Positiivsed muudatused alaealiste palkamisel
Kaubanduskojal on hea meel, et eelnõus on arvesse võetud mitmeid koja ettepanekuid, mis aitavad leevendada alaealiste töötamise piiranguid. Eelnõuga plaanitakse muuta paindlikumaks ka valveaja regulatsiooni IKT-sektori töötajatele. Koja hinnangul tuleks see kehtestada aga ka teistes valdkondades, kus on vajalik tagada ööpäevaringne elutähtsate teenuste toimepidevus.
Kaubanduskoda saatis eile riigikogu õiguskomisjonile kirja, milles väljendab head meelt alaealiste tööregulatsiooni paindlikumaks muutmise üle. Näiteks lubatakse eelnõu järgi koolikohustuse täitnud alaealisel tulevikus töötada kaheksa tundi päevas ja 40 tundi nädalas. Koda toetab ka muudatust, mis võimaldab 13-14-aastasel või koolikohustuslikul töötajal teha koolivaheajal senisest rohkem tööd – seitse tundi päevas ja 35 tundi nädalas. Lisaks kiidab koda heaks muudatuse, millega võimaldatakse suuremat paindlikkust alaealistele lubatud tööde osas.
Ettevõtjate halduskoormust aitab vähendada muudatus, mille kohaselt ei pea tööandja taotlema tööinspektorilt luba, kui tööle võetakse 13-14-aastane töötaja. Seejuures aitab võimalike kuritarvituste riske vältida tööinspektsiooni sihtkontrollide suurendamine.
Kaubanduskoja hinnangul annavad kavandatavad muudatused alaealiste tööle võtmisel juurde paindlikkust ja motiveerivad seeläbi tööandjaid alaealisi senisest enam ametlikult tööle võtma. Sellega suureneb ka alaealiste võimalusi saada nende jaoks esimesi väärtuslikke töökogemusi. Muudatused jäävad samas jäävad rahvusvahelisel tasandil noorte töötamist reguleerivate õigusaktide raamesse, säilitades alaealiste jaoks piisava kaitsetaseme ning vältides ohtu, et noori töötajaid hakatakse töösuhtes kuritarvitama.
Riigikogus arutlusel oleva eelnõuga soovitakse muuta paindlikumaks ka valveaja regulatsiooni IKT-sektori töötajatele. Samas jääb kaubanduskojale ebaselgeks, miks soovitakse erandit vaid IKT-töötajale. Koda tegi oma kirjas õiguskomisjonile ettepaneku lubada paindlikumaid valveaja reegleid kasutada lisaks IKT-töötajatele ka teistes valdkondades, kus on vajalik tagada ööpäevaringne elutähtsate teenuste toimepidevus (näiteks lennuväljade toimimine, aeronavigatsiooniteenuse toimimine, elektrivarustuse toimimine, veevarustuse ja kanalisatsiooni toimimine).
Kaubanduskoda avaldab toetust ka Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu ettepanekule jätta valveaja miinimumtasu määr 1/10 kokkulepitud töötasust ning mitte kehtestada paindlikuma valveaja regulatsiooni puhul minimaalseks valveaja tasumääraks 1/5 kokkulepitud töötasust.