
Seminar "55+ kasutamata potentsiaal tööturul"
Kutsume arutlema OECD ekspertide prognoosi üle, mille kohaselt võib 55+ inimeste kauem töötamine OECD 37 liikmesriigi majandusele lisada 3,5 triljonit dollarit. Mis on põhjuseks, miks need triljonid on teenimata ja 55+ inimesed panustavad SKP-sse kordades vähem kui võiks ning seda nii OECD riikides kui Eestis? Eesti on küll Euroopa Liidus saavutanud esimese positsiooni 50-74 aastaste inimeste rakendamise poolest, kuid siiski oleme olukorras, kus kohandumine 50-74 vanuses tööjõule on üsnagi algjärgus ja vanemaealise tööjõu tegelikust potentsiaalist jääb märkimisväärne osa rakendamata.
Tööturul toimuv allakäigutrepp algab liiga vara, juba 40-ndate keskpaigast, kui inimene on oma parimas töövormis, tal on oskused ja kogemused, mida nooremal põlvkonnal veel pole. Allkäik süveneb 50-59 aastastel, kelledest 38% peab vanust peamiseks takistuseks töö leidmisel, 60-69 aastastest inimestest usub juba 61%, et nad on töötamiseks liiga vanad.
55+ vanuses on tegemist heas vaimses ja füüsilises vormis inimesega, kelle suhtes on vägagi ebaõiglane lasta tal töötada töökohal, kus ta realiseerib oma potentsiaalist väikese osa. See on ebaõiglane ka majanduse seisukohalt, inimene panustab SKP-sse kordades vähem kui võiks.
Mida seminaril teada saab?
- Miks 55+ inimesed panustavad SKP-sse kordades vähem kui võiks? Peamised põhjused
- Parimad praktikad OECD riikides 55+ tööjõu potentsiaali rakendamisel
- 55+ oskuslik rakendamine aitab vähendada tööjõuvoolavust, parandada organisatsiooni sisekliimat, tõsta toodete/teenuste kvaliteeti, suurendada käivet ja tootmismahtu jne. Kuidas see on võimalik, mida selleks tehakse?
- Eesti parimad praktikad 55+ rakendamisel
- Eestis suudab vaid iga kolmas tööandja 55+ tööjõudu efektiivselt rakendada. Mida teevad nad teisiti, kui enamik tööandjatest? Mida on neilt õppida? Mis jääb 2/3-l tööandjatest tegemata, milleks nad ei ole valmis?
- Kuidas juhtida ettevõtet, kus 55+ tööjõud on ülekaalus? Millega peab arvestama, milleks valmis olema?
- Kuidas juhtida kollektiivi, kus töötab korraga 4-5 erinevat põlvkonda? Kuidas ennetada võimalikke konflikte? Millega peab arvestama, milleks valmis olema?
- Võimalus testida end tööandjana: milline on minu ettevõte konkurentsivõime 55+ tööjõule, kas liidrite ja edukate hulka kuuluvad 55+ inimesed tulevad (ja ka jäävad) meile meelsasti tööle? Millisele osale 55+ tööjõust on minu ettevõtte suuteline konkureerima, millist töökeskkonda ja arenguvõimalusi pakkuma? Millised on minu ettevõtte tugevad ja nõrgad küljed 55+ tööjõu rakendamisel?
- Mida saaks/tuleks muuta ettevõttes, kus on selged märgid 55+ alakasutamisest? Millest alata, milliseid sihte seada?
Seminari päevakava
13.30-14.00 Tervituskohv, registreerimine
14.00-14.10 Seminari avamine Arto Aas Eesti Tööandjate Keskliidu tegevjuht
14.10-14.50 OECD riikide parimad kogemused ja praktikad vanemaealise tööjõu potentsiaali
rakendamisel. Kelly Grossthal, Eesti Inimõiguste Keskuse ekspert
14.50-15.10 Esimene arutlus
15.10-15.50 55+positsioon tööturul ja ootused tööandjatele. Eesti tööandjate tugevad ja nõrgad
küljed 55+ rakendamisel. Iris Pettai, Eesti Avatud Ühiskonna Instituut, juhataja
15.50-16.20 Teine arutlus
16.20-16.30 Kokkuvõtted. Seminari lõpetamine
Seminari modereerib Kelly Grossthal, Inimõiguste Keskuse ekspert
Seminar on osalejatele tasuta ja viiakse läbi EV Sotsiaalministeeriumi sotsiaalpartnerluse projekti “Noored-vanad võrgustuvad koos (NOVA)“ raames,
Palume registreeruda seminarile hiljemalt 10.oktoobriks 2023 lingil:
55+ kasutamata potentsiaal tööturul (google.com)