu võetud seadusega saad lähemalt tutvuda siin.