Selgusid 2018. aasta parimad ettevõtted
4. oktoobril tunnustasid Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus, Eesti Kaubandus-Tööstuskoda ja Eesti Tööandjate Keskliit Haven Kakumäe jahisadamas Eesti silmapaistvamaid ettevõtteid pidulikul auhinnagalal. Aasta ettevõtte tiitli pälvis Cleveron AS, mis töötab välja ja valmistab pakiautomaate ning pakiroboteid.
Aasta ettevõte valiti EASi konkursi ettevõtluse auhind ning kaubandus-tööstuskoja konkurentsivõime edetabeli parimate seast. Sellel aastal konkureerisid aasta ettevõtte tiitlile Thermory AS, Aston Synthetics OÜ, Ecometal AS, Cleveron AS, Tallink Grupp AS, SA.MET AS ja Callisto Group OÜ.
EASi juhatuse esimehe Alo Ivaski sõnul on rõõm näha nii paljusid võimekaid Eesti ettevõtteid. „Tänavune aasta ettevõte Cleveron on tõeliselt inspireeriv lugu, kus kõva tööga on nullist üles ehitatud äri, mis kasvab kordades. See on kõrgtehnoloogiline ettevõte Viljandimaalt, mis on lahti murdnud maailma kõige suuremate kaubakettide uksed,“ ütles Ivask ja lisas, et nende sihid on veel kõrgemal.
„Edukatesse ettevõttesse panustatakse palju aega, teadmisi ja raha ning sellega luuakse uusi väärtusi tervele Eesti ühiskonnale ja majandusele. Selleks, et ettevõtjatel jätkuks indu ja jaksu igapäevaselt panustada on tähtis neid märgata ja tunnustada,“ ütles Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhatuse esimees Toomas Luman ning lisas, et ettevõtluse edendamine on meie kõigi kätes ja seda ei peaks tegema ainult mõnel päeval aastas.
Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja Toomas Tamsari sõnul on võitja puhul tegu justkui Leiutajateküla Lotte raamatu pildikesega. „“Kuskil Leiutajatekülas“ mõtlevad leiutajad välja masinavärgi, mis teeb rõõmu kogu maailmale. Selliseid ägedaid näiteid otsimegi,” rõhutas Tamsar.
Aasta Ettevõtte valis esinduslik žürii, kuhu kuulusid ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Rene Tammist, Eesti Panga president Ardo Hansson, Rektorite Nõukogu juhatuse esimees ja Tallinna Ülikooli rektor Tiit Land, Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse juhatuse esimees Alo Ivask, Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumi tegevjuht Kristiina Esop, Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhatuse liige ja Chemi-Pharmi juhatuse liige Ruth Oltjer, Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhatuse liige ja Cybernetica juhatuse esimees Oliver Väärtnõu ning Tööandjate Keskliidu juhataja Toomas Tamsar.
Eesti Kaubandus-Tööstuskoja konkurentsivõime edetabeli 2018 võitjad:
· Konkurentsivõimelisim suurettevõte – Tallink Grupp AS
· Konkurentsivõimelisim väike- ja keskmine ettevõte – SA.MET AS
· Konkurentsivõimelisim mikroettevõte – Callisto Group OÜ
Konkurentsivõimelisimad ettevõtted 2018 tegevusvaldkonniti on järgmised:
· Harju Elekter AS, tööstus ja energeetika
· AS Farmi Piimatööstus, toiduainetööstus
· Tallinna Kaubamaja grupp AS, jaekaubandus
· Orlen Eesti OÜ, hulgikaubandus
· Tallink Grupp AS, turism
· AS Kapitel, kinnisvara
· Merko Ehitus AS, ehitus
· Nortal AS, side, kommunikatsioon ja IT
· Sillamäe Sadam AS, teenindus
· Infragate Eesti AS, projekteerimine ja arhitektuur
EASi ja Tööandjate Keskliidu ettevõtluse auhind 2018 võitjad:
· Aasta uuendaja – Cleveron AS
· Aasta eksportöör – Thermory AS
· Aasta pereettevõte – Ecometal AS
· Aasta disaini rakendaja – Cleveron AS
· Aasta välisinvestor – Aston Synthetics OÜ
2018 aasta noor ettevõtja on eAgronomi looja Robin Saluoks
Robin Saluoks on 23-aastane ettevõtja, kelle idee digitaliseerida põllumajandus on saavutanud suure edu. Robini soov ettevõtlusega tegeleda paistis välja juba keskkoolis, kus koos kolme sõbraga asutati ettevõte Kolm Põrsakest, mis pakub teadusetendusi lastele.
eAgronom sai alguse Exceli tabelist, mida Robin haldas põllumehest isa ettevõtte jaoks. Sealt edasi kirjutas Robin juba programmi ning praeguseks on eAgronomist saanud toode, mis lihtsustab põllumehe elu: peab põlluraamatut, haldab ladu, korraldab logistikat, teeb keerulisi arvutusi ning järgib isegi PRIA toetuste reegleid. Kõigest esimese kuue kuuga kattis eAgronom oma tootega 60% Eesti teraviljatootjatest ning vaid kaks aastat tagasi loodud ettevõte on tänaseks laienenud juba üle 700 000 hektarile, enam kui viies Euroopa Liidu riigis. Robini saavutus on sedavõrd tähelepanuväärsem, et suurele osale põllumeestest on eAgronom esimene asi, mida arvutis kasutatakse ning vihkust digitaalsesse maailma liikumine vajab rohkem, kui lihtsalt head toodet.