Rohetehnoloogiafirmasid ootab 100-miljoniline rahasüst
KredExi tütarettevõte SmartCap on alustanud ettevalmistustega uue riikliku investeerimisfondi – rohefondi – loomiseks. Fondi eesmärk on investeerida ettevõtetesse, mis tegelevad keskkonnaprobleemide lahendamiseks ja kliimaneutraalse ringmajanduse saavutamiseks mõeldud rohetehnoloogiate loomisega.
Uus investeerimisfond panustab ühtlasi Eesti kapitalituru ja seeläbi laiemalt siinse ettevõtluskeskkonna arendamisse ning on osa Eestile eraldatud Euroopa Liidu taasterahastust.
Oktoobri alguses lõpliku kinnituse saanud Euroopa taasterahastu üks kandvaid sambaid on rohepöörde elluviimine, sh investeeringute kaudu tuleviku rohetehnoloogiaid arendavatesse ja edendavatesse ettevõtetesse. Üks taastekava osa on SmartCapis ettevalmistamisel olev riiklik rohetehnoloogiate investeerimisprogramm, mille siht on pakkuda rohepöördeks vajalikke pikaajalisi investeeringuid.
Seetõttu alustame lähiajal turuanalüüsi ja konsultatsioonidega, et koos kapitalituru osaliste ning roheettevõtjatega selgitada välja vajadused ja ootused riigipoolseks rahastamiseks rohefondi kaudu.
Nii fondid kui ka otseinvesteeringud
Fondi esmases fookuses on rohetehnoloogiaid arendavatesse ettevõtetesse investeerivad riskikapitalifondid – juba praegu on selliste fondide loomiseks turul hulk eraalgatusi, mis aga vajavad lisatõuget. Paralleelselt on osa SmartCapi rohefondi rahastuslahendustest ka omakapitali otseinvesteeringud innovaatilistesse rohetehnoloogia ettevõtetesse. Seda eesmärgiga võimaldada ettevõtetel investeeringutele ligipääs olukorras, kus erainvestorite valmisolek ja investeerimisvõimekus rohetehnoloogiatesse panustada seab piirid. Teisalt võtab uute erasektori fondide käivitamine ja seega ka kapitali ettevõteteni jõudmine veel aega.
Algatus, ideed ja tahe peaks ning võiks tulla meie ettevõtetelt, teadlastelt ja investoritelt ning järgneda kapitalile, mille abil saab ideid rahastada. Oluline on mõista, et ideed liiguvad sinna, kus on loodud eeldused nende elluviimiseks, ja meie ülesanne on tagada rahastuse pakkumine, et selle puudumine ei viiks inimesi koos ideedega Eestist välja.
Taasterahastu vahenditest peaks 100 miljonit eurot jõudma justnimelt ambitsioonikatesse ja tulevikku muutvatesse ettevõtetesse. Riskikapitalifondide kaudu võiks see olla erainvestoreid võimendav, aga rohepöörde kontekstis kvaliteedi ja usalduse märk, et vahendid suunatakse olulise mõjuga jätkusuutlikesse lahendustesse. Eesti ülikoolides tehakse tippteadust, kuid probleem on selles, et see jõuab vähe majandusse, tarbijate ja ettevõteteni.
SmartCapi rohefond
- Aastatel 2022–2026 on plaanis SmartCapi rohefondi kaudu pakkuda omakapitaliinvesteeringuid 100 miljoni euro ulatuses, millele lisandub erainvestorite panus.
- SmartCap lähtub loodava fondi investeerimispoliitika väljatöötamisel taastekava üldtingimustest, mille eesmärk on toetada Euroopa roheleppe keskkonna- ja kliimaeesmärkide saavutamist.
- Rohefondi investeerimispoliitika põhiprintsiibid ja rahastuse täpsemad tingimused on kavas kinnitada uue aasta alguseks.
SmartCap
SmartCap pakub erafondivalitsejatele ankurinvesteeringuid, et võimaldada ambitsioonikatel ja innovaatilistel Eesti ettevõtetel rahvusvaheliselt kasvada. Eelmise aasta lõpu seisuga on SmartCapi kaudu jõudnud fondi- ja otseinvesteeringuid kokku ligi 100 ettevõttesse kogukäibega ligi 400 miljonit eurot. SmartCapi investeerimisportfelli kuuluvad ettevõtted annavad Eestis tööd ligikaudu 1750 inimesele.
Investeerimispõhimõtted
Rohefondi väljatöötatav investeerimispoliitika on kujundatud selliselt, et investeeringud toetuvad EL-is kokku lepitud ei-kahjusta-oluliselt-põhimõttele (inglise keeles do no significant harm). See tähendab, et investeeringud toetavad roheleppe keskkonna- ja kliimaeesmärkide saavutamist ega tohi kahjustada ühtegi EL-is määratletud keskkonnaeesmärki:
- kliimamuutuste leevendamine,
- kliimamuutustega kohanemine,
- vee- ja mereressursside kestlik kasutamine ja kaitse,
- üleminek ringmajandusele,
- saastatuse vältimine ja kontroll,
- elurikkuse ja ökosüsteemide kaitse ja taastamine.
Järgmiste ükssarvikute ootuses
Ivo Kuldmäe, KredExi juhatuse esimees
Eesti on maailmas esirinnas ükssarvikute ehk miljardiväärtusega ettevõtete arvus per capita. See on muljet avaldav, kuna maailmas on üldse kõvasti alla tuhande sama suure väärtusega ettevõtte.
Rohepöörde lävel on viimane aeg küsida, millised on muutujad valemis, et seni tehtut mitte käest lasta ja aidata olemasolevat võimestada. Minu ettekujutuses on selleks kolm tasandit, mis määravad meie edu ja on proovikiviks riigile.
Esiteks võimekus pista rinda globaalsete muutujatega, nagu kliimaeesmärgid, tervishoiukriisid, energianappus, aga eelkõige tehnoloogia kiire areng. Teiseks suutlikkus investeerida targalt haridusse ja inimeste ümberõppesse ning siia talente meelitada. Kolmandaks võime potentsiaalsete ettevõtete arengut tagant tõugata ja olla riigina strateegiliselt tark ankurinvestor.
Kui viis aastat tagasi andsid Eesti iduettevõtted tööd 2600 inimesele, siis nüüd juba pea 7000-le. Riigile makstud tööjõumaksud kasvasid vähem kui 30 miljonilt ligi 100 miljonile aastas. Ettevõtlusmudelina on start-up muutnud ja muudab ka edaspidi oluliselt meie majandust ja selle toimimise aluseid.
Ettevõtjate pingutuste ja investorite kasvuusu kõrval on kindlasti tähtsad riigi investeeringud. Nii olid SmartCapi riskikapitalifondi investeeringud jõudnud eelmise aasta lõpu seisuga fondi- ja otseinvesteeringute kaudu kokku ligi 100 ettevõtteni kogukäibega ligi 400 miljonit eurot. Hästi toimiva kapitalituru loomine on üks eduka iduettevõtluse aluseid. Ilma toimivate rahastusmudeliteta ei oleks praegu põhjust uhkust tunda ega ükssarvikuid loendada.
Artikkel ilmus kaubanduskoja ajakirja Teataja 6/2021 numbris rubriigis "Rohepööre".
Autor: Sille Pettai, SmartCapi juhatuse liige