Riik loobus bürokraatlikest nõuetest soolise palgalõhe vähendamiseks
Riigikogu põhiseaduskomisjonis olid menetlusel soolise võrdõiguslikkuse seaduse muudatused, mis koja hinnangul ei aita kaasa soolise palgalõhe vähendamisele, küll aga oleks toonud tööandjatele kaasa halduskoormuse tõusu. Tänaseks on riigikogu otsustanud seda eelnõud hetkel mitte edasi menetleda.
Võrdse kohtlemise teavituskohustus
Tööandjad oleksid eelnõu kohaselt pidanud vähemalt üks kord kahe aasta jooksul teavitama töötajaid meeste ja naiste võrdsest kohtlemisest organisatsioonis ning soolise võrdõiguslikkuse edendamiseks rakendatud meetmetest.
Kümne ja enama töötajaga organisatsioonis oleks pidanud esitatav teave sisaldama organisatsiooni naistöötajate keskmist töötasu, millele tuleb lisaks esitada tööga seonduvalt makstava muu individuaalse tasu ja hüvitise ning rahalisse väärtusesse arvutatud antava hüve osakaalu protsent meestöötajate vastavast keskmisest sama ja võrdväärset tööd tegevate töötajarühmade kaupa. Kui ühte töötajarühma kuulub vähem kui viis töötajat, oleks tulnud avaldada andmed naiste ja meeste osakaalude kohta erinevates tasustamisgruppides või palgadetsiilides.
Kaubanduskoda oli muudatusele vastu, sest kui asendada regulaarne teavitamiskohustus kohutusega anda teavet vähemalt üks kord kahe aasta jooksul, siis see ei pane senisest rohkem tööandjaid teavitamiskohustust täitma. Samuti ei ole paljudes organisatsioonides võimalik võrrelda meeste ja naiste töötasusid, sest ei tehta võrdväärset tööd.
Soopõhiste andmete kogumine
Teiseks suureks kohustuseks oli eelnõus soopõhiste andmete kogumine töötajate kohta, mis võimaldab tööandjal ja vajaduse korral asjaomastel institutsioonidel saada mõistliku aja jooksul ühe tööandja piires isikustamata ülevaade soolise võrdõiguslikkuse olukorrast organisatsioonis ja jälgida ning hinnata võrdse kohtlemise põhimõtte ja soolise võrdõiguslikkuse edendamise kohustuse järgimist töösuhetes.
Andmed, mida eelnõu kohaselt oleks pidanud edaspidi koguma ja ka säilitama on järgmised:
- Töötajate koosseis organisatsiooni eri tasanditel ja töötajarühmades;
- Keskmine palk või töötasu nende erinevate osade lõikes;
- Keskmine muu töötamisega seoses makstav individuaalne tasu, hüvitis ja rahalisse väärtusesse arvutud antav hüve, mida töötaja tööandjalt oma töö eest otseselt või kaudselt saab, nende liikide lõikes;
- Kokkulepitud tööaeg, samuti tehtud ületundide, öisel ajal töötatud tundide ja valveaja tundide arv;
- Organisatsioonisisesed liikumised töötajarühmade vahel;
- Tööle kandideerinud ja tööle võetud naiste ning meeste arv ja osakaal organisatsiooni eri tasandite ning töötajarühmade lõikes.
Täna puudub vajadus reguleerida seadusega, milliseid soopõhiseid andmeid peab tööandja koguma, sest juba praegu peavad tööandjad koguma ning esitama erinevatele riigiasutustele infot, mis võimaldab tööandjal ja asjaomasel institutsioonidel hinnata võrdse kohtlemise põhimõtte järgimist töösuhetes.
Ebaselgusi oli veel
Eelnõu muudatustes näiteks ei selgitatud, miks on vaja koguda andmeid tööle kandideerinud ja tööle võetud naiste ja meeste arvu ning osakaalu kohta organisatsioonis. Sellisel kujul andmete kogumine on väga koormav, eriti sektorites, kus on suur tööjõuvoolavus (näiteks kaubandus).
Kaubanduskoda ei toetanud eelnõud sellisel kujul, sest see ei aita kuidagi kaasa soovitud muutustele. Toetame igati põhimõtet, et sama või võrdväärse töö eest tuleb meestele ja naistele maksta võrdset töötasu. Koja hinnangul ei ole aga sooline palgalõhe Eestis tingitud soolisest diskrimineerimisest, vaid põhjused peituvad mujal. Soolise palgalõhe peamise põhjusena näeme ühiskonnas väljakujunenud hoiakuid ja soorolle, mis omakorda tekitavad näiteks soolist segregatsiooni tööturul, mõjutavad haridusvalikuid ja takistavad töö- ja pereelu ühildamist. Kaubanduskoja hinnangul peaks riik rohkem tähelepanu pöörama eelnevalt väljatoodud probleemidele ning mitte liigselt keskenduma ja lootma vaid regulatiivsetele lahendustele.
Tänu kaubanduskojale ja teistele huvigruppidele loobus riigikogu selle eelnõu edasi menetlemisest.
Loe koja arvamust siit: