SOLVIT tuleb appi
Vaatamata sellele, et Euroopa Liidus on piiriüleseks ettevõtluseks loodud head eeldused, võib juhtuda, et teise riigi ametkonnad ei järgi kehtestatud reegleid. Selliste probleemide kohtuväliseks lahendamiseks tuleb appi liikmesriikide vaheline vabatahtlik koostöövõrgustik SOLVIT.
Eesti SOLVIT-keskuse poole on ettevõtjad aastate jooksul pöördunud väga erinevate probleemide lahendamiseks. Näiteks on abi soovinud Eesti transpordiettevõtted, kelle autojuhte on ilmaasjata trahvitud ‒ juhid pole küll Euroopa Liidu kodanikud, kuid elavad ja töötavad siin legaalselt. Trahve on tehtud ka selle eest, et väidetavalt asus veokil sõidumeerik vales kohas, kuigi sõiduk vastas kõikidele nõuetele.
Sõidu- ja puhkeaja kontrollimisel on trahvitud selle eest, et andmete viimane allalaadimine juhikaardilt oli toimunud 104 päeva varem, kuigi komisjoni määruse kohaselt tuleb seda teha iga 28 päeva järel. Tegelikult aga selline info juhikaardile ei salvestu ja selle põhjal rikkumist vormistada ei saa. Kuupäev, mis juhikaardilt tuvastati, oli viimati toimunud kontrollimise kuupäev.
Töötajate ja kaupade vaba liikumine
Probleeme on olnud kutsekvalifikatsiooni tunnustamisega. Eesti arst soovis tööle asuda Hispaaniasse, kuid eriarsti diplomi tunnustamisprotseduur võttis aega pea aasta. Kutsekvalifikatsioonide tunnustamise direktiiv näeb kõnealuse tähtajana ette aga mitte rohkem kui kolm kuud.
SOLVITi poole võib pöörduda ka maksude teemadel. Oleme aidanud üht Eesti ettevõtjat, kel tekkis probleem käibemaksu tagastamisega. Ettevõte esitas nõuetekohased dokumendid õigel ajal ja korrektselt, kuid teise liikmesriigi ametiasutus jättis tagasimaksed tegemata.
Eelmisel aastal pöördus meie poole üks Eesti turismiettevõte, kuna Leedu Turismiamet nõudis, et ajutise online-turismiteenuse pakkumiseks peab ettevõte olema kantud kohalikku registrisse ning omama vastavat litsentsi võrdselt kohalike turismifirmadega. See nõue oli aga vastuolus teenuste direktiiviga, sest ettevõte oli kantud Eesti majandustegevuse registrisse ning pakkus oma teenuseid ajutiselt piiriüleselt.
Kaupade vaba liikumise osas - tekkisid probleemid Hispaania hulgimüüjatega, kes kauplesid valge veini 200 ml suuruste pakenditega. Sellise mahuga pakendis veini müümine ei ole EL õiguse kohaselt aga enam lubatud. Eesti ettevõtja ostis Hispaania ettevõttelt nimetatud toodet ning sai müügipiirangust teada alles Eestis, kui soovis registreerida toodet alkoholiregistris. Tänu SOLVITi sekkumisele pidi Hispaania ettevõtja oma kauba tagasi võtma ja Eesti ettevõtjale tema poolt tehtud ettemaksu tagastama. Lisaks pidi ta vastavalt parandama müüdavate veinide reklaami oma ettevõtte kodulehel.
Kõik mainitud kaebused leidsid SOLVITi kaudu lahenduse.
Transpordiettevõtjate vaidlused
Praegu on Eesti SOLVITis menetluses kahe transpordiettevõtja kaebused. Üks vaidlus on käimas selle üle, kas digimeerikul oleva info põhjal on tagantjärele õigus teha trahvi kiiruseületamise eest. Teine vaidlus puudutab kolmanda riigi kodanikku, kes töötab Eesti transpordiettevõttes autojuhina. Juht on nõuetekohaselt vahetanud oma koduriigi juhiloa Eesti juhiloa vastu, kuid teise liikmesriigi asutus väidab, et tal peaks olema selle riigi juhiluba, mille kodanik ta on. Loodame, et ka need kaebused leiavad positiivse lahenduse.
SOLVIT menetleb aastas ligi 5000 kaebust, millest lahendatakse ligi 90%. Lõviosa moodustavad kodanike probleemid (eelkõige sotsiaalkindlustuse valdkonnas), ettevõtjad eelistavad üldjuhul pöörduda pigem otse kohtusse või aja- ja rahakulu tõttu loobuvad üldse kaebuse esitamisest. Siiski julgustame ka ettevõtjaid oma piiriüleste muredega meie poole pöörduma!
Kas teadsid?
- SOLVIT on liikmesriikide vaheline vabatahtlik online-koostöövõrgustik, mille keskused tegutsevad lisaks ELi liikmesriikidele ka Norras, Islandil ja Liechtensteinis. Tegemist on nii ettevõtjatele kui ka kodanikele mõeldud tasuta teenusega, mis on loodud siseturu probleemide kiireks ja efektiivseks kohtuväliseks lahendamiseks. Lahendus püütakse leida 10 nädala jooksul.
- SOLVIT saab abi osutada üksnes siis, kui mõne teise liikmesriigi ametiasutus on rikkunud Euroopa Liidu õigust. SOLVIT ei saa sekkuda kaebustesse, mille asjus on alustatud kohtumenetlust. Kui SOLVITi kaudu ei õnnestu kaebust lahendada, võib pöörduda oma riigi kohtu poole või esitada ametlik kaebus Euroopa Komisjonile.
- SOLVIT ei tegele ettevõtjate vaheliste ega tarbijatega seotud kaebustega, juriidilise nõustamise ega infopäringutele vastamisega.
Võta ühendust!
Eesti SOLVIT-keskus tegutseb majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi siseturuosakonnas.
Tel: 6 25 6489, 639 7617
E-post: solvit.eesti@mkm.ee
Kaebuse elektrooniline vorm
Lisainfo:
www.mkm.ee/et/solvit
http://ec.europa.eu/solvit/index_et.htm