Piiriülene kaubandus toodete puhul, millele liikmesriikides kehtivad erinevad nõuded
Euroopa Liidus jõustus 2020 uus vastastikuse tunnustamise määrus 2019/515. Vastastikuse tunnustamise üldpõhimõtte kohaselt peavad EL-i liikmesriigid laskma vabalt oma turule teises liikmesriigis õiguspäraselt turustatud toote isegi siis, kui sihtriigis kehtestatud nõuded neile on erinevad. Põhimõte pakub ettevõtjatele seega võimalust siseneda uutele Euroopa riikide turgudele ilma vajaduseta oma tooteid muuta. Põhimõte soodustab Eesti ettevõtjate piiriülest kaubandust EL-i suunal toodete puhul, mille nõuded on Euroopas osaliselt ühtlustatud või ühtlustamata, näiteks mööbel, väetis, osad ehitustooted.
Vastastikuse tunnustamise määrus pakub välja mitu uut lahendust, mis aitavad eksporti EL-i suunal edendada:
- Uus määrus võimaldab ettevõtjal koostada ja pädevale asutusele edastada vabatahtliku vastastikuse tunnustamise deklaratsiooni kauba seadusliku turustamise kohta. Deklaratsioon aitab ettevõtjatel tõendada, et kaupa turustatakse teises liikmesriigis seaduslikult. Samal ajal aitab see pädevaid asutusi, mis toodete tehniliste nõuete osas järelevalvet teostavad, kauba hindamisel. Sihtliikmesriigi pädev asutus peab ettevõtjat teavitama, kui ta kavatseb hinnata, kas konkreetset kaupa turustatakse teises liikmesriigis seaduslikult. Kui ettevõtja esitab sihtliikmesriigi pädevale asutusele vastastikuse tunnustamise deklaratsiooni, ei nõua pädev asutus muud teavet ega tõendeid peale määrusega ettenähtute, et kontrollida, kas kaupa turustatakse teises liikmesriigis seaduslikult.
- Kui ettevõtja soovib vaidlustada vastastikuse tunnustamise määruse alusel pädeva asutuse poolt tehtud otsust toote turulelaskmise kohta, on tal võimalus pöörduda SOLVIT võrgustiku poole. SOLVIT-i kaudu saavad Euroopa Liidu ettevõtjad lahendada kohtuväliselt probleeme, mis tekivad, kui teise liikmesriigi ametiasutus ei kohalda Euroopa Liidu siseturu õigusakte õigesti. SOLVIT-i eesmärk on leida lahendused 10 nädalaga – alates päevast, mil SOLVIT-i keskus võttis teie probleemi menetlusse riigis, kus probleem tekkis. Juhul, kui SOLVIT-i kaudu ei õnnestu probleemi lahendada, võib SOLVIT-keskus vastastikuse tunnustamise määruse kohaselt pöörduda Euroopa Komisjoni poole arvamuse saamiseks. Sel juhul pikeneb tähtaeg 45 päeva võrra.
- Ettevõtjatel on võimalus pöörduda toodete kontaktpunkti poole, mille kaudu saab infot liikmesriikide poolt toodetele kehtestatud riigisiseste tehniliste tõkete ja vastastikuse tunnustamise põhimõtte kohaldamise kohta. Toodete kontaktpunktid vastavad päringutele 15 tööpäeva jooksul. Päringutele vastamise eest kontaktpunktid tasu ei nõua.
Täiendavat infot vastastikuse tunnustamise, SOLVIT võrgustiku, aga ka CE-märgisega seotud teemade kohta saab 30. märtsil toimuval Kaubandus-Tööstuskoja infopäeval https://www.koda.ee/et/sundmused/edukas-eksport-el-siseturul-vastastikku-tunnustamise-pohimote-ja-ce-margis.
Lisainfo: toodete kontaktpunkt https://www.mkm.ee/et/toodete-kontaktpunkt, SOLVIT https://www.mkm.ee/et/solvit.