Soovitused viielt IT-sektori naisjuhilt: hüppa tundmatusse ja ole julge!
Müüt, et IT on vaid patsiga poiste pärusmaa, on visa kaduma. Siiski jõuab IT-valdkonda järjest enam naisi, kellele see on olnud teadlik, mitte juhuslik valik.
Eelmise aasta viimases koja Naisjuhtide Klubis jagasid oma kogemust IT-sektori viis ägedat naisjuhti. Need olid Anneli Heinsoo (endine ITL-i president, Tieto tegevjuht Eestis), Karin Künnapas (kood/Jõhvi tehnoloogiakooli kaasjuht), Diana Taluri (LeadFellow asutaja ning Marketing Sharksi juht), Jane Juhanson (BCS Itera müügijuht), Merlin Seeman (Advokaadibüroo Hedman Partners juhtivpartner, GDPR Register OÜ ja kood/Jõhvi asutaja). Üritust modereeris Liina Helstein, kaubandus-tööstuskoja Tartu regiooni juht. Vahendame igalt esinejalt soovitusi, kuidas ja miks IT-sektorisse pilku heita.
Anneli Heinsoo: endiselt levib arvamus, et IT on liiga keeruline valdkond.
Anneli vahendas Eesti IT-sektori kohta käivat statistikat: hinnanguliselt on IT-valdkonnas puudu umbes 8000 töötajat. Anneli ütles, et varem sattusid naised IT-sektorisse tavaliselt juhuslikult, nüüd tehakse juba enam teadlikke valikuid, sest eriala huvitab. Huvi suurendamiseks oleks kasulik IT-sektori rollidest rohkem selgust saada, see aitab valikuid teha.
Levinud on müüt, et IT-sektoris töötamiseks on vaja väga head matemaatikaoskust. Tegelikult on märksa olulisem probleemi lahendamise oskus ja tahe õppida, aga ka julgus eksperimenteerida ja eksida. IT ei võrdu programmeerimisega. See tähendab, et sektoris on palju eri võimalusi, sh interdistsiplinaarsus ehk eri valdkondade täiendamine IKT-teadmistega.
Hea võimalus IT-alale sisenemiseks on töökogemuse ja/või õppimise kaudu. Näiteks programmeerimishuvi korral saab valida kood/Jõhvi või Vali IT programmi, muude IT-rollide puhul võib vaadata näiteks TalTechi erialasid: digimuutused ettevõttes või äriinfotehnoloogia. IT-ga seotud erialasid saab õppida ka Tallinna ülikoolis ja Tartu ülikoolis.
Karin Künnapas: julgust asju ette võtta ei tasu alahinnata.
Karin on läbi viinud tudengitele mõeldud Euroopa innovatsiooniakadeemiat, kust sai inspiratsiooni paljudelt inimestelt. See aitas ühtlasi aru saada, kui oluline on tehnoloogia ja kui palju sellega teha saab. Nii jõudiski ta lõpuks kaasjuhina kood/Jõhvisse.
Uude tehnoloogiakooli sisseastumiseks peab soovija olema vähemalt 18-aastane ja vähemalt põhiharidusega. Järgneb kolmenädalane testperiood. Õppurite keskmine vanus on praegu 27, kõige vanem õppija on üle 60. Tegemist on paindliku õppimise viisiga, kooli kohapeale peab tulema ühel nädalal kuus. Veerand õppuritest on naised ja nende osakaalu tahetakse suurendada – just eeskujude kaudu.
Karin tõdes, et patsiga poisi müüt on IT-sektorist visa taanduma. Siiski, programmeerimine on alus, millelt tekib palju võimalusi, näiteks projektijuhina ja äriarenduses. Karin julgustas, et õiged asjad juhtuvad õigel ajal: „Hüppa tundmatusse vette ja õpi ujuma ning innustavad eeskujud on alati kasuks! Nii headel kui ka rasketel hetkedel.“
Diana Taluri: koostööd peaks ja võiks IT-sektoris olla senisest märksa rohkem.
Diana IT-karjäär sai alguse Delfist. Ta tegeles erinevate IT-äride integreerimisega portaali, et neile seeläbi rohkem kliente saada. Teisisõnu sisenes Diana IT-sektorisse B2B-müügi kaudu. Pikaajaline win-win-koostöösuhete loomine andis kinnitust, et kõik on võimalik. IKT-valdkonnas on tema karjäär kujunenud pikalt digiturunduses. See on suur ja kiiresti kasvav valdkond, kus õppimise ja arenemise võimalusi on palju.
Diana ütles, et ettevõtted võiksid rohkem teha koostööd. Näiteks klientide koos teenindamine ja selles ühisosa leidmine võiks olla mõlemale poolele kasulik.
Kui Diana asutas kümme aastat tagasi koos abikaasaga digiturunduse agentuuri Marketing Sharks, oli ta alguses seotud aktiivse müügiga, tehes päevas kümneid telefonikõnesid. Mingil hetkel töötati enda tarbeks välja soovitusturunduse tarkvara. LeadFellow ongi tööriist soovituste valdkonnas ning aitab jõuda kiiremini ja rohkemate potentsiaalsete klientideni. Nüüd on LeadFellow kättesaadav kõigile.
Diana sõnul ei peaks kartma kasvatada ühist äri koos perekonnaliikmega – lõppude lõpuks usaldad seda inimest kõige rohkem. „Soovitus nii IT-äris kui ka mujal on aga sama: otsusta, keda usaldada. Muidu võid puhkuselt naastes avastada, et äripartner on su ideega hoopis konkureeriva ettevõtmise püsti pannud,“ nentis Diana. Just nii temaga kunagi ka juhtus.
Jane Juhanson: teekond IT-sse on kui kiirtee.
Jane on karjäärimuutja, kes liikus turismisektorist IT-sse. Ta ütles, et on igast valdkonnast võtnud kaasa teadmisi, mis on praeguses töös abiks. Tema töökohal BCS Iteras on umbes pooled töötajad eri vanuses ägedad naised, sh need, kes leidnud tee IT-ni Vali-IT programmi kaudu.
Jane ütles, et IT-s on kolm põhilist alustala: maht, ressurss ehk aeg ja meeskond.
Lõpuks loevad oskused ja kompetentsid, samuti tahe valdkonnas edasi liikuda. Jane leidis, et seda hirmu ei ole, et igav hakkaks, sest üksjagu palju tuleb kogu aeg juurde õppida, et tehnoloogia arenguga kursis olla.
Äri tehakse inimeste vahel. Naiste tugevuseks on sotsiaalsed oskused, mis tulevad ärimaailmas alati kasuks. Samas ei tasu alatähtsustada ükskõik millises valdkonnas töötamisel igapäevast digipädevust. IT on kõikjal. „Ükskõik millise laua taga istud – tere tulemast IT-sse!“ kõlas Jane üleskutse.
Merlin Seeman: veendu, mis on su väärtused elus ja karjääris ning seejärel loo keskkond ja töö, mis vastab su väärtustele.
Advokaadibüroo Hedman Partners juhtivpartner Merlin Seeman jagas kuulajatega oma kogemust tehnoloogiaettevõtteid nõustavaks advokaadibürooks saamisel ja tutvustas andmekaitse spetsialistidele mõeldud lahendust pakkuva start-up’i (GDPR Register OÜ) igapäevaelu.
Merlin jagas Naisjuhtide Klubis kolme õppetundi:
- Jah!” väljakutsetele. Loo ise oma teekond, järgi oma kirge, unistusi.
- Järjekindlus viib sihile.
- Väärtused. Võta aega arusaamiseks, mis on sinu väärtused elus, karjääris ja ümbritsevas keskkonnas, ning seejärel veendu, et organisatsioon, kus töötad, jagaks samu väärtusi. Niimoodi oleme kõige õnnelikumad ja täiuslikumad oma karjääri kujundamisel!
Naisjuhtide Klubi kohtub kord kuus
Naisjuhtide Klubi on kohtumiste sari, kus iga kord on fookuses erinev intrigeeriv teema, mida lahkavad eri kogemuse ja vaatenurkadega naisjuhid. 2022. aastal jätkame igakuiste kohtumistega. Hoia end kursis, jälgides koja sündmuste kalendrit www.koda.ee/sundmused.
Artikkel ilmus kaubanduskoja ajakirja Teataja 6/2021 numbris rubriigis "KOGEMUS".
Autorid: Anna Gramberg, Tulevikupilt OÜ karjäärinõustaja; Piret Potisepp, kaubanduskoja teenuste direktor