Reisikorraldajate kogumüügi aruande vormi muudatused on ebaselged
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium plaanib muudatusi kogumüügi aruande vormis, mida reisiettevõtjad ja reisiteenuseid pakkuvad ettevõtted peavad esitama kord kvartalis tarbijakaitseametile. Vormile soovitakse lisada lahtrid reisikorraldusteenuste andmete jaoks ning aruandevorm viiakse vastavusse uue turismiseadusega. Kaubanduskoja hinnangul on planeeritavates muudatustes siiski puudusi.
Üks ebaselgus puudutab reisijate ettemaksu kajastamist kogumüügi aruandes, kui reisiteenuse pakkuja on ettemaksu edasi kandud näiteks ettevõttele, kes omakorda peab ettemaksed kandma edasi tegelikule teenuse osutajale. Määruse seletuskirja põhjal peaks reisiteenuse müüja kajastama edasi kantud ettemakset oma tagatises. Kaubanduskoda palus ministeeriumil määrust täpsustada seoses seotud reisikorraldusteenuste osutajate tagatise kohustusega ettemaksete edasi kandmisel.
Lisaks on kaubanduskoja liikmete hinnangul määruse seletuskirjas toodud mõjude analüüs küllaltki pealiskaudne. Ettevõtjate sõnul eeldab seotud reisikorraldusteenuste kohta aruande koostamine iga arve kohta eraldi arvestust, mis näitab, kas müüdud teenused moodustavad seotud reisikorralduse või mitte ning kas teenuse eest on edasi makstud või mitte. See nõuab firmades täiendavad IT-arendusi ja/või tohutul hulgal käsitööd. Sellest tulenevalt palus koda seletuskirja täpsustada selle osas, millise uuringu järgi kulub ettevõtjatel 4 tundi keskmiselt aruande täitmiseks ning kust tuleb keskmine töökulu aruande täitmiseks.
Tutvu kaubanduskoja ametliku arvamusega siin: